Jak jsem zhubnul 8 kilo za půl roku

Jsem jeden z těch lidí, kteří měli díky covidu nečekaný homeoffice. Ráno jsem vstal z postele, převalil se do pracovny a večer se odpotácel z pracovny zpět do postele. Můj denní pohyb netvořil ani 2000 kroků, a v podstatě jsem jen seděl – ideální prostředí pro pohodové kynutí.

Po návratu do práce jsem si stoupnul na osobní váhu a zjistil, že mám krásných 98 kilogramů, tedy opět blízko hranice, kterou jsem již nechtěl přeskočit. Naštěstí přišel můj nový přístup k životu, a zavedením nových, lepších návyků, jsem začal hubnout jako vedlejší efekt.

rozcesti.jpg

Než budu pokračovat

Toho není jeden z těch článků, který vám slíbí že zázračně zhubnete. Tohle je souhrn věcí, na které jsem přišel během svého života, a svého hubnutí. Nebudu vám zde dávat žádné před a po fotografie, jenž často působí, jako kdyby někdo přešel z domácí stravy na fast food a fotografie byli prezentovány v opačném časovém pořadí.

Nejsem žádný odborník na sport ani stravu, a ani to nepředstírám. Zhubnul jsem jako někdo, kdo primárně nechtěl vyloženě hubnout, ale spíše jsem hubnul jako vedlejší následek zavedení správných životních návyků.

Bagr za páskou

Strava

O stravě jsem toho popsal relativně dost v trilogii článků Jak jsem měl život u prdele a radostně kynul, Jak jsem řešil zažívací potíže a Jak jsem našel příčinu zažívacích potíží. Nebudu zde tedy rozepisovat nic podrobně, základ je ale jednoduchý.

Když se budete cpát cukry a tuky a nic nespalovat, budete přibírat – je to logické. Když si dáte k obědu pět hamburgerů a převalíte se na gauč, budete mít za chvíli problém projít mezi futry. Není třeba hladovět, ale dezerty, sušenky a zmrzlinu nahraďte ovocem, a jezte pestrou dietnější stravu se zeleninou a minimem chemie. Čím lepší strava, tím lepší i vaše nálada a motivace.

Kačenky

Přípravky na hubnutí

Internet je plný pilulek, přípravků a gumových medvídků, které slibují zázraky na počkání. Pět kilo dolů už za čtyři týdny, dejte si denně jednu kapku potu z bradavek mnichů tibetského chrámu. Zároveň je internet plný lidí, kteří vám tyto přípravky budou nabízet i když sami vědí, že nabízí kouř.

Já zkoušel v životě asi dvoje prášky na hubnutí, z nichž první neměl žádný efekt, a druhý mě vždy předávkoval kofeinem, takže se mi klepali ruce a motala hlava. Výrobci přípravků se dnes přehání v dávkování složek, aby mohli napsat “Nejsilnější složení”, ale vedlejší efekty už neřeší.

WC

Lidi tvrdí, že to funguje

Někteří z vás mi budou oponovat a tvrdit, že některé přípravky fungují a mají skvělá hodnocení. Podpoří spalování tuků? Třeba ano, ale musíte s tím změnit i životní styl. Spousta lidí společně s nějakými hubnoucími prášky změní i některé návyky, a hubnou především díky tomu.

Obecně platí, že nikdy nespálíte kilogramy za měsíc, to byste museli opravdu hodně makat či hladovět. Zároveň platí, že prášky tipu “hubněte, ale jezte si, co chcete” jsou nesmysl. Když si dám jednu pilulku, na ní dvě pizzy a lahev kofoly, je mi nějaká pilulka hovno platná.

Neinvestujte do slibů, a raději si kupte zelený čaj, jiného pomocníka k hubnutí nepotřebujete. Hubnutí je o stravě a pohybu, vše ostatní jsou jen pohádky či nebezpečná agresivní řešení.

Ashwagandha - antistresové účinky, podpora paměti, fyzického výkonu a spánku

Začalo to chůzí

Mým startem do pohybu byla chůze. Po skončení homeoffice jsem opět začal cestovat do práce, čímž ujdu přirozeně zhruba 5000 kroků. Časem jsem si ale zvolil delší cesty, abych se dostal alespoň na 8000 kroků denně.

V pozdější fázi jsem si začal hledat chvíle, kdy bych mohl chodit místo stání. Už nečekám na vlak nebo autobus staticky, ale chodím kolem nádražní budovy či po nástupišti. Cestou z práce si volím vyšší tempo. Každou sobotu ráno chodím do města, kde si koupím "za odměnu" čerstvý džus z ovoce.

Listí v parku

Koupil jsem si podložku

Chůze je skvělý start a při vysokém tempu se dají úspěšně spalovat tuky. Přesto jsem chtěl i nějaký další pohyb, který by mi zvedl fyzičku. Nikdy jsem nebyl osobou na běhání či chození do posilovny, kde se lze v zrcadlech ukájet pohledy na svou vlastní dokonalost. Zvolil jsem si tedy jógu a objednal si podložku.

V případě podložky se jedná o investici, a tak jsem měl hned větší důvod s jógou opravdu setrvat. Vzhledem ke covidu jsem nechtěl chodit na žádnou jógu mezi lidi, a tak jsem se rozhodl prostě cvičit doma. Díky Youtube dnes máte neomezené možnosti, zvláště pokud rozumíte anglicky. O józe napíšu v budoucnu samostatný článek.

svetlo_z_mraku.jpg

Jak začít cvičit

Ať už budete dělat jógu, běh či ping pong, je důležité setrvat a dělat to pravidelně. První metoda jsou krátké intervaly.

Nastavte si ze startu třeba 5 minut denně, ale dělejte je pravidelně. Pět minut je vždycky lepší než nic.

Druhou metodou je nemít za cíl běh, ale to, že se převlečete do běžeckého oblečení, vezmete si boty a vyjdete před dům. Pokud chcete chodit do posilovny, pak musí být váš cíl dostat se do posilovny a převléct se. To, jestli opravdu budete běhat nebo posilovat už neřešte.

Pokud vám chybí motivace, najděte si parťáka, nebo si předplaťte roční permanentku.

Máj

Chytré hodinky

Doporučuji zainvestoval a koupit si chytré hodinky nebo pásek na ruku, kterým jsem to řešil já. Osobně mám Xiaomi Mi Band 5, který mě stál v době nákupu stál asi 800 Kč.

Pásek mi měří kroky i tepovou frekvenci a mám zhruba představu, kolik spaluji. Používám ho především na počítání kroků a měření spánku. O ideálním denním počtu kroků se stále vedou spekulace, ale já se držím u čísla 8000.

Listy

Dlouhodobý efekt

Mnoho z nás má problém s něčím takovým, jako je třeba hubnutí. Jedná se totiž o dlouhodobý efekt, a všechna ta práce a úsilí, které je nutné vynaložit, není viditelné hned. Z toho důvodu je lepší si nastavit malé cíle.

Je blbost si nastavit "zhubnu tři kila za měsíc". Nastavte si jako cíl "každý den ujdu alespoň 6000 kroků, každý den budu 5 minut cvičit nebo budu se stravovat inteligentně a s rozumem". Hubnutí přijde jako vedlejší efekt nových návyků.

Atomové návyky - jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných

Cítím se skvěle

Se změnou váhy se u mne dostavili pozitivní efekty. Fyzicky i psychologicky se cítím skvěle, a mám i přes den menší spotřebu tekutin. Hydratace je důležitá, ale v kynutém období jsem pil třeba i pět litrů tekutin denně, teď jsem na třech.

Zároveň se cítil lépe duševně, mám větší sebevědomí, jsem na sebe hrdý a díky tomu, že vyhledávám příležitosti k pohybu, jezdím třeba na výlety. To jsem dříve nedělal, a tak se více socializuji a poznávám nová místa a mám nové zážitky.

Ve finále je celkem jedno, jaké číslo je na váze. Pokud se cítíte skvěle a jste spokojeni sami se sebou, o váze jako takové to není.

Inteligentní strava a pohyb nejsou pomocník jen pro vaše tělo, ale i pro vaši mysl. Místo, kde se utváří celá vaše realita. Je už na vás, zda chcete být vnitřně šťastní a hodláte pro to něco udělat. Já dělám, a rozhodně toho nelituji.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem šel na urologii - vyšetření Návštěva lékaře není obvykle něco, na co bych se těšil. O to náročnější to bývá ve chvíli, kdy navštěvujeme lékaře, jehož činností je nahlížení do částí našeho ...
  • Jak nás ovlivňuje naše trauma a proč je zodpovědné za naše závislosti. Nedávno jsem při svém vzdělávání narazil na podcast s doktorem Gaborem Maté, který je i autorem mnoha knih. Jeho fascin...
  • Recenze audioknihy Brouci v hlavě Stává se vám, že vás vlastní myšlenky dohánějí k úzkosti? Cítíte hanbu za to, že přemýšlíte o věcech, které byste nevyslovili nahlas? Provází vás temné myšlenky...
  • Jak jsem si nastavil ranní rituál a odstranil špatné návyky. Každý z nás máme určitou formu ranního rituálu, kterého se, ať už vědomě či nevědomě, držíme. Co se stane od chvíle, kdy poprvé otevř...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat