Jak jsem roky sledoval seriály

a díky tomu Vám mohu doporučit to nejlepší. Ano, byl jsem ve svém životě seriálový maniak, a spousty seriálů jsem filtroval již po pár dílech. Co bych vám mohl doporučit jako to nejlepší z nejlepšího?

V mém seznamu jsem se snažil zvýraznit věci, které třeba nejsou tak známé. Ano, v žánrů fantasy musí být Hra o trůny, protože nemá konkurenci, ale jistě si všimnete absence klasik jako je Perníkový táta nebo Domek z karet – nevyjde prostě na všechny.

Rád bych upozornil, že seriálový vkus je jako vše jiné subjektivní, a to co se líbí mně, se nemusí líbit vám.

Museum of Bricks - největší soukromá sbírka LEGO® na světě

Drama (vítěz #1): Miliardy (Billions)

Miliardy (Billions)Věková kategorie: dospělí
Produkce: HBO

Pokud bych vám měl doporučit jen jeden seriál, pak by to byl překvapivě seriál Billions. Proč překvapivě? Protože jsem za svůj život ještě nepotkal nikoho, kdo by toto nezapomenutelné drama znal. Jedná se o seriál ze světa vrcholového businessu a politiky, který často působí jako našlápnutý thriller, jež nepotřebuje žádnou akci. Kombinace skvělých postav a herců, chytrého scénáře, ekonomiky, politiky a firemní psychologie, dělá z téhle konverzačky naprostou závislárnu a potravu pro inteligentní lidi. Kvalita s novými sériemi neupadá, a tak vás čeká opravdová jízda.

Drama/komedie: Úžasná paní Maiselová (The Marvelous Mrs. Maisel)

Úžasná paní Maiselová (The Marvelous Mrs. Maisel)Věková kategorie: dospělí
Produkce: Amazon

Pamatujete na Gilmorova děvčata? Kdo tenhle legendární seriál s neuvěřitelnou kadencí slov miluje, pak si bude chrochtat blahem i u nového počinu autorů Gilmorek, tedy Úžasné paní Maiselové. Seriál se odehrává v 50. letech 20. století v New Yorku. Midge Maisel se stává jednou z prvních žen ve světě stand-up komedie, a sledujete její humorné i smutné vzestupy a pády, problémy se vztahy i vlastní rodinou. Tohle je ukecané drama s dávkou humoru, které si musí užít každý. Fantastická kamera, hudba a duch padesátých let, který na vás z obrazovky opravdu dýchá. Skvělý zážitek.

Komedie: Taková moderní rodinka (Modern Family)

Taková moderní rodinka (Modern Family)Věková kategorie: 12+
Produkce: ABC

Skvěle napsaný komediální seriál, natočený polodokumentárním stylem. Phil a Claire mají tři děti, a mohli byste je požadovat za symbol tradiční americké rodiny. Jay je starší úspěšný muž, který si našel kolumbijskou bohyni Glorii, a s ní „nafasoval“ i jejího syna. A Michell a Cameron je homosexuální pár mužů, kteří se rozhodli adoptovat děvčátko z Koreje. Tohle není žádné vážné drama, protože tyhle tři rodinky, propojené pokrevní linií, vám často řádně potrápí bránici. Jen se vyhněte tragickému českému dabingu, a pusťte si raději originál s titulky. Seriál, díky jehož popularitě si spousta lidí uvědomila, že homosexuálové jsou také jen lidé, a z hlediska rozsahu asi nejdůležitější příspěvek televizní tvorby pro LGBT komunitu.

Detektivní: Sherlock

SherlockVěková kategorie: 12+
Produkce: BBC

Sherlock z moderní doby v podání Benedicta Cumberbatche a jeho parťáka Watsona zahraného Martinem Freemanem servíruje fantastickou a inteligentní detektivní jednohubku. BBC se nebálo šlápnout do pedálu a aktualizovat klasické literární dílo do nového tisicíletí. Je to zábavné, chytré, skvěle zahrané a má to bravurní soundtrack. Jediné, co vás na tomto seriálu bude opravdu štvát, je malé množství epizod.

Historický: Koruna (The Crown)

Koruna (The Crown)Věková kategorie: dospělí
Produkce: Netflix

Jeden z nejdražších seriálů všech dob, a je to rozhodně vidět. V Netflixu si řekli, že natočí ságu o britské královně Alžbětě II., pokrývající různá období ve více sériích, a tak si rovnou postavili repliku Buckinghamského paláce. Produkce, kamera i střih jsou jen některé ze superlativ tohoto seriálového skvostu, v němž se vystřídá několik různých hereček v roli královny Alžběty II. Pokud alespoň částečně sledujete britskou královskou rodinu, nebo vám monarchie přijde fascinující, pak je tento seriál rozhodně povinností. A pro všechny ostatní jde stále o skvělé, dobové drama.

Akční: Banshee

BansheeVěková kategorie: dospělí++
Produkce: Cinemax

Nabíráme tempo a dostáváme se do kategorie krev a sex. Banshee se rozjíždí jako nenapádný thriller, ale s přibývajícími díly zjistíte, že sledujete akčňák s bravurnou choreografií drsných soubojů, který nemá v seriálovém světě příliš konkurenci. Tohle není seriál pro děti, a vlastně ani rodiče se slabými žaludky. Pokud chcete nekorektní jízdu, pak už nemusíte hledat jinde. Skvělý herci a postavy, pohled do světa amišů a spousty krve a sexu. Soubor Nola vs. Burton ve třetí sérií je pro mě špička kontaktních soubojů.

Sci-fi: Westworld

WestworldVěková kategorie: dospělí+
Produkce: HBO

Vítejte ve Westworldu, světě plném androidů (robotů), co vypadají jako lidé. Dělejte si zde, co chcete – vraždy, sex a násilí jsou na denním pořádku. Až skončí denní jatka, androidy opravíme a frčíme zase dál. I takhle by se dal shrnul Westworld, ale byl by to hodně zkratkovitý popis. Jedná se totiž až o překvapivě konverzační sci-fi, ve kterém potkáme spoustu herecký legend, jako je třeba Anthony Hopkins nebo Ed Harris. A věřte tomu, že všechny ty zvraty a koncept umělé inteligence jsou podány fantastickým hereckým koncertem. Tohle je sci-fi nového tisíciletí, drsné, inteligentní, sociologické a filozofické. Škoda úpadku kvality s příbývajícími sériemi.

Fantasy: Hra o trůny (Game of Thrones)

Hra o trůny (Game of Thrones)Věková kategorie: dospělí++
Produkce: HBO

Ano, asi jste tušili, že to přichází. O tomhle seriálu slyšíte všude, a dokud ho neuvidíte, spousta z vás si myslí, že ho ani vidět nechce. Ten hype ale není pro nic za nic, tenhle velkolepě produkovaný seriál, kde hlavní postavy umírají jak na běžícím páse, je svěží dech pro televizní tvorbu. Snad jediný seriál, ve kterém velkolepé bojové scény nevypadají směšně, ale mají úroveň kvality velkorozpočtového filmu. Drama, politika, skvělý herci, násilí, sex a úžasní draci jsou jen některé z kladů této rozsáhlé fantasy ságy. Ano, škoda té uspěchané závěrečné řady.

Superhrdinové: Banda (The Boys)

Banda (The Boys)Věková kategorie: dospělí++
Produkce: Amazon

Taky máte plné zuby superhrdinů? Od té doby, co Marvel nastartoval smršť, potkáváme superhrdiny na každém rohu. Spousta z vás už toho má tak po krk, že třeba nedá seriálu, jako je Banda, šanci. Ale to by byla obrovská chyba, přátelé. Tenhle seroš vám naservíruje natolik krvavou a nekorektní zábavu, že nebude chápat. To, co uvidíte v tomhle seriálu, jinde prostě neuvidíte. Vítejte ve světě, kde jsou superhrdinové marketingový produkt velkých korporací, a rozpoznat dobro a zlo může být problém. Ďábelské postavy, které nejsou jen černobílé, tvoří opravdu fantastickou a unikátní podívanou. Pouze pro dospělé, protože tohle by děti nerozdýchali.

Hudební: Mozart v džungli (Mozart in the Jungle)

Mozart v džungli (Mozart in the Jungle)Věková kategorie: dospělí
Produkce: Amazon

Seriál z prostředí filharmonie, který je trochu jiný, než byste čekali. Nejedná se o komorní drama, ale odlehčenou zábavnou podívanou, kterou prokládá skvěle zvolená vážná hudba. Kvalita je, co se dílů týče, lehce nekonzistentní, ale závěrečné díly sérií to většinou zachraňují. Co bych seriálu vytknul je možná zbytečná dospělost, dospělá témata, jako třeba sex, mi přišla nadbytečná a “cenovka” 13+ mohla seriál zpřístupnit většímu okruhu mladých lidí, kteří by se tak možná více zajímali o vážnou hudbu. Jako zábava pro dospělého člověka ale paráda.

Sportovní: Dámský gambit (The Queen's Gambit)

Dámský gambit (The Queen's Gambit)Věková kategorie: dospělí
Produkce: Netflix

Šachy jsou obecně definované jako sport, a díky tomu jsem na svůj seznam mohl vměstnat tento fantastický seriál. Dámský gambit je drama o jedné nadané dívce, vyobrazené od dětství po dospělost. Jde o drama, ve kterém uvidíte téměř vše, od života v sirotčinci po zneužívání návykových látek. O co se tu jedná především jsou ale šachy. A ač mě šachy nikdy nezajímali, neumím je dobře hrát a chápu jen princip hry, šachové partie v tomto seriálu jsou neuvěřitelně zábavné. Díky Dámskému gambitu stoupl zájem o tuto tradiční, ale již ne moc oblíbenou hry do závratných výšin. Jedna z nejlepších minisérií vůbec, tečka.

Dokumentární: Zázračná planeta (Planet Earth)

Zázračná planeta (Planet Earth)Věková kategorie: 7+
Produkce: BBC

Dokumentární minisérie, kterou ani nemá smysl představovat. Dechberoucí záběry z přírody a neustálý dotaz v mé hlavě: “Jak tohle asi točili?”. K dispozici je i fantastická druhá série. Koukat na to s dabingem je hřích, protože originální dabing od Sira Davida Attenborougha je bez chyby. Klenot mezi dokumentárními seriály a povinnost pro všechny, které příroda alespoň trochu zajímá.

Animovaný pro děti: Avatar: Legenda o Aangovi (Avatar: The Last Airbender)

Avatar: Legenda o Aangovi (Avatar: The Last Airbender)Věková kategorie: 7+
Produkce: Nickelodeon

Nejlepší animovaný seriál. To, co začíná jako zábavná hříčka pro děti, se s přibývajícími díly mění v epické fantasy obřích rozměrů a fascinující souboj mezi dobrem i zlem. Poslední dvojdíl vás zaboří do gauče a vy si bude přát, aby tenhle seriál nikdy neskončil. Tohle je animáč, který se nedá popisovat, musí se prostě vidět. Obloukem se vyhněte tragickému filmovému zpracování (nebavíme se o Avataru od Jamese Camerona), a pusťte si s vašimi dětmi originální animovaný seriál. Nezáleží na tom, kolik je vám let, když přehlédnete úvodní dětinskost a několik slabších dílu, budete odměněni nečekanou záplavou zábavy, dramatu a akce. Tohle je animák, který by měl vidět každý. Mimochodem, pokračování ve formě Legenda Korry je také fantastické.

Animovaný pro dospělé: Neporazitelný (Invincible)

Neporazitelný (Invincible)Věková kategorie: dospělí++
Produkce: Amazon

Superhrdinové ještě jednou, ale tentokrát opět jinak. Když jsem sledoval první díl, nechápal jsem, kolem čeho je ten humbuk. Začátek působí jako kopie průměrného filmu od DC Comics. Jenže, pak přijdou závěrečné titulky a hned za nimi pár minutový dodatek – a u něj zjistíte, že na to, co přijde, nejste vůbec připraveni. Tenhle seriál je jeden velký vymdrdávač hlavy. Když řeknu drsný a násilný, asi to stále nedefinuje úroveň, na které se obsah tohohle nářezu nachází. Ale jen o násilí to není. Jedná se o často o konverzační drama, tradičního souboje dobra a zla, které je zaobaleno do slupky superhrdinského světa. Závěrečný díl vám změní pohled na to, co je možné natočit (naanimovat), a co je možné rozdýchat. Tohle je ultimátní seriál pro dospělé. 

V této kategorii musím výjimečně zmínit dva další počiny, prvním z nich je Death Note, fantasy detektivní drama a hra na kočku a myš. Dále One Punch Man, nečekaně zábavný seriál o superhrdinovy, který každého zdolá jednou ranou. Jak tohle může být zábava? Zkuste to a uvidíte sami.

Klasický seriál: Červený trpaslík (Red Dwarf)

Červený trpaslík (Red Dwarf)Věková kategorie: 14+
Produkce: BBC

Ano, bylo z čeho vybírat, protože jsou klasické seriály jako MASH, Přátelé anebo Black Books. Červený trpaslík přesto vítězí. Tohle legendární sci-fi s Listerem, posledním žijícím člověkem, kocourem, který se vyvinul z kočky domácí, Krytonem, robotickým úklidovým specialistou a Rimmerem, sebestředným hologramem, kterého dodnes považuji za nejlépe napsanou seriálovou postavu. Červený trpaslík je seriál, u kterého jsem se snad nejvíc hlasitě nasmál a dost bych si přál, abych o jeho obsahu a existenci zapomněl a mohl ho vidět znovu a načisto. Tohle je seriálová perla, která vám vypráší bránici. Dabing je zde výjimečně exkluzivní.

 

Toď vše přátelé, tohle je můj seznam. A jaký seriál je váš nejoblíbenější? Podělte se v komentářích.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem propadnul počítačovým hrám na prvním stupni základní školy. Je počátek devadesátých let a kiny se prohnal Osobní strážce. Rádio plní hity Karla Gotta, Roxette či Queen. Frčí barevné obleč...
  • Jak naložit krkovičku na gril S příjemným počasím přichází i tradiční grilovačky. Každý má jinou představu o tom, co, jak a na čem grilovat. Jednou z nejběžnějších voleb masa pro grilování j...

Hledat