Jak zvládnout náročné období

V životě zažijeme mnohá období, která budou mentálně či fyzicky náročná. Může jít nejen o nové, náročné zaměstnání, jako v mém případě. Změna prostředí, ztráta blízké osoby či milovaného zvířete, snaha o osobní rozvoj, sport, zvládnutí náročné zkoušky. Pojďme se podívat na to, jak podobné výzvy úspěšně zvládnout.

V červnu jsem započal novou pracovní kariéru, zaměřenou na obchod po telefonu. Po devíti letech práce grafika ve státní sféře, kde jsem se půlku času kopal do zadku a nezažíval téměř žádný stres, jsem tentokrát přešel do plného nasazení, stresu, strachu a pracovního vypětí. A ač byla spousta příležitostí utéct nebo si říct, že tohle nezvládnu, úspěšně jsem vše překonal a nyní dělám práci, která je náročná, ale naplňující. Přesto to rozhodně nebylo lehké, a pochyb byla spousta.

Studená sprcha

Život před nás nepostaví nic, co bychom nedokázali zvládnout. A nejde o to, jak nás ovlivňují lidé a události kolem nás. Jde o to, jak na vše reagujeme. My máme kontrolu, a prvním krokem je najít odvahu si to přiznat. Jestli jsme v životě šťastní nebo zoufalí je jen naše zodpovědnost, naše nastavení mysli a naše série rozhodnutí. A s tímhle vědomím je nutné ke všemu přistupovat.

Zastávám radikální zodpovědnost, tedy myšlenku toho, že za svůj život jsem zodpovědný jen a jen já, protože já si vybírám, jak reaguji na okolní podněty. Tahle víra je jedna věc, ale praktický svět, tedy stres a prožívané zážitky a s nimi spojené emoce je věc druhá. Když jsem měnil zaměstnání, věděl jsem, že to bude náročné. Na druhou stranu jsem si ale náročnost vůbec nedokázal představit a je pravda, že mě to zaskočilo. Pojďme si tedy říct, jak se mi to podařilo úspěšně překonat.

Životospráva

Tohle je naprostý základ. Je důležité si vybudovat dlouhodobě udržitelný životní styl a návyky, které povedou ke zdraví našeho těla i ducha. Bez základních pilířů zdraví totiž nebudu mít zdroje, jako je například energie a motivace k tomu, abych náročná období úspěšně zvládnul. Zvláště v těžkých chvílích je nutné se opřít o zdravé návyky a držet pozitivní směr. Zde je úplný základ.

1. Spánek

Pokud zastáváte motto, že se vypíte až v hrobě, ten hrob přijde mnohem rychleji, než si budete přát. Díky spánku regenerujeme, tělo prochází očistnými a ozdravnými procesy, zapisuje se snaha a práce odvedená přes den (nové informace, zlepšování dovedností, budování svalů...) a především zpracováváme emoce, které jsme zažili. Během spánku dochází k jakési interní terapii, a nedostatek spánků může vést k řadě psychických i fyzických problémů.

Rychlé tipy: Vstávejte každý den ve stejnou dobu, ideálně choďte i ve stejnou dobu spát. Ráno přijměte maximum denního světla ze slunce (i v zamračeném počasí), večer zase minimalizujte zdroje světla, především pak před spaním ztlumte umělé světlo na minimum. Spěte v chladné a temné místnosti, proti hluku zkuste například špunty do uší. Nejezte před spaním. První kávu si dejte nejdříve 90 minut po probuzení, poslední kávu nejpozději šest hodin před tím, než chodíte spát. Nepijte večer žádný alkohol a nekonzumujte ani další drogy.

2. Pohyb

Pohyb je nejlepší nástroj na řešení stresu, ale zároveň má spoustu zdravotních benefitů, dává nám energii a poskytuje zdroje. Pohyb má reálné benefity nejen po fyzické stránce, ale i po té mentální. I pouhá procházka je lepší než nic, a je lepší jít schody nežli jet výtahem. Optimální je kombinace posilování (tvorba či udržování svalů), kardio zatížení (běh, kolo, plavání či nějaký sport) a aspoň jednou týdně zkuste vystřelit tep na maximum něčím hodně intenzivním.

3. Strava

Pokud se budete živit odpadem, pak se vaše tělo a mysl bude chovat jako popelnice. Zkuste se zaměřit na pestrou stravu s dostatkem pestrých zdrojů vlákniny (ovoce, zeleniny, obiloviny, luštěniny, ořechy). Zahrňte kvašené produkty jako neslazený bílý jogurt či kefír, kvašené zelí (bez octa) či kimčchi, kombuchu atd. Omezte průmyslově zpracované potraviny, ale netrestejte se za to, že si občas dáte nějakou sušenku. Držte se pravidla 80/20 - když budete jíst 80 % zdravou stravu, 20 % si můžete užít. Jo, a občas si zkuste dát i nějakou rybu, případně konzumovat Omega 3 jako doplněk stravy.

Omega-3 - kdybych si měl vybrat jen jeden doplňek stravy...

Je dobré si vybudovat v těchto základech životosprávy návyky, které můžeme vykonávat dlouhodobě. A když pak přijde v našem životě náročné období, a že jich bude spousta, je důležité se o tyto návyky a svou běžnou denní rutinu opřít. Nejhorší, co můžeme udělat v těžkých chvílích, je vzdát svou snahu a utopit se v beznaději. Ať už bude situace jakákoliv, držte se pohybu, stravy a pokud to je možné, i dobrého spánku.

Bez těchto základů bych svou situaci rozhodně nezvládl, a jsou pro mě prioritou i nadále.

Sociální opora

Obrovsky se mi v těžkých chvílích ulevilo, když jsem si promluvil s lidmi, kteří zažívají to samé. Zároveň se mi také ulevilo vždy, kdy jsem si mohl promluvit se svými přáteli. Je důležité mít v životě osoby, které nás vyslechnou, podpoří a dodají důvěru v to, dělat pozitivní akce. Je tedy nutné si dobře vybrat své přátele a osoby, které jsou součástí našeho života. Maximalizujte čas s osobami, které s vás dělají lepší jedince a podporují vás. Naopak omezte strávený čas s lidmi, kteří vás ponižují a ubírají sebevědomí jen proto, aby se sami cítili lépe. Ne nadarmo platí pořekadlo “Ukaž mi své přátele a já ti řeknu, kdo jsi”.

A pokud tuto podporu a přátele nemáte? Pak si pište deník a vypište tam, jak se cítíte. Proces psaní může mít spoustu benefitů a může nám dát unikátní perspektivy. Psaní deníku není pro každého, ale alespoň to zkuste. A pokud nemáte přátele a psaní vám nepomáhá, pak jděte prostě přátele hledat. Zaměřte se na své koníčky a hledejte lidi, co s vámi sdílí zájmy. Případně si pak zaplaťte za odbornou pomoc a najděte si kouče nebo terapeuta.

Pozitivní přemýšlení a emoční regulace

Právě terapeut je někdo, kdo vám může dát nástroje k emoční regulaci. Problém většiny z nás je ten, že jsme reaktivní. Tedy když reagujeme emočně na nějaký podnět, tyto emoce nemáme vůbec pod kontrolou. Díky tomu děláme špatná, často unáhlená rozhodnutí, kterých později litujeme. Je důležité dostat své démony (traumata) pod kontrolu a naučit se své emoce regulovat. Pokud jsem ve chvíli, kdy mnou například cloumá vztek, pak je dobré využít pár hlubokých dechů a soustředit se na své tělo – tedy být v přítomnosti. Je dobré vědět, že pokud prožívám vztek pravidelně, jedná se o hlubší problém a musím ho hledat a řešit.

Velmi důležitým pomocníkem ve vypjatých situacích a těžkých obdobích je také pozitivní přemýšlení. Nemyslím tím to, že si nebudu připouštět to špatné. Negativita nám pomáhá koukat na věci kriticky a učit se z chyb. Pozitivní přemýšlení znamená spíše hledat to dobré a nesoustředit se na problém, ale jeho řešení. Znamená to neočekávat, že něco dopadne špatně, ale přemýšlet nad tím co udělat, aby to dopadlo dobře. Také je dobré neočekávat, že se nějaká osoba zachová určitým způsobem, protože reálná reakce lidí je většinou zcela odlišná od našich očekávání.

Když jsem začínal telefonovat, vždy jsem očekával, že po zvednutí telefonu bude na druhé straně osoba, která bude negativní a řekne mi ne nebo mi zhorší náladu. Vše se změnilo k lepšímu, když jsem změnil přemýšlení a těšil se, že potkám osobu, které pomohu nebo jí zlepším den.

Emoční inteligence - proč může být emoční inteligence důležitější než IQ

Vzdělávání a kritické přemýšlení

Ať už jste v životě v jakékoliv situaci, je dost pravděpodobné, že někdo před vám již zažil to samé. A co je stejně pravděpodobné je i to, že sdílel, jak to řešil. Je důležité se neustále vzdělávat a když se dostanu do situace, která je nad mé síly, hledat řešení. Ať už jde o knihy nebo internet, informace máme v dnešní době dostupné tak, jako nikdy dříve v historii.

Z toho důvodu je ale nutné být i kritický a o všech dostupných informacích pohybovat. S tím, jak velký balík informací je pro nás dostupný, stoupá i pravděpodobnost toho, že některé informace budou špatné, neužitečné, zavádějící, klamající nebo prostá lež. Je třeba vstupní informace vyhodnocovat, přemýšlet nad nimi a nebrat cokoliv co potkám na sociální síti za pravdivou a hodnotnou informaci.

Změna názoru a akce

Za poslední roky jsem se naučil, že díky růstovému nastavení mysli je nutné se naučit měnit názory. Názory, stejně jako návyky, pro nás mohou být v určitém období života užitečné. Může však přijít doba, kdy ztratí svou hodnotu a my bychom se měli posunout jiným směrem. Dva měsíce před nástupem do práce jsem říkal, že rozhodně nechci na call centrum a rozhodně nechci dělat pojištění. Nyní pracuji na call centru, dělám pojištění a jsem za tuhle změnu názoru rád a hrdý.

Ve finále je ale vše o pozitivní akci. Pokud něco nefunguje a stojím na místě se svěšenou hlavou, pak musím zkusit změnu strategie a prostě neopakovat to stejné, nefunkční řešení, pořád dokola. Tím však nevylučuji, že určité situace vyžadují opakující se, pravidelnou dávku nekomfortu. A když jsem v takovém období, kdy ani nemám chuť žít, pak to, čím musím začít, je právě malá, pozitivní akce. A čím víc takových malých akcí udělám, tím rychleji to špatné období překonám. Světlo je na konci i sebedelších tunelů, je důležité neztrácet naději a mít v životě osoby, díky kterým to ani neuděláme.

Tak hodně štěstí, ať už je vaše období jakékoliv. A co vaše tipy pro zdolání náročného období?

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem kdysi bydlel sám Píše se rok 2006. Zemi vládne Václav Klaus, v kinech běží druhý díl Pirátů z Karibiku a z rádia vaje Vítr od Lucie Vondráčkové. Můj pracovní pohovor v Brně dopa...
  • Jak jsem šel na urologii - vyšetření Návštěva lékaře není obvykle něco, na co bych se těšil. O to náročnější to bývá ve chvíli, kdy navštěvujeme lékaře, jehož činností je nahlížení do částí našeho ...
  • Jaký byl první den v nové práci Můj byt není stále připraven k použití a věci uklizené. Nastěhoval jsem se teprve v úterý, a ve čtvrtek mě čekal první pracovní den. Dle pokynů se mám dostavit ...
  • Jak fungují online seznamky a proč už na nich nejsem. Online seznamky jsem navštěvoval roky, i když jsem nikdy nebyl příliš aktivní. Občas jsem se podíval na ženy v okolí, ale neměl jsem t...
  • Jak jsem šel na procházku a ušel 20 kilometrů. Před pár týdny můj kamarád Honza, kterého jsem již na tomto blogu zmiňoval, ušel s partou lidí 35 km během jediného dne. Jelikož příliš nec...

Hledat