Jak jsem si hledal byt v Praze - část 3

Za necelé dva týdny nastupuji do nové práce v Praze a byt v nedohlednu. Prohledal jsem internet, odeslal pár odpovědí a nyní čekám, co se bude dít. V brzké době pojedu do Prahy na osobní prohlídky, a právě o nich tento článek pojednává. Pojďme se podívat, jak jsem si našel byt v Praze.

Vše začalo důkladným průzkumem a zhodnocením toho, co vlastně chci. Následně jsem využil více realitních portálů a reagoval zprávou na vhodně vypadající pronájmy. Na spoustu zpráv mi nepřišla žádná odpověď, nebo byl již byt zabraný. Ne vždy jsem se ale setkal s odmítavou odpovědí, a v rámci dvou dnů se mi podařilo absolvovat celkem 4 prohlídky.

Den 1 byt 1: 1kk Praha 10

Pronájem prvního bytu zprostředkovával realitní agent, se kterým jsem měl domluvenou prohlídku v poledne. Jelikož se byt nacházel daleko od stanic metra, rozhodl jsem se jít mimo komfortní zónu a zajet do centra Prahy autem. Nejprve jsem si osvěžil dopravní předpisy, co se tramvají a dvojitých kruhových objezdů týče, a následně se staženými půlkami projížděl chaosem pražského provozu. Parkoval jsem na prasáka v nějaké modré zóně, kterou lze možná hradit SMSkou, což jsem v té době netušil. Jelikož šlo zhruba o půl hoďky, prostě jsem to risknul.

Realitní makléř přišel celkem včas a společně jsme vstoupili do bytu, který se nacházel u relativně frekventované silnice. Uvnitř byl na druhou stranu celkem tichý a k tomu opravdu krásný. Byt byl útulný, prosluněný, vybavený a kuchyň šla oddělelit uzavíratelnými dveřmi. Technicky šlo možná o 1+1, nejsem si zpětně jist. Co v bytě chybělo byla postel, byl zde přítomen pouze gauč. Nevýhodou bylo to, že pro samotnou postel už nezbývalo příliš prostoru.

Makléř se mě ptal na můj život a jelikož jsem upřímná osoba, řekl jsem mu zkrácenou verzi svého příběhu. Také jsem mu popsal, že se stěhuji do Prahy za novou prací a plánuju tu vydržet delší dobu. Po prohlídce bytu jsem se zeptal: “Mám zájem, co by se muselo stát, abych se stal nájemcem?”. Správně bych neměl brát první věc, kterou vidím, ale v tomto případě jsem byl za cenu 18500 Kč měsíčně i s energiemi opravdu spokojen. Makléř mi řekl, že to celé zkonzultuje s majitelkou a dá mi vědět.

Když jsme byt opouštěli, potkal jsem potencionální sousedky, což byli dámy ve věku kolem 80 let. Zdvořile jsem s nimi prohodil pár slov a úsměv a poté se rozloučil s realitním agentem. Auto stálo na parkovišti bez botičky či pokuty, já opět stáhl půlky a s navigací projel kouskem Prahy do druhé lokality, ve které se nacházel další byt.

 • Vnímaní hodnota bytu: 8/10
 • Klady: Oddělitelná kuchyň (šlo by zde žít ve dvou), moderní kuchyň a koupelna, příjemně vybavený interiér, na první pohled opravdu krásný byt, nádobí v kuchyni, hodně vybavení.
 • Zápory: Do práce bych jezdil tramvají a ne metrem, hlučná ulice hned vedle, absence balkónu, starší dům, ve kterém je byt umístěn, nic moc okolní prostředí.
 • Cena s energiemi za měsíc: 18500 Kč
 • Požadovaná smlouva: 1 rok

Den 1 byt 2: Garsonka Praha 4

Druhý byt se nacházel na sídlišti dvě zastávky metrem od mé práce, lokalita tedy byla výhodou. Tento byt jsem řešil přímo s majitelem, realitní makléř tedy nebyl součástí procesu. Na místě jsem byl téměř o hodinu dřív a majitel ještě psal, že je zaseklý v zácpě a proto přijede později. Šel jsem se tedy podívat kolem a došel jsem si na záchod do nedalekého obchodního domu.

Majitel byl příjemný člověk a po příjezdu jsme šli rovnou do bytu. Poté, co jsem viděl předchozí byt, šlo o jednoznačné zklamání. Největší problém tohoto bytu byla klaustrofobičnost. Šlo o jeden relativně malý pokoj, ve kterém byla kuchyň, postel a stůl. Byt neměl žádný balkón ani jinou oddělenou místnost. Pro jednu osobu by byl určitě obyvatelný, ale kdybych si v budoucnu našel partnerku a chtěl bydlet s ní, nebylo by to realistické.

Dalším problémem byla koupelna a záchod, obě tyto místnosti byli opravdu malé a řekněme ne příliš moderní. Jinými slovy, na první pohled bych se v těchto místnostech necítil příliš dobře. Celý byt byl tedy bohužel zklamáním.

Majitel požadoval uzavření smlouvy minimálně na rok, což bylo základní překážkou. Uměl bych si zde představit bydlet na pár měsíců, ale ne na celý rok. Ptal jsem se ho, zda by byla možná i smlouva na kratší dobu, na což jsem obdržel negativní odpověď. “Hledám někoho, kdo tu bude chtít bydlet dlouhodobě.” Jinými slovy, hledám někoho, kdo bude dlouhodobě samotář.

Byt jsem sice okamžitě nevyloučil ale cítil jsem, že zde žít nechci. Cena byla pouze o dva tisíce nižší než předchozí byt, ale zážitek a pocit z něj obrovsky odlišný. S majitelem jsem se rozloučil a řekl mu, že z mé strany to nevypadá, ale děkuji za prohlídku.

 • Vnímaná hodnota bytu 4/10 (krátkodobé řešení)
 • Klady: Prostorná skříň v chodbičce. Lokalita. Vybavená kuchyň s pračkou, nádobí v kuchyni.
 • Zápory. Klaustrofobní bez balkonu či jiné oddělené místnosti. Malý, starý záchod s koupelnou. Málo prostoru. Málo světla.
 • Cena s energiemi za měsíc: 16500 Kč
 • Požadovaná smlouva: 1 rok

kvetina pred vysokymi budovami praha

Zhodnocení prvního dne

První den dvou prohlídek dopadl jednoznačně: vím co bych chtěl, a vím co bych nechtěl. Byt číslo jedna je skvělý, a za pár dní jsem obdržel odpověď. Jako potenciální nájemce jsem se makléřovi líbit, ale majitelka je závislá na příjmu z bytu a společně měli strach o to, zda budu schopen byt splácet. A je to fér zhodnocení, protože se stěhuju za novou prací, která je v úplně novém oboru, než ve kterém jsem doteď pracoval. Ten obor je dost náročný a je určitá pravděpodobnost, že odpadnu a sníží se mi příjem. Takže ano, nedokázal jsem zde oponovat, a společně s majitelkou si zvolili jiného nájemce. Byt číslo dva jsem dále neřešil, na pár měsíců by byl asi fajn, ale dlouhodobě ne.

O pár dní později od prvního dne jsem si dohodl opět dvě prohlídky.

Kreatin - podpora fyzického i mentálního výkonu

Den 2 byt 3: 2kk Praha 4

Další byty se nacházeli poblíž stanic metra linky C, a tak jsem parkoval poklidně ve Westfieldu na Chodově a nemusel vjíždět s hnědými bezpečnostními trenkami do centra Prahy. První byt se nacházel v blízkosti stanice Pražského povstání, což je stejná lokalita, jako mé budoucí zaměstnání. Přijel jsem tedy metrem do dané stanice a následně zapnul pro navigaci Google mapy.

Přešel jsem jeden podchod a během pěti minut byl ztracen. Ocitl jsem se na druhé straně silnice a nakonec zjistil, že mám být trochu jinde. Mé hledání domu pár stovek metrů daleko bylo komické, ale nakonec se mi to podařilo. Zatímco jsem čekal na realitního makléře, což byl mimochodem stejný člověk, jako u bytu číslo jedna, prohlížel jsem si okolí. A pokud bych ho měl shrnout jedním slovem, bylo by to slovo “otřes”.

Jednalo se o starý dům mezi dalšími starými domy hned vedle frekventované, hlučné hlavní silnice. V okolí se nacházeli výlohy prodejen různých potřeb a spousta z nich byla mimo provoz. Vypadalo to celé jako za komoušů, hlasitá frekventovaná silnice byl bonus.

Když přišel makléř, vydali jsme se po schodech do třetího patra. Dům byl opravdu staršího data a bylo to znát. Vstoupili jsme do bytu a bylo na první pohled vidět, že tento byt opravdu není hezký. Výhodou bylo, že byl prostorný, měl jednu místnost s kuchyní a vedle ložnici, ale tím to tak končilo. Okna byla stará, klimatizace nad okny značící pozitivní přínos údajně nefunkční. Kuchyňská linka historická, ale prý se bude dělat nová.

Celkový pocit i hluk z ulice a pohled na okolí bohužel však tento byt degradovali. Neumím si moc představit, že bych si zde otevřel okno. Upřímně, nevím, jak bych vám to popsal, ale prostě jsem se tam necítil dobře a rozhodně bych tam nechtěl žít. Chci být v bytě, kde je slunce, působí trochu moderně, a především je tam klid alespoň na spaní. Tento byt nic takového nesplňuje a měl spousty různých technických nedostatků, které už si sám nepamatuji. Klady se zde hledali špatně.

Domluvil jsem se s realitním makléřem, že mu zavolám večer, po mé druhé prohlídce, a rozloučil jsem se s ním. Věděl jsem, že zde opravdu nechci bydlet, ale na druhou stranu, čas kvapí a já se potřebuji někam nastěhovat. Nechávám v záloze.

 • Vnímaní hodnota bytu: 2/10
 • Klady: Dva pokoje, prostor.
 • Zápory: Ošklivé a hlučné prostředí kolem domu. Starý dům, starý byt, spousta nedostatků a nutnosti dokupování různého vybavení. Celkově špatný pocit. Nádobí v kuchyni.
 • Cena s energiemi za měsíc: 16500 Kč
 • Požadovaná smlouva: 1 rok

Den 2 byt 4: 1kk Praha 4

K dalšímu bytu jsem to měl daleko jednu stanici metrem, a vzhledem k dostatku času jsem vyrazil pěškobusem. Cestou jsem potkal pěkně vypadající asijskou restauraci, ve které jsem se zastavil na oběd a parádně se nadlábl. Zpracoval jsem předchozí hrůzný zážitek a doufal, že následný byt bude lepší.

Byt se nacházel na sídlišti v blízkosti Pankráce, ve kterém je spousta vysokých domů. Pohled na ně je fascinující, a sídliště bylo vzhledem k lokalitě překvapivě klidné a tiché. Setkal jsem se opět s realitním agentem a společně jsme vyjeli výtahem do sedmého patra. Při vstupu do bytu je k dispozici chodbička se skříní a vstup do koupelny, ve které je záchod, pračka a veliká sprcha. Dále jsme vkročili do hlavního pokoje, ve kterém je Ikea postel s možností rozložení na dvojpostel. Dále stoleček, skříňka se čtyřmi šuplíky, dvě židle a vedle bytu krásná kuchyňská linka v černobílé barvě s lednicí, Ikea varnou deskou a troubou kombinovanou s mikrovlnkou.

Již v tuto chvíli se mi byt, který je díky velkým oknům příjemné prosluněný, opravdu líbil. Co ho ale posunulo o level výše je dlouhá lodžie (druh balkonu), která je uzavíratelná posouvacími okny a ze které je na nádherný výhled na okolí. Když jsem se z balkonu rozhlížel, sedmé patro bylo opravdu výhodou. Byt byl krásný, příjemný a já ho chtěl. “Co bych musel udělat, abych byt získal?”, zeptal jsem se realitního makléře. “Odjíždím zítra na dovolenou, ale rád bych ho udal. Pokud máte zájem, v noci vám pošlu smlouvu, zaplatíte zálohu a je váš. Zbytek dořešíte s majitelkou.”

A tím bylo hotovo, čtyřka bylo mé šťastné místo. V tuto chvíli žiju v bytě již měsíc a je naprosto skvělý, nehledě na lokalitu, díky které chodím do práce pěšky krásnou 15minutovou procházkou. Okolí je tiché, klidné, a k dispozici spousta služeb včetně nedalekého obchodního domu Arkády Pankrác.

Jsem šťastný, protože se stíhám nastěhovat ještě před prvním dnem v práci. S nadšením se vracím domů a čekám na přijetí smlouvy a zaplacení zálohy. O tom, jak vše probíhalo a jak jsem se stěhoval si řekneme někdy příště.

 • Vnímaní hodnota bytu: 9/10
 • Klady: Krásná koupelna s velkou sprchou. Pračka, v lodžii zavěšené šňůry na prádlo. Dodatečná úložná komora vedle bytu. V hlavním pokoji spousta prostoru. Skvělá kuchyň. Spousta světla, velká lodžie.
 • Zápory: Absence klimatizace a myčky nádobí, ale to jen vypichuji maličkosti, které by dodali bytu dokonalost. V koupelně není díky velké sprše příliš prostoru například pro koš na prádlo, který jsem umístil na pračku. Bez nádobí v kuchyni.
 • Cena s energiemi za měsíc: 17000 Kč
 • Požadovaná smlouva: 1 rok

Výhled z balkonu Pankrác

Alter ego efekt - jak ti nejlepší používají tajné identity k vítězství ve sportu, byznysu a v životě

Závěrem

Z celého hledání bytu jsem se naučil, že je třeba reagovat na více nabídek. V reakci na inzerát jsem psal stručné informace o mě, proč se stěhuji, zda mám děti/zvířata, zda jsem kuřák atd. V případě prvního bytu mě vyřadili na základě pochybnostech o schopnosti splácet, v případě bytu čtyři to ale pro změnu realitní makléř absolutně neřešil. Nikdy jsem nelhal ani nepředstíral a byt jsem získal na základě toho, že jsem byl sám sebou.

Je rozhodně nutné se jet podívat na byt osobně. Nic, co si nemůžu předem prohlédnout, bych rozhodně nevzal. V navštívených bytech jsem si vždy nafotil dostupné vybavení. Vyvarujte se nabídek, které vypadají v porovnání s konkurencí až přehnaně dobře, na realitních serverech narazíte na podvody jako všude jinde. Realitním makléřům se sice platí provize, na druhou stranu ale ovládají svou práci a předchází spoustě problémů, které byste mohli zažít přímo s majiteli. Já nakonec získal byt díky realitnímu makléři, ale věřím tomu, že se toho dá docílit i bez realitky. Každý způsob má své klady a zápory.

Nakonec jsem v bytě, který je lokalitou, kvalitou, prostorem, klidem i výhledem opravdu legendární. Hlavní je být optimistický, přemýšlet pozitivně, pozitivně jednat, nebát se psát a volat v reakci na nabídky a být sám sebou. Pokud také hledáte, ten pravý byt pro vás si s trochou snahy a píle určitě naleznete.

Mohlo by vás zajímat

 • Jak mi život bez Facebooku poskytl osvícení a já našel odpovědi, které jsem hledal. Co chci od života a co chci od své kariéry? Otázky, které v jistých fázích života řešíme všichni, ale často neznáme odpo...
 • Jak trvale zhubnout Tohle je velký průvodce hubnutím. V tomto článku vám nenabídnu žádná okamžitá řešení ani produkty k zakoupení. Negarantuji výsledky, protože ty jsou vaší zodpov...
 • Jak jsem začal obchod po telefonu část 1 Úvodní tři dny školení se blíží ke konci, a před námi je praktický text. Tohle je jedna z úvodních, definujících chvil, která mi dá důležitou zpětnou vazbu. Ješ...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat