produktivita lPřipadáte si někdy zpomaleně nebo vyčerpaně v zahřáté místnosti? Snížení teploty prostředí nebo přesun na studenější místo je jednoduchý způsob, jak zvýšit soustředění a pozornost u mysli i těla.

produktivita lKaždý z nás má určitou část dne, kdy je neproduktivnější. Pro někoho je to ráno, pro jiného odpoledne nebo večer. Identifikuje tento kousek dne a využijte ho pro práci a ne schůzky, jídlo či zábavu.

produktivita lNastavte si budík na 25 minut a pracujte. Potom si dejte 5 minut pauzu a protáhněte se. Po čtyřech cyklech si dejte delší pauzu, 15 až 30 minut. Tato technika, známá jako Pomodoro, snižuje pravděpodobnost rozptýlení a trénujete svůj mozek k soustředění v kratších intervalech.

produktivita lPokud jste neustále vyrušováni oznámeními na telefonu či příchozími emaily, dávkujte si jejich příjem dvakrát denně. Nastavte si takové prostředí, abyste byli izolování od případných rozptýlení a mohli nerušeně tvořit.

produktivita lPokud jste jako já, pak nejprve vše studujete a poté to teprve děláte. Produktivnější přístup je ale obráceně (pokud tedy nejste student medicíny či stavebnictví...). Pokud chcete založit například nový blog, začnete hned psát a učte se až za běhu. Na začátku od vás nikdo dokonalost neočekává, nedělejte to ani vy.

produktivita lNebuďte perfektionalisty. Je lepší produkovat konzistentní dobrý nežli jen občasný výstup, který považujeme za perfektní. Nehledejte dokonalost, pokud to forma vaší práce vyloženě nepožaduje.

produktivita l„Práce se rozšiřuje, aby vyplnila čas, který je k dispozici k jejímu dokončení“. Překonejte Parkinsonův zákon a akceptujte, že na úkol nebo projekt nemusíte využít všechen dostupný čas. Cokoliv, co zabere méně než dvě minuty, udělejte hned a úkol neodkládejte.

produktivita lNenechte se rozptylovat neustálými vzkazy a/či příchozími e-maily. Nastavte si třeba dva denní časové úseky, kdy zpracujete všechny příchozí e-maily najednou. Tento systém využívejte především v případě, kdy máte nedostatek času.

produktivita lKaždý z nás zažije dny, kdy se nám nic nechce. Máme problém pracovat, nechce se nám cvičit a nejraději bychom se celý den krmili sladkostmi. Vyhraďte si "nasrat" dny, a pár dní v měsíci je využijte pro relaxaci bez výčitek. Nikdy si ale nedávejte dva tyto dny za sebou, mohl by se z toho stát nebezpečný návyk.

produktivita lNechce se vám plnit úkol a neustále ho oddalujete? Nastavte si stopky na pět minut, a plňte daný úkol pouze po tuto dobu. V mnoha případech zjistíte, že to není tak hrozné, jak jste si mysleli, a budete dobrovolně pokračovat dále. Lepší krátká doba nežli žádná doba.

produktivita lZačněte den tím, co se vám opravdu nechce dělat. Když budete mít ten nejtěžší úkol za sebou, budete se sebou spokojeni a další úkoly již budou jednodušší. A pokud se vám nechce, nastavte si systém odměn.

produktivita lKaždá místnost, do které přijdete, by měla být připravena k použití. Když vstoupíte do bordelu a čeká vás nejdříve úklid, otevíráte cestu prokrastinaci a ztrátě času. Když místnost použijete, při odchodu ji uveďte zpět do stavu připraveného k dalšímu použití.

produktivita lPodívejte se na svou pracovní plochu a schovejte vše, co aktivně nepoužíváte. Každý předmět a každá jiná barva představuje potenciální rozptýlení. Minimalizmus je nejlepší strategie pro nerušenou produktivitu.

Aktuálně pozastaveno

Work in progressPříliv nových tipů je dlouhodobě pozastaven.

Anketa

Jak dlouho denně spíte?

Hledat