a co jsem si z toho odnesl. Minulý týden jsem psal o výhodách přerušovaného půstu. Některé benefity půstu jsou ale dostupné či mnohonásobné až po delším období bez jídla, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet půst v délce 72 hodin a podělit se s vámi o své zkušenosti.
Původně jsem chtěl před půstem přejít pár dní na keto dietu (dieta založená na příjmu tuků a minimalizaci příjmu cukrů), abych se více adaptoval na tuky. Pak jsem si ale uvědomil, že pokud někdo z vás bude držet třídenní půst pro všechny zmiňované benefity, potom to pravděpodobně nebude komplikovat a prostě se do toho pustí po hlavě – a proto dělám to samé i já.
Upozornění: Bezpečnost této metody byste měli probrat se svým ošetřujícím lékařem. Obecně tento systém nedoporučuji pro hubnutí, protože to může mít i opačný efekt (kompenzace hladu velkým množstvím jídla). Místo toho se podívejte na mého průvodce Jak trvale zhubnout.
Deníček hladového muže
Neděle 27.2.
16:00
Dojedl jsem večeři o dvě hodiny dříve než obvykle, abych si to trochu zkomplikoval. Obalovaný hermelín s brambory a tatarkou nebyla úplně ideální volba. Dal jsem si poslední dávku vitamínu D3 a vzal jsem si i tabletku s multivitamínem. V průběhu půstu nebudu brát žádné doplňky stravy, protože by tím mohlo dojít k narušení půstu.
Povolený příjem: voda, minerální voda, bylinkový čaj, zelený čaj, černý čaj, černá káva. V případě opravdové krize je možné zkonzumovat černou kávu s troškou másla.
20:55
Pět hodin bez jídla za mnou a cítím se v pohodě. Velkou roli zde bude hrát psychologie, protože ten samotný fakt, že držím půst je něco, díky čemuž myslím na jídlo více než obvykle. Jdu si dát svůj před spánkový rituál a jdu spát, zítra vstávám v šest do práce.
Pondělí 27.2.
6:30
Během ranní hygieny si musím dávat pozor, abych nespolknul pastu či ústní vodu – mohlo by to narušit půst. Ano, zní to ujetě, ale je opravdu třeba dbát na to, aby nebyli přijmuty kalorie. Běžně také používám bylinkový ústní deodorant, na což bych měl v období půstu také zapomenout. Tři dny bez svěžího dechu jsou tu :-D A ano, správně jste pochopili, ani žádné žvýkačky, TicTaci – možná bylinkový čaj s mátou? :-)
8:15
Šestnáct hodin bez jídla je za mnou. Jelikož držím běžně přerušovaný půst 16/8, v tuto chvíli již běžně jím. Přecházím tak mimo svůj zavedený režim. Žaludek hlásí, že by něco snědl, ale zatím je vše v pohodě. V Bille jsem si ráno koupil tři Gemerky abych doplňoval minerály – minerální voda je z mála nápojů, které lze konzumovat, a právě nedostatek minerálů může být při půstu problém. Pokud bych nechtěl pít minerálky, pak bych si dal každé ráno sklenici vody s trochou soli. Po příchodu do práce před osmou hodinou jsem si udělal zelený čaj.
8:45
Díky svému nastavenému upozornění jsem se zvážil: startovací váha 88.2 Kg. Jelikož mám váhu v práci, vážím se v ponožkách, riflích s páskem a tričku.
10:00
Přichází hlad, je čas si udělat kávu. Ač kávu piji vždy s mlékem a cukrem, tentokrát si vychutnám šálek čerstvého pressa a zapiju minerálkou :-)
12:30
Cítím se v pohodě, nemám ani hlad. Zelený čaj a káva odvedli svou práci. Piji hodně vody. Jdu si dát desetiminutovou meditaci.
14:00
Byl jsem se lehce projít a dávám si bylinkový čaj. Má energie je dobrá, nemám zásadní pocit hladu. Lehce mě bolí hlava.
17:15
Mám za sebou 25 hodin bez jídla. Po příchodu z práce jsem si dal sprchu, kterou zakončuji pár vteřinami pod ledovou vodou. Poté jsem trochu uklidil a udělal si slabý zelený čaj, protože na mně přišel hlad. Slabý proto, abych nekonzumoval moc kofeinu, spánek mě čeká již za 5 hodin. Začínám mít pocit “lehké hlavy”, což může být opravdu vedlejší efekt – zkusím vypít více vody. Bez přísunu stravy bych měl konzumovat více vody, než je běžné.
21:30
Mám za sebou večerní meditaci a jdu spát. Cítím se zcela normálně.
Úterý 1.3.
7:30
Musel jsem si přispat, spánek jsem neměl příliš hluboký a několikrát za noc jsem se vzbudil – je to jeden z běžných vedlejších efektů půstu, ale může to být způsobeno i večerním zeleným čajem. Mám hlad, lehkou hlavu a necítím se příliš energicky. Vyrážím do práce.
9:00
Ranní váha 87.9 Kg, 41 hodin bez jídla. Cestou do práce jsem měl větší žízeň než obvykle a nemohl se dočkat, až se napiji minerálky. Cítím se rozhodně jinak než za běžného stavu, nevím, zda je to cukrový absťák nebo méně energie, budu dále pozorovat. Jdu si udělat zelený čaj, na který se nesmírně těším.
12:00
Od rána pociťuji stav, který neznám. Je to jakoby slabost, podobné tomu, když mám chřipku, ale zároveň přichází nárazové pocity štěstí a pohody a dokážu přemýšlet hodně jasně. Nemám problém komunikovat či formulovat myšlenky. Je to taková lehčí chřipka kombinovaná s lehkou drogou, nevím, jak jinak bych to popsal. Oběd ve formě černé kávy mám za sebou, jdu si dát polední meditaci.
15:00
Cítím se v pohodě, hlad je velice nárazový, dal jsem si bylinkový čaj a mám za sebou už přes dva litry vody.
18:00
Běžně bych večer cvičil, ale nechci ohrozit svalstvo. Sice bych měl produkovat více růstového hormonu, ale při vyšší zátěži by tělo mohlo využít svalstvo jako potravu, a protože nepřijímám protein, chyběl by stavební blok pro náhradu. Jediný pohyb během půstu pro mě bude chůze.
21:00
Občas jsem měl náznaky kyselého žaludku, občas hlad, občas jakousi lehkou hlavu. Můj mozek ale funguje skvěle a dokážu přemýšlet bez problémů. Druhý den je úspěšně za mnou, a nepochybuji o tom, že zdolám i ten třetí. Jdu meditovat a spát.
Středa 2.3.
6:30
Ráno jsem se probudil unaven a s bolestí hlavy, nechtělo se mi vstávat. Vzhledem k tomu, že mám lehkou rýmu a cítím co trochu “chřipkově”, potom je možné, že ty efekty nejsou způsobené půstem, ale nějakou lehčí nemocí. Uvidím, jak se to vyvine a jak mi bude, až začnu zase jíst. Nemoc by byla problém, protože mé pozorování by bylo ovlivněno externím faktorem. Uvidíme, jak to dopadne.
8:00
Během cesty do práce jsem zjistil, že potřebuji k pohybu do kopce více kyslíku, než je běžné. Může to být způsobeno nemocí, tím že je venku -5 stupňů anebo tím, že tělo spaluje tuky a potřebuje k tomu kyslík. V práci jsem si stoupnul na váhu na denní měření a jsem v šoku – váha pouhých 85.2 Kg. To jsou tři kila dole od počátku půstu – je zcela evidentní, že tělo používá tuky jako zdroj energie. Pokud tedy nemáte dostatek tukových zásob nebo jste v podvyživeném stavu, tento druh půstu bych vám asi nedoporučoval – je nutné mít nějaké tukové zásoby, ať má tělo z čeho čerpat energii. Dám si k snídani zelený čaj. Zbývá 8 hodin do mého cíle.
11:00
Mám za sebou ranní meditaci a litr a půl Gemerky bude za chvíli pryč. Dám si k obědu černou kávu. Už si pomalu připravuji seznam věcí, které si koupím k jídlu, správné ukončení půstu a následujících několik jídel je totiž důležité.
13:30
Mám hlad a chuť na jídlo, ale jedná se o psychologii. Pokud by byl můj cíl držet půst 4 dny, pak věřím tomu, že bych byl momentálně v pohodě. Ale jelikož zbývají už jen dvě a půl hodiny do doby kdy můžu jíst, čím dál tím víc se těším a tím větší chuť mám.
15:30
Poslední hodiny jsou nejhorší, v podstatě myslím jen na jídlo. Nakoupil jsem v Kauflandu zásoby jídla na 24 hodin, dal si dvě lžičky jablečného octa s vodou a jdu do sprchy, abych si zkrátil čekání na jídlo. Už jen 30 minut.
Ukončení půstu
16:15
Jako zcela první jídlo konzumuji půlku filetu lososa.
- Běžně bych používal následující suroviny: losos, olivový olej, máslo, sůl, pepř, citrón
- Nyní ale musím použít jen tyto suroviny: losos, olivový olej
Ano, žádná sůl, žádné máslo s citronem. Taky žádná velká porce, jsou nutné malé krůčky.
Po ukončení konzumace si dávám vařit dvě brokolice, abych je měl připravené na pozdější konzumaci. A ano, vařím je opět bez soli, pouze ve vodě.
18:00
Dávám si druhou půlku lososa a společně s ní trochu brokolice. Jedná se dnes o poslední jídlo, pokud bych byl hodně hladový, dám si ještě malinko brokolice.
21:00
V průběhu večera jsem si dal jednou ještě malý kousek brokolice. Jdu spát o hodinu dřív, jsem hrozně unaven. Výjimečně vynechám i večerní meditaci.
Čtvrtek 3.3.
6:15
Mám dovolenou, potřebuji do města, a navíc si mohu dělat vhodná jídla. Probudil jsem se v šest s bolestí hlavy a lehkou bolestí krku – že by opravdu nemoc? Až půjdu do města, koupím si i test na Covid. K snídani jsem si udělal dvě vejce, trochu kimchi a trochu brokolice.
10:00
Test na Covid negativní, a po delší procházce je mi celkem dobře. Ve městě jsem si koupil smoothie – řepa, mrkev, jablko, celer - ale vypil jsem jen polovinu a zbytek si nechal na odpoledne.
11:15
K obědu jsem si dal plátek vepřového masa, brokolici a půlku avokáda. I neosolený plátek masa byl překvapivě chutný.
13:00
Dal jsem si trochu brambor, brokolice a druhý plátek vepřového masa. Cítím se dobře.
15:00
Ke svačině jsme dojel zbylé smoothie, které jsem proředil vodou.
16:30
Jako večeři jsem si nadělil brambory, plátek masa, brokolici a půlku avokáda. Největší jídlo do této doby, ale musím oznámit svému žaludku: “Hele, chlape, měl jsi dovolenou, ale čas jít zpátky do práce”.
19:00
Udělal jsem si polévku z kimchi, které říkám zelňačka na steroidech (recept v budoucnu). Neodolal jsem a snědl talíř a půl. Tato polévka má určitě obrovskou škálu přínosů pro těla, ale zároveň sůl i cukr – uvidíme, zda 24 hodin stačilo a jak bude tělo reagovat.
Pátek 4.3.
8:00
K snídani jsem si dal brambory, brokolici a zalil jsem to trochou polévky.
Během dne dojím brokolici a brambory, dám si polévku a večer už začnu konzumovat normální stravu. Zároveň zítra opět přejdu na přerušovaný půst a budu jíst od 10 do 18 hodin. A v pondělí jsme objednaný na PCR test, rapid testy byli negativní ale třeba zjistím, že jsem držel půst během nákazy Covidem :-D
Co mě třídenní půst naučil
Především je důležité se zamyslet nad tím, co vše konzumuji a co vše by mohlo narušit půst. Dbejte na nepolykání zubní pasty a nežvýkejte žvýkačky. Povolený příjem je opravdu jen voda, minerálka, zelený čaj, bylinkový čaj a černá káva (vše neslazeno, bez mléka atd.). Nesmí být žádný nebo jen zanedbatelný příjem kalorií, aby se nespustil proces trávení a tvorba inzulinu.
První dva dny bez jídla nebyli tak těžké, jak jsem si myslel. První den je především o tom, že vás žaludek hlasitě přesvědčuje, ať se najíte. Druhý den už jsem se cítil jinak a fungoval jsem na tukách. Co se týče pohybu, chodil jsem, ale vyvaroval jsem se náročnějšímu pohybu, aby nedošlo k porušení svalů.
Třetí ten byl pro mě největší problém, ale bylo to jen psychologické. Neměl jsem problém s tím, že nejím, ale těšil jsem se na jídlo jako zážitek – tedy manifestace “drogové” závislosti na jídle. Jsem si jistý, že by šlo vydržet i delší dobu. Když jsem ale věděl, že odpoledne už budu jíst, celý den jsem přemýšlel nad jídlem a v mé náladě to bylo znát.
Pokud jste trochu jako já, chcete se o přerušovaném půstu dozvědět komplexní, odborné a smysluplné informace. Doporučuji knihu Kompletní průvodce půstem od Jasona Funga. Nákupem přes uvedený odkaz navíc podpoříte tento blog.
Ukončení půstu (24h – 48h)
Po ukončení půstu je potřeba začít malými porcemi vhodné stravy. Ideální je plátek libového masa nebo ryby v malé porci. Potom jsem postupně přidával brokolici, avokádo a brambory. Je důležité se vyvarovat soli a elektrolytům, protože by to mohlo způsobit porušení buněk a ta buněčná obnova, která v průběhu půstu proběhla, by vlastně byla k ničemu.
Konzumovat:
- malé porce jídla
- začít ideálně plátkem lososa, kuřecího, krůtího nebo vepřového masa (zdroje tiaminu - vitamín B1)
- poté lze přidat do diety brokolici, brambory, avokádo
- trochu smoothie pro vložení malého množství vlákniny
- z ořechů lze konzumovat pouze makadamové
Nekonzumovat:
- elektrolyty – hořčík, fosfor, sodík, draslík, vápník a chlor – vyhněte se tedy soli
- karbohydráty, tedy zjednodušeně cukr
- nekonzumovat syrovou zeleninu
- nekonzumovat sůl v kombinaci s cukrem
- nekonzumovat mouku a produkty z ní (pečivo atd.)
Zhodnocení
První dny půstu byly překvapivě v pohodě, byl jsem dobře naladěn a ač druhý den trochu opadla energie, zažil jsem nový pocit. Z váhy je jasné, že tělo spálilo uložené tuky jako energii. Jelikož mám váhu v práci a ne doma, poslední zvážení bylo třetí den – v pondělí se ještě zvážím a číslo zde doplním.
O váhu mi však nešlo, šlo mi především o zdravotní benefity. Je možné, že mám nějakou chřipku či nákazu, protože mě stálé pobolívá hlava a v krku, ale s půstem to nemá nic společného – opadnutí imunity není vedlejší efekt. Realisticky pocitově ale nedokážu říct, zda nějaké zdravotní benefity z půstu pociťuji. Co vím jistě, že neosolený plátek masa a brokolice mi nikdy tak nechutnal. A zároveň, že další z výhodou půstu je že nemusím trávit tolik času na záchodě – za celou dobu jsem nemusel „položit kabel“.
A teď to důležité – zopakuji si půst? Chci říct ne, ale vím že odpověď je ano. Zkouším nové věci a chci si zlepšit zdraví a nastavit správné návyky, a dle vědy jsou půsty skvělým nástrojem. Plánuji tedy něco podobného jednou až dvakrát ročně. Teď už ale vím, že to není jen o třech dnech bez jídla, ale i následujících 1-2 dnech, kdy musím jíst málo a konkrétní pokrm. A pokud jsou zdravotní benefity opravdu takové, jak věda říká, za těch pár dní nekomfortu v rámci jednoho roku za to stojí.
Dodatek
Třídenní půst byl psychicky náročná záležitost, kterou jsem příliš nezvládl. Půst jako takový není problém, problém je, co po něm. Bylo pro mě těžké se vrátit do normálních kolejí, a místo toho jsem následující týdny jedl více jídla, než obvykle. Tím jsem si třídenní období půstu psychologicky kompenzoval. Ve finále jsem tedy přibral více, než zhubnul. A pokud je hubnutí váš cíl, poté doporučuji svého Velkého průvodce hubnutím.
Mohlo by vás zajímat
- Jak jsem šel na rychlé rande - výsledky Je to za mnou. Příprava, očekávání, a následně i samotné rychlé rande se sedmnácti ženami. Tato událost byla zábavná, ale zároveň i vyčerpávající. Měl jsem možn...
- Jak jsem měl život u prdele a radostně kynul Alkohol, cukr, energeťáky a zoufalá životospráva. Poznejte další střípky z mého života, kdy jsem si spokojeně užíval špatné návyky a jako vedlejší efekt bobtnal...
- Jak jsem rok psal blog a co jsem za tu dobu zažil. Nedávno jsem psal o důležitých životních lekcích, které mě naučil poslední rok. Nyní se podívám na zkušenosti a zážitky, které přine...
- 10 + 1 tipů na novoroční předsevzetí Minulý týden jsem psal o tom, jak si správně nastavit novoroční předsevzetí. V tomto článku jsem vybral jedenáct různých předsevzetí, které si můžete zkusit spl...
- Jak zvládnout náročné období V životě zažijeme mnohá období, která budou mentálně či fyzicky náročná. Může jít nejen o nové, náročné zaměstnání, jako v mém případě. Změna prostředí, ztráta ...