navyky lLidé mají větší spotřebu alkoholu v prostředí, kde je více barů a hospod. Co z toho plyne? Asi se nebudete rovnou stěhovat, když chcete omezit pití, ale je dobré přemýšlet nad prostředím a zároveň i lidmi, se kterými se pravidelně setkáváte. Pokud chcete tvořit nové návyky nebo se některých zbavit, jiná cesta do práce nebo vyřazení určitých lidí ze života může být to, co potřebujete.

navyky lOdkládejte si stranou peníze pro krizové situace. Je optimální, abyste měli bokem částku v hodnotě dvou až třech svých průměrných platů. Nikdy nevíte, co osud přinese – buďte alespoň částečně připraveni.

navyky lMožná jste někde slyšeli, že návyk se buduje časem, například specifickým počtem dní. Návyky se ale budují opakováním. Čím více budete něco dělat, tím více se proces stává automatickým a přebírá ho podvědomí. Budování návyků není o čase, takže to nevzdávejte, i když nemáte výsledky po pár týdnech.

navyky lProdejci vánočních hraček před Vánoci často spouští reklamy na hračky, které mají jen omezenou dostupnost. Pokud tedy svému dítku hračku z reklamy slíbíte, může se stát, že budete nakupovat tuto hračku až v lednu. Díky tomuto triku mají hračkářství v průběhu ledna větší tržby, a předtím koupíte i hračku navíc, aby bylo něco pod stromeček.

navyky lDostali jste, nebo vám přistál do schránky či emailu slevový kupon? Ptejte se sami sebe: "Potřebuji nabízené zboží a vylepší mi život? Nepreferuji zboží jiného prodejce? Neseženu to jinde levněji i bez kuponu?". To, že kupon máte neznamená, že ho musíte využít.

navyky lKaždý týden si udělejte krátký přehled financí. Zkontrolujte si své účty, své investice a svou hotovost. Mějte přehled, a vyvarujete se chybám, podvodům či krádežím.

navyky lVejdete do obchodu a mezi dveřmi dostane malý dárek? Právě byl vytvořen závazek, o kterém možná ani nevíte. Nyní bude mnohem pravděpodobnější, že v obchodu utratíte více peněz, protože máte potřebu "splatit svůj dluh". Dejte si tedy v životě pozor na všechny dary, které se rozhodnete přijmout.

navyky lSnažte se nakupovat pouze věci, které nevlastníte, a neinvestujte do lepších verzí věcí, které již máte. Opravdu potřebujete každý rok nový telefon či nové lyže? Dobrý nákup je ten, kdy přecházíte ze stavu "nemám" do stavu "mám" (za předpokladu stavu "potřebuji" či "vylepší mi to život").

navyky lPředstavte si, že chcete chodit běhat, ale nemůžete se k tomu donutit. Co s tím? Místo toho, abyste přemýšleli nad běháním, nastavte si jiný cíl – převlečte se. Vklouzněte do sportovního oblečení, vezměte si boty a stoupněte si před dům. A je jen na vás, jestli nyní ten běh zkusíte.

navyky lPříklad: pokud se chcete učit hrát na kytaru, začnete malými krůčky. Přitom si změňte i heslo, které pravidelně používáte, na "Hrajunakytarukazdyden484". Jedná se o funkční neurohack, díky kterému si opakovaným psaním určité fráze dokážete pomoci s vysněnou změnou či budováním návyku.

navyky lŘekli jste si, že chcete zhubnout 10 kg? Super, ale co teď? Ten cíl je tak daleko. Místo toho, abyste se soustředili na vaši váhu, soustřeďte se na aktivity, které jí ovlivňují. Jezte zdravě a hýbejte se. Nastavte si správné systémy, a soustřeďte se na ně. Hubnutí bude vedlejší efekt vašich aktivit.

navyky lMáte špatný návyk, kterého se nemůžete zbavit? Začněte si cigarety balit místo toho, abyste si je kupovali. Ukládejte si čokoládu a sladkosti na špatně dostupné místo. Odpojujte si televizor ze zásuvky, nebo ho po použití rovnou přeneste do jiné místnosti. Mozek nemá rád komplikace, takže mu je postavte do cesty.

navyky lChcete se zbavit špatného návyku, nebo vybudovat nový, ale nedaří se vám? Najděte si komunitu lidí, kteří řeší stejný problém. Podporujte ostatní, a nechte se podporovat. A především buďte v komunitě aktivní. Dá vám to sílu a motivaci pro nalezení vysněného cíle.

Aktuálně pozastaveno

Work in progressPříliv nových tipů je dlouhodobě pozastaven.

Anketa

Jak dlouho denně spíte?

Hledat