Jak zvládat stres

V nedávném článku jsme si popsali, proč zažíváme stres a jaký je jeho význam. Nyní se podíváme na způsoby, jak udržet hladinu svého stresu pod kontrolou a jak čelit stresovým situacím i vypnout po náročném dni.

Z minulého článku shrnu, že krátkodobý stres je pro nás úspěšný, pomáhá nám plnit úkoly a čelit výzvám. Optimální hladina stresu slouží k optimálnímu výkonu. Problém představuje dlouhodobý a nevyřešený, tedy chronický stres, který může způsobit vážné psychické i fyzické problémy. V tomto článku vám dám pár nástrojů, jak tomu předejít.

Květina 1

Odpočinek

Když naše tělo nečelí hrozbě, přepínáme do relaxačního režimu, ve kterém tělo zpomalí, tráví a posiluje imunitní systém. Relaxační režim slouží jako řešení “následků po boji”, tedy kompenzace následků vystresovaného těla. Z toho důvodu je nutné si vyhradit čas, kdy budeme během dne relaxovat. Práci nechte v práci a nenoste si domů psychickou zbytečnou zátěž. Především si naučte najít si čas sami pro sebe.

Mezi optimální relaxační techniky patří hluboké dýchání, meditace, progresivní svalová relaxace, vizualizace, relaxace u hudby, relaxační koupel, cvičení nebo protažení se, masáž, praktikování nějakého koníčku, jóga. Také je dobré si vytvořit večerní rituál před spánkem – vypnout telefon, dát si koupel či sprchu a přečíst si knihu.

Květina

Rychle rychle

Pojďme si představit běžnou situaci: Jsem v práci a zjistím, že nestíhám. Mám kolem sebe tolik úkolů, že nevím, co dřív. Je třeba do toho šlápnout tak zrychlím a makám, jak to jen jde. Nakonec ale zjistím, že má práce není příliš dobrá a obsahuje spoustu chyb. Větší rychlost totiž neznamená vyšší efektivitu.

Pokud zjistíte, že jste pod tlakem a nestíháte, zastavte se. Na chvíli se pořádně nadechněte a vydechněte, zamyslete se, kde jste a co děláte, a potom si udělejte přehledný seznam věcí, které je potřeba stihnout. Zvolte položky s nejvyšší prioritou a začněte u nich. Když jsme pod velkým tlakem, nejlepší je zastavit se a zamyslet, protože chaotické zrychlení často nadělá více škody než užitku, a navíc zvyšuje hladinu stresu.

Omega-3 - kdybych si měl vybrat jen jeden doplňek stravy...

Úkoly

Nejpřirozenější způsob, jak odbourávat stres, je plnění úkolů. Řekněme, že si po práci u domu vzpomenu: “Já nekoupil mléko a rodina ho potřebuje”. V tu chvíli přijde stres a rozhoduji se, jak se zachovám. Pokud zajdu zpět do obchodu a mléko koupím, v tu chvíli stres logicky opadne, protože jsem úkol s ním spojený vyřešil. Pokud se rozhodnu úkol neřešit a smířit se s následky, může vzniknout akorát větší stres vyvolaný konfrontací se členem rodiny, toužícím po tekutině plné laktózy.

Stres je náš pomocník pro plnění úkolů. Splnění úkolu, který způsobuje stres je logická cesta, jak se ho zbavit. Používejte seznam pro úkoly, což vám pomůže i rychleji usínat. Pokud před sebou máte velký úkol na delší dobu (např. svatba), rozepište ho na malé úkoly (místo, květiny, kapela, jídlo...) a jejich řešení si odškrtávejte - stres z obřího úkolu se tak bude postupně snižovat.

Květina

Mařenko, rozbila se nám studna

Naše mozky nejsou evolučně příliš připraveni na to, s čím se potýkáme v dnešní době. Příkladem jsou úkoly, které jsou často mentální, emocionální nebo virtuální. V dřívější době byla většina úkolů řešena fyzicky. Když se farmáři rozbila studna, přišel stres z toho, že nebude mít vodu. Problém vyřešil tím, že studnu opravil, a tím vyřešil i stres.

V dnešní době je ale spousta úkolů fyzicky neřešitelných. Z toho důvodu je dobré přidat si fyzické problémy i jejich řešení do našich životů. To je důležité především v případě, když nám způsobují stres problémy založené na mentálních úkolech. Když jsme pod velkým tlakem, je skvělé si vyřešit fyzický úkol – uklidit stůl, posekat trávník, umýt nádobí. Dokončení fyzického úkolu je pro nás i náš mozek uspokojující a sníží to hladinu stresu.

Květina

Média

V dřívějších dobách byli zprávy, které lidé obdrželi, v omezeném měřítku a většinou na lokální úrovni - Jeníček a Mařenka se ztratili v lese, budeme stavět nový kostel. Vzhledem k lokálnímu omezení šlo navíc na zprávy reagovat a problémy řešit: Jdeme je najít, vezmu pilu a jdu vám pomoci. Dnešní doba ale již nic takového neposkytuje.

Jsme 24 hodin, 7 dní v týdnu bombardování přehlídkou tragických zpráv, které nám vytváří stres. Náš mozek je považuje za hrozbu, ale nemáme žádný způsob, jak je řešit. Z toho důvodu je dobré si zprávy dávkovat v omezeném množství třeba je jednou, dvakrát denně. Také je nutné se naučit rozlišovat, co můžeme ovlivnit a co ne, a pokud nemůžeme něco změnit, pak to musíme nechat plavat: Mrzí mě to a stresuje, ale nemůžu s tím nic dělat.

Květina

Příliš mnoho vstupů

Dalším problémem dnešní doby je příliš mnoho informací. Díky rychlému tempu moderní doby a technologiím se na nás ze všech stran valí přehršel informací a audiovizuálních vstupů, což často způsobí přetížení a mozek to považuje jako hrozbu. Co se s tím dá dělat?

Snažte se plnit úkoly po jednom, a soustředit se jen na jednu věc. Tím si trénujete soustředění, a zároveň snižujete stres. Nedělejte víc věcí najednou, funkční multitasking neexistuje. Že není problém koukat na televizi, zároveň žehlit a u toho jíst zmrzlinu? Bez zbytečné mentální zátěže to nedokážeme. Tam, kde si myslíme, že děláme víc věcí najednou, pouze velice rychle přepínáme svou pozornost z jedné věci na druhou. Řešení je dělat věci v klidu, po jedné, určovat si priority a mít v životě organizaci.

Jahoda

Vyvážený jídelníček

Potrava, kterou přijímáme, nemá vliv pouze na naše fyzické zdraví, ale i na naši psychiku. Mysl je tělo a tělo je mysl – všechno je propojené. Pestrá a vyvážená strava je základem pro optimální fungování a zvládání stresu i těžkých situací, které nám život postaví do cesty. Konkrétně pro udržení stresu na uzdě potřebujeme magnézium a vitamíny B, což je vždy nejlepší přijímat z potravy, nežli umělých zdrojů jako jsou vitamínové pilulky.

Zároveň je nutné se vyhnout složkám, které stres navyšují. První z nich jsou ultra zpracované potraviny - tedy sladké limonády, sušenky, zmrzlina, chipsy, a v podstatě většina věcí, která prochází komerčním procesem. Další zlo je cukr, neslaďte nápoje a nahraďte zákusky ovocem. Také se vyhněte kávě, která zvedá stres a snižuje kvalitu spánku. A ano, spánek je samozřejmě důležitý pro správné fungování funkční části mozku, díky které jsme schopni třídit a řešit úkoly. Odpočatá mysl dokáže lépe odbourávat nadbytečné informace.

Strom

Pohyb a příroda

Pohyb je prospěšný v mnoha ohledech. Je to něco, co byste měli zařadit do života v takové formě, která vás baví a naplňuje. Já se pohybu většinu života vyhýbal a když teď aktivně alespoň chodím a cvičím jógu, cítím značný rozdíl. Pohyb je návyk, který by měl být na prvním žebříčku vašich priorit. Nejedná se zde pouze o otázku stresu – benefitů je obrovská spousta. Dobrý je mix lehkého pohybu, občasného kardia a posilování svalů.

Ideální je pak kombinace s přírodou, která na nás působí relaxačně. Výzkumy ukázali, že i 5 minut v přírodě sníží naši hladinu stresu. Podívejte se na nebe, zalijte květinu, projděte se v parku nebo v lese. A pokud nemáte vhodnou příležitost, postačí i fotografie přírody nebo dokumentární film.

Dech - nové poznatky o ztraceném umění

Socializace

Lidský dotek může mít uklidňující efekt a pomoci nám lépe čelit stresu. Studie ukázali, že pozitivní fyzický kontakt a sex nám mohou pomoci ulevit od stresu a osamělosti. Díky kontaktu jako mazlení, objetí, líbání a sexu dochází k vylučování hormonu oxytocin a snížení hladiny stresového hormonu kortizol, díky čemuž dojde ke snížení krevního tlaku a srdečního tepu.

Jde to i bez doteku, oxytocin například vylučujeme i v případě, že se někomu díváme do očí. Pravidelně se socializujte a buďte s lidmi, které máte rádi. Nejde jen o hormony, podpora našich blízkých nám vždycky dokáže zlepšit náladu a snížit stres. A pokud nikoho blízkého nemáte, zapřemýšlejte nad nějakým mazlíčkem. Například majitelé psů mají větší spokojenost v životě, větší sebedůvěru, snížené hodnoty osamělosti a úzkosti a více pozitivní nálady.

Strom

Ne!

Posledním tipem, kterým vám dám, je nebát se použít slovíčko NE, zvláště v případě, kdy býváte časově zahlcení. Mluvím teď především o vašem osobním životě, protože když budete ve stresu v práci i doma, hrozí zdravotní potíže. Nebojte se být více vybíravý, co se vašeho času týče, a nepřebírejte více zodpovědnosti, než dokážete zvládnout.

Také se zamyslete nad svými přáteli a vztahy a nastavujte hranice tam, kde je to nutné. Pokud vás stresuje známý, co se často objeví bez ohlášení, musíte mu vyjasnit pravidla. Jestli je vzdálený člen rodiny někdo, kdo rád vytváří drama a následně ostatním stres, omezte s ním kontakt nebo ho úplně vyřaďte ze života. Můžete si vybrat, koho chcete v životě mít, a vždycky se najde někdo, kdo vás nebude mít rád – smiřte se s tím, a nastavte si pohodový osobní život plný pozitivity a radosti - budete žít déle a spokojenějším životem.

Strom

Závěrem

Na internetu naleznete spousty tipů na řešení stresu, ale základ je v jeho pochopení a využití. Krátkodobý stres je pro nás užitečný a když ho budeme brát jako pozitivní hnací motor, využijeme ho ve svůj prospěch. Chronický stres je pro nás nebezpečný, a tak je potřeba nepotlačovat emoce a místo toho je identifikovat (o emoční inteligenci určitě někdy příště). Situacím a problémům, na které máme vliv, je třeba aktivně a organizovaně čelit. Situace, které neovlivníme, si musíme vnitřně popsat jako “neovlivnitelné” a nemít z nich těžkou hlavu.

Jsme mašiny na řešení problémů a budeme je mít v životě pořád, proto je dobré vyhledávat ty problémy, které nás baví řešit – a stres využít jako smysluplný nástroj. Často je ale třeba se zastavit a vydechnout si a věnovat čas relaxaci – přehnané zatížení vždy povede k problémům. Je to stejné jako s autem – je stavěné na to, že občas musíme šlápnout na plyn a dostat se do cíle rychleji, ale když auto poženeme neustále s plynem na podlaze, dlouho nevydrží a brzy se něco rozbije nebo opotřebuje. Proto je třeba jezdit většinu času v klidu – do našeho cíle se dostaneme možná pomaleji, ale ve skvělé formě.

Mohlo by vás zajímat

  • 10 + 1 tipů na novoroční předsevzetí Minulý týden jsem psal o tom, jak si správně nastavit novoroční předsevzetí. V tomto článku jsem vybral jedenáct různých předsevzetí, které si můžete zkusit spl...
  • Jak jsem kdysi bydlel sám Píše se rok 2006. Zemi vládne Václav Klaus, v kinech běží druhý díl Pirátů z Karibiku a z rádia vaje Vítr od Lucie Vondráčkové. Můj pracovní pohovor v Brně dopa...
  • Jak si vytvořit novoroční předsevzetí které si zároveň splním. Novoroční předsevzetí je tradicí, dle které si od nového roku chceme něco nového vytvořit, změnit, nebo se něčeho vzdát za účelem zlepš...
  • Jaká byla má druhá polovina roku 2023 Neklapla mi kariéra kouče, ale přesto jsem dal v práci výpověď. Nevěděl jsem, vjakém oboru pracovat, a nakonec jsem se rozhodl pro obchod. Hledal a našel jsem s...
  • Jak jsem rok psal blog a co jsem za tu dobu zažil. Nedávno jsem psal o důležitých životních lekcích, které mě naučil poslední rok. Nyní se podívám na zkušenosti a zážitky, které přine...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat