Jak jsem si hledal byt v Praze - část 1

Je 19. května a já už vím, že 1. června nastupuji do nové pracovní pozice v Praze. V tuto chvíli mám dvanáct dní na to, abych si našel byt a přestěhoval se, jinak bude celý proces mnohem komplikovanější. Pojďme se podívat na to, jakým způsobem jsem při hledání bytu v Praze postupoval a zda se mi to úspěšně podařilo.

Když mi bylo dvacet, přestěhoval jsem se za prací do Brna. Tenkrát jsem si našel bydlení velice rychle, jednalo se o podnájem pokoje ve sdíleném bytě za krásnou cenu. Zážitky z tohoto bydlení popisuju ve svém článku Jak jsem kdysi bydlel sám. Aktuální hledání bytu v Praze je však úplně jiná liga, a není to zdaleka tak jednoduché, jako kývnutí na první nabídku v Brně.

Druhy bydlení

Pojďme se podívat na druhy bydlení, na které jsem v průběhu svého hledání bytu narazil. Jelikož již nechci trávit hodiny denně v dopravě, vybírám byty pouze v rámci Praha město, a z toho důvodu je nutné počítat s vyšší cenou.

Level 1: Ubytovna
Nejlevnější, rychle dostupné a zároveň vysoce riskantní. Upřímně, z ubytoven nemám žádné zkušenosti, takže nemohu objektivně hodnotit. Na druhou stranu si ale dokážu představit skupinu spíše cizojazyčně mluvících obyvatel, jež tráví volné chvíle mimo práci především konzumací alkoholu a dalších druhů drog. Pokoje na ubytovnách, kuchyň a sociální zařízení se většinou sdílejí. Nepředpokládám, že bych se zde dobře, v tichu vyspal nebo se cítil bezpečně, a proto jsem tento druh bydlení pro vyloučil. Rád chodím mimo komfortní zónu, ale nikdy to není nad rámec mé vlastní bezpečnosti. I kdybych vynechal potenciál krádeží či násilí, opakované vystavování drogám a nedostatku spánku je nebezpečí samo o sobě.

Cena (Praha město): jednolůžko cca 9000 Kč měsíčně, sdílené dvoulůžko cca 7000 měsíčně
Pohodlí: 3/10
Soukromí: 2/10
Bezpečí: 2/10
Prostor: 2/10
Vybavení: 4/10

Level 2: Spolubydlení
Tentokrát opět sdílím sociální zařízení a kuchyň s dalšími osobami, ale budu mít pravděpodobně vlastní pokoj. Ten je většinou zařízený a obsahuje skříň pro věci, postel a pracovní stůl se židlí. Výhodou spolubydlení jsou nižší náklady na bydlení a pro extroverty způsob, jak nebýt sám. Nevýhodou je nutnost plánovat sdílení zařízení jako je koupelna a záchod a nevyhnutelnost konfliktů, které rozhodně přijdou v rámci úklidu, sdílení věcí (mé jídlo v lednici) atd. Jelikož je sdílené bydlení vetšinou ve více pokojích (více lidí), je nutné se dopředu dobře seznámit a zjistit, zda lze vůbec s lidmi v bytě vycházet. Problém může být to, že lidé se mohou také “točit” a nevíte, kdy se vám změní spolubydlící. Kámen úrazu je, že spousta problémů se ukáže až časem. Výhodou sdíleného bydlení může být, že ze dá relativně za dobré peníze žít i v nově a kvalitně vybavených bytech. Spolubydlení je určitě dobrá alternativa pro mnohé, ale jelikož většinu života bydlím s někým, chci být tentokrát samostatný a být zodpovědný za svůj vlastní byt.

Cena (Praha město): cca od 12 000 Kč měsíčně, špatný stav od cca 7 000 Kč měsíčně
Pohodlí: 6/10
Soukromí: 5/10
Bezpečí: 5/10
Prostor: 4/10
Vybavení: 7/10

Museum of Bricks - největší soukromá sbírka LEGO® na světě

Level 3: Ošklivý, samostatný byt
Nevynechám tuto perlu, protože takové byty existují. Byt, který by potřeboval rekonstrukci, a často v hlučné lokalitě. Pokud máte opravdu nízké nároky a nevadí vám rozpadající se kusy bytu či hluk, pak je to vhodná volba. Tyto byty mají nižší nájemné a často bývají také i vybavené nějakým historicky vypadajícím nábytkem. Není to však místo, kam byste si chtěli přivést rande nebo kamarády na návštěvu. Dočasně pro start možná, ale záleží, jak silný máte žaludek. Nevýhodou bývají vysoké energie v průběhu zimy kvůli unikajícímu teplu. Také bych se příliš nespoléhal na zabezpečení.

Cena (Praha město): cca od 12 000 Kč měsíčně
Pohodlí: 2/10
Soukromí: 8/10
Bezpečí: 4/10
Prostor: 6/10
Vybavení: 5/10

Level 4: Nezařízený byt
Další na pořadu dne je samostatný byt bez vybavení. Většinou obsahuje koupelnu se sprchovým koutem či vanou a kuchyňskou linkou, která má často nějakou varnou desku a úložné prostory. Někdy bývá integrovaná i trouba, myčka atd. Tím ale často výčet končí, protože se očekává, že budu mít vlastní vybavení. Často je tak nutné pořídit pračku, lednici, postel a úložný nábytek (skříně atd.). Oproti vybaveným bytům se ceny nijak zásadně neliší, výhodou je samozřejmě ale větší výběr bytů. Byty se liší v ceně především, co se rozlohy týče (seženete i mini byty, kde není moc hnutí), a také co se lokality týče.

Cena (Praha město): cca od 16 000 Kč měsíčně (s energiemi)
Pohodlí: ?/10 (dle mého vybavení)
Soukromí: 10/10
Bezpečí: 8/10
Prostor: 7/10
Vybavení: 1/10

Level 5: Zařízený byt
Vybavený byt byl mým prioritním cílem. V těchto bytech je často pračka i kuchyň, postel, úložné prostory (skříně atd.) a případně i stůl. Často zde naleznete i elektroniku, jako je třeba televize. Lednice bývá běžnou součástí kuchyně, a často v kuchyni bývá i základní nádobí pro vaření i servírování. V mnoha ohledech se stačí nastěhovat a začít žít, i když je občas třeba počítat s tím, že něco bude chybět. U těchto bytů je však nutné počítat s menším výběrem a dostupností.

Cena (Praha město): cca od 17 000 Kč měsíčně (s energiemi)
Pohodlí: ?/10 (dle vybavení)
Soukromí: 10/10
Bezpečí: 8/10
Prostor: 7/10
Vybavení: 8/10

Level 6: Zařízený, developerský byt
Jako poslední uvádím byt od developerů. Existují byty, jenž se dají použít jen přechodně na pár měsíců, jako je například Albertov. Nyní se zde bavím především o vybavených bytech k dlouhodobému pronájmu připravených k použití. Ačkoliv jsem nad těmito byty uvažoval, jedním z problémů je často depozicovaná lokalita, vyžadující dojíždění. Jako další problém je pak často mizerná fotodokumentace jednotlivých bytů, a je tedy nutné se zajet na byt osobně podívat. Developeři také občas slibují věci, které jsou dost v nedohlednu (nevystavěné cyklistické stezky atd.). Výhodou je možnost rychlého nastěhování, dostupnost jednotek a také to, že často můžete bydlet v úplně novém bytě, který by měl mít jako nově postavený dobrou energetickou účinnost. Residence mohou mít navíc i lepší zabezpečení.

Cena (Praha město): cca od 18 500 Kč měsíčně (s energiemi)
Pohodlí: ?/10 (dle vybavení)
Soukromí: 10/10
Bezpečí: 9/10
Prostor: 7/10
Vybavení: 9/10

Velikost a lokalita

Nebudeme si nic nalhávat, ceny pronájmů bytů v Praze jsou dost vysoké. Byla by možnost ušetřit a jít na okraj Prahy, což by ale znamenalo spoustu času stráveným cestováním. Chtěl jsem se této možnosti vyhnout, a proto jsem hledal byty alespoň v dostupnosti metra, ideálně metra C. Akceptoval bych i tramvaj bez přestupů.

K tomu, abych si vhodný byt našel, jsem využíval mapu částí Prahy i mapu metra. Tento proces více popíšu až v příštím článku. Primárně jsem se snažil hledat byt v blízkosti mého zaměstnání, případně na stejné lince metra bez přestupů.

Co se týče velikosti bytu, v rámci ceny i jednoduchosti úklidu jsem se držel následujících možností:

Garsonka – jedna místnost, ve které je i kuchyňský kout a součástí je i koupelna/wc.
1+0 – jde o místnost, která obsahuje jakousi improvizovanou kuchyň a dostupná je i koupelna/wc.
1+kk – obdobná místnost jako garsonka, ale kuchyň je nějakým způsobem či náznakem oddělená. Dostupná koupelna/wc.
1+1 – jde o dvě místnosti, z nichž jedna je pokoj a druhá má kuchyňský kout. Dostupná koupelna/wc.
2+kk – dvě místnosti, přičemž kuchyň v jedné z místností je nějakým způsobem či náznakem oddělená. Dostupná koupelna/wc.

Emoční inteligence - proč může být emoční inteligence důležitější než IQ

Shrnutí

Vzhledem k omezenému času na nalezení bytu jsem procházel velkou část možností a prakticky uvažoval nad každou z nich. Ubytovnu jsem vyřadil jako první, ale například spolubydlení jsem považoval za realistickou alternativu. Přesto bych preferoval soukromý pronájem bytu, abych se konečně v životě dokázal osamostatnit.

Moc času ale nezbývalo a věděl jsem, že některá řešení mohou být i dočasná. Byl čas vrhnout se na realitní servery, začít procházet jednotlivé nabídky a domluvit fyzické prohlídky na místě. A to, kde všude jsem hledal, jaký jsem měl k tomu systém, jakým způsobem jsem kontaktoval pronajímatele a jak to celé dopadlo se dozvíte v následujících článcích.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem začal obchod po telefonu část 1 Úvodní tři dny školení se blíží ke konci, a před námi je praktický text. Tohle je jedna z úvodních, definujících chvil, která mi dá důležitou zpětnou vazbu. Ješ...
  • Jaké mám plány na rok 2024 Nový rok je skvělý čas pro nastavení nových plánu a započetí pozitivních změn. Ano, mnoho z nás si dává novoroční předsevzetí a selže, ale často to bývá špatným...
  • Jak jsem si hledal byt v Praze - část 3 Za necelé dva týdny nastupuji do nové práce v Praze a byt v nedohlednu. Prohledal jsem internet, odeslal pár odpovědí a nyní čekám, co se bude dít. V brzké době...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat