Jak jsem si hledal práci - závěrečný pohovor

Jdeme do finále, protože tohle je můj poslední pracovní pohovor. Všechny předchozí pohovory pro mě byly důležité proto, abych si ujasnil, co chci vlastně dělat. Nyní to již vím, a jedinou překážkou je zdolání pohovoru ve společnosti, která naplní mé zjištěné potřeby. Dobrou zprávou je, že pravděpodobnost úspěchu je vysoká. Pojďme si o tom povědět.

Abych to rychle shrnul, nedávno jsem se rozhodnul po letech stagnace změnit práci. Pokus o to, stát se životním koučem, byl neúspěšný, a tak jsem se rozhodl najít kariéru v oblasti obchodu. Velice cenné pro mě byli předchozí pohovory, a především poslední u kreativní agentury. Uvědomil jsem si zde, že nevím nic o prodeji služeb v rámci firem (B2B – business to business), a celkově stále nic o prodeji jako takovém. Základní problém je, že cílím v této kariéře hodně vysoko a příliš rychle. Takže co vlastně potřebuji?

Potřebuji se někde naučit obchod, a to co nejrychleji a nejefektivněji. Když jsem se zamyslel na způsoby, jakými mohu obchodovat, našel jsem rychle odpověď.

1. Obchod osobní formou – cestování
V rámci tohoto obchodu bych trávil spoustu času v autě, a minimum času samotným obchodem. Navíc zde nejsou komplexní školení a očekává se více méně, že člověk má nějaké obchodní zkušenosti. Vyřazeno.
2. Obchod na pobočce
Zde to probíhá tak, že mám nějakou kancelář či pobočku, kam chodí zákazníci. Často je to spojeno s větší administrativní zátěží, a ne vždy i dohodnutí lidé opravdu přijdou. Školení bývají opět limitované. Vyřazeno.
3. Obchod na prodejně
V tomto segmentu mám zkušenosti. Spoustu času se zde tráví úklidem, přesouváním věcí z bodu A do bodu B, balením, rozbalováním, reklamacemi, zákaznickým servisem a dalšími službami okolo. Vyřazeno.
4. Obchod po telefonu
Většinu času se zde tráví samotným obchodem. Na call centrech se často točí lidí, a mají zde komplexní systémy zaškolení a díky neustálým hovorům jde o rapidní získávání zkušeností. Vybráno.

Atomové návyky - jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných

Šok

Byl to pro mě samotného lehký šok. Před pár týdny jsem si ještě nedokázal představit, že budu pracovat na call centru a vlastně to bylo ve světě obchodu to poslední, co bych chtěl dělat. Výhodou mého růstového nastavení mysli je však to, že dokážu měnit názory a přizpůsobovat se novým situacím. Mohl jsem tedy fňukat, že tohle nechci, nebo následovat logiku a opřít se do nekomfortu – zvolil jsem si to druhé.

Pokud si zvolím call centrum s historií a zároveň dobře hodnocené na Atmoskopu, pak mám jistotu, že mě na začátku kvalitně proškolí. Následně budu mít možnost uskutečnit velké množství prodejních hovorů denně, což mi dá velice rychle prodejní zkušenosti. Zároveň budu komunikovat vzhledem k velkému objemu se širokým spektrem různých osob. Na základě daných preferencí jsem si zhodnotil nabídky různých společností a vybral si tu, kterou jsem považoval za nejlepší.

Společnost E: Srovnávací portál / prodej po telefonu

Náplní práce prodejců této společnosti je srovnávání cen energií, finančních služeb, pojišťovacích služeb a telekomunikací. Společnost má dlouholetou historii a dobré hodnocení na Atmoskopu. Životopis na pozici jsem odeslal během poledne a odpověď z oddělení lidských zdrojů přišla formou telefonátu během několika hodin.

V průběhu telefonátu se mě paní z oddělení lidských zdrojů, říkejme jí třeba Martina, ptala na to, proč právě tato práce a proč u nich. Odpověděl jsem, jako vždy, zcela pravdivě a otevřeně a následně jsme domluvili termín osobního pohovoru, který byl o pár dní později. Byl čas jet opět do Prahy.

Na call centrech se často nevyžaduje příliš zkušeností a berou i odborností nepolíbené osoby. Jde o náročnou práci a je běžné, že lidé odpadnou během počátečního školení či prvních dnů. Je zde celkem jedno, jestli jsem inženýr nebo mám základku, protože celé je to o mé chuti se učit a dělat v maximální snaze práci, která je mi přidělena. I z toho důvodu jsem jel na pohovor s pozitivním očekáváním, protože jsem byl hodně optimistický v tom, že budu přijat.

Vitamín D3+K2 - podpora imunity, zdraví kostí a zubů

Výtahem nahoru

Na místě jsem opět o hodinu dřív, a tak si sedám na terásku nedaleké kavárny a rukou zapisuji, na co se v případě úspěchu zaměřit a z čeho mám po nastěhování do Prahy i docházení do nové práce strach. Je důležité si zmapovat své očekávání, ale také své emoce. Zároveň nasávám atmosféru Prahy v blízkosti stanice Pražského povstání.

Čas přichází, a já se hlásím na recepci pěkné několikapatrové budovy. Slečna na recepci telefonicky informuje Martinu, poté mě pouští k výtahům a sdělí, ať si vezmu výtah B. Ten mě poté doveze automaticky na dané patro. Po chvíli se dveře výtahu otevírají a vítá mě Martina. Posadí mě do nedaleké menší místnosti s gaučem a křesly a poprosí mě, abych vyplnil krátký formulář. Uvádím zde základní údaje o sobě a k tomu nějaké charakteristiky a hodnoty, které jsou pro mě důležité.

Za pár minut se Martina vrací, přebírá vyplněný formulář a pohovor začíná. V první fázi mi popíše náplň práce, nástupní proces, pravidla společnosti a její kulturu. Poté se ptá mě na to, proč právě oni, proč tato práce, má očekávání atd. Opět odpovídám upřímně a popsal jsem i celý proces svých předchozích pohovorů a o tom, k čemu jsem následkem těchto zkušeností došel. Jak to tak bývá, finanční ohodnocení si nechává až na závěr. Vše se mi líbí a odpovídá mým představám.

Vypadá to nadějně

Celý pohovor mohl zabrat tak půl hodiny a vezl se v pozitivní vlně. Martina mi oznamuje, že mi nechá pár dní na rozmyšlenou a poté se ozve. Trochu jí překvapím svým sdělením v tom, že já jsem rozhodnutý říct ano, protože je to práce, která mi teď dává smysl a kterou chci dělat. Překvapená je však pozitivně, obdržím souhlas i z její strany a dle další domluvy mi již pošle do emailu pár podkladů k vyplnění a úkolů ke splnění (dodání dokladů, fotografie atd.).

A je to, po několika pohovorech a týdnech nejistoty mám práci zajištěnou. Od 1.6. nastupuji v Praze na pozici obchodníka po telefonu. Devět let práce grafika je za mnou, nyní se vydám do nových vod, poznám nové lidi, naučím se nové věci a zároveň se přestěhuji do nového města. Tedy vlastně doufám, protože aktuálně je 19. 5., mám potvrzenou a práci a nyní musím ještě sehnat bydlení. Necelé dva týdny nejsou mnoho, ale zároveň ani málo. Jestli se mi to včas podaří se brzy dovíte na tomto blogu.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem se naučil anglicky Studium cizího jazyka není pro každého. Jsem ve věku, kdy bych asi neměl trpělivost se učit cizí jazyk. Naštěstí jsem se ten základní z nich, tedy angličtinu, j...
  • Jak jsem začal meditovat a cítím se skvěle. Když jsem se začal vzdělávat v oblasti seberozvoje, často jsem potkával slovo meditace. Z mého pohledu jsem si představil mnicha, so každý de...
  • Jak jsem se nestal koučem Minulý rok jsem se rozhodl stát se životním koučem. Mým cílem bylo začít dělat něco smysluplného, naplňujícího a pomáhat lidem. Měsíce jsem studovat, cvičil a v...
  • Jak udělat autoškolu - tipy a triky Autoškola byla jedna z mých největších výzev poslední doby. Přesto se mi podařilo získat řidičský průkaz hned na první pokus a tento článek vám poskytne tipy k ...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat