vzdelavani lZavřete oči a kmitejte z jedné strany na druhou. Podle studie univerzity Stockton takovýto 30vteřinový pohyb očí spouští interakci mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Ulehčení spojení mezi oběma stranami mozku podporuje kreativní myšlení.

vzdelavani lZaveďte si diář kreativity, a zapisujte si do něj nápady a postup ve vašich kreativních projektech. Je to skvělý způsob, jak se ohlédnout zpět na to, co jste dokázali a zároveň hledat jiná řešení. Může také sloužit v budoucnu jako inspirace.

vzdelavani lPokud chcete zlepšovat své kreativní dovednosti, pak je nutné občas zariskovat. I když to pokaždé nepovede k úspěchu, budete vylepšovat svou kreativitu a dovednosti, které využijete v budoucnu.

vzdelavani lMůžeme v ní plavat, pít jí nebo jí jen tak cákat. Voda je nezbytnou součástí života, ale zároveň přítel vaší kreativity. Pokud jste kreativně zaseknutí, zkuste sprchu, nebo jen vodu na obličej. Přeci jen, mnoho z nás ty nejkreativnější věci napadli právě ve sprše.

vzdelavani lStává se vám, že nemůžete přijít na řešení nějakého problému a později ve sprše či zcela náhodné situaci se vám "rozsvítí"? Vaše podvědomí totiž pracuje za vás. Když se myšlenkově zaseknete a nevíte, jak dál, dejte si pauzu a změňte myšlenky, odpověď třeba časem přijde sama.

vzdelavani lPokud chcete dosáhnout v životě lepších výsledků, neustále se vzdělávejte a hodně čtěte. Časem začne váš mozek vytvářet spojení mezi knihami, které mají různá témata. Čím více toho přečtete, tím více spojení si vytvoříte a tím více začnete chápat.

vzdelavani lVaše okolí hraje významnou roli pro efektivitu vašeho kreativního procesu. Vytvořte si tedy stimulující prostředí a obklopte se věcmi, které vás stimulují, motivují a jsou pro vás inspirací. Zároveň hledejte zážitky, které spouštějí vaši vynalézavost.

vzdelavani lPodle studií můžete být při pohybu kreativnější, než když jen sedíte na místě. Pokud tedy kreativita nepřichází, jděte se projít. Co vy víte, inspirace může být za dalším rohem. Navíc, pravidelná fyzická aktivita podporuje kognitivní funkce.

vzdelavani lSednout si ke svým poznámkám za poslední půlrok a nakrmit je do sebe na jedno posezení není příliš efektivní. Učte se pravidelně, ale s odstupem času. Místo pěti hodin v jeden den je lepší pět hodin, rozložených v rámci pěti dnů.

vzdelavani lPokud se učíte, začněte používat Anki flashcards. Na verzi pro počítač si na kartičky zapište otázky a odpovědi, a synchonizujte je s mobilní aplikací, kterou spusťte každý den a studujte. Aplikace využívá úspěšné taktiky jako aktivní vzpomínání a časové opakování. Navíc je zdarma.

vzdelavani lTradiční zápisky během přednášek nemusí být nejefektivnější metodou. Místo zapisování faktů si zapisujte otázky, například místo věty "nejdelší řeka ČR je Vltava" si zapište "jaká je nejdelší řeka ČR?". Po hodině si pak otázky projděte, a napište k nim odpovědi. Když váš mozek musí vynaložit úsilí k odpovědi (musí vzpomínat), zapamatuje si fakta lépe, než když si je jen přečtete.

vzdelavani lČeká vás zkouška? Kupte si žvýkačku s příchutí, kterou běžně nežvýkáte, a žvýkejte ji během učení. Až přijde zkouška, začnete žvýkat stejnou žvýkačku. Spojení chuti a vůně vám oživí paměť. Nemůžete při zkoušce žvýkat? Potom zkuste parfém.

vzdelavani lNebaví vás číst, nebo k tomu nemáte příležitost? Co takhle audioknížky? Můžete poslouchat za běhu, za chodu, během úklidu. Mnoho aplikací navíc poskytuje funkci pro nastavení rychlosti přehrávání - zvyšte si rychlost, a vstřebejte obsah za kratší dobu.

Aktuálně pozastaveno

Work in progressPříliv nových tipů je dlouhodobě pozastaven.

Anketa

Jak dlouho denně spíte?

Hledat