Jak jsem přebíral nový byt

Do nové práce nastupuji 1. června 2023. Je pátek, 26. května, a já po prohlídce úspěšně získávám útulný byt v sedmém patře činžovního domu na Praze 4. Realitní makléř odlétá na dovolenou, já s ním musím vzdáleně podepsat nějaké papíry a poté se spojit s majitelkou, která mi předá klíče. Snad to vše dopadne bez problémů.

Vzhledem k tomu, že jsem získal práci až dva týdny před nástupem, věděl jsem o tom, že jdu do Prahy dost pozdě. Z toho důvodu jsem měl hodně limitovaný čas na samotné hledání bytu. Oba tyto zážitky, tedy hledání práce i samotného bytu, popisuji podrobně několika články v sekci blogu Ze života.

Noční akce

Poté, co jsem si odsouhlasil nájem bytu s realitním makléřem, očekávalo se ode mě podepsání a ofocení několika papírů a zaslání zálohy. Makléř mi sdělil, že druhý den odlétá s rodinou na dovolenou, a tak mi potřebné podklady zašle v noci. Páteční noc jsem tedy šel spát později a čekal, kdy podklady obdržím. O tenhle byt jsem nemohl přijít, proto jsem se chtěl ujistit, že vše dopadne dle představ.

Ve dvě hodiny ráno jsem to vzdal a šel spát. Upřímně, opravdu nemám rád, když někdo něco řekne a následně to neudělá. Vytrácí se tím důvěra. Zároveň jsem nevěděl, na čem jsem a měl jsem strach, že se něco pokazí. Pošle mi ten email až zítra, anebo se rozhodl, že to nakonec během dovolené nebude řešit a jsem v čudu? Psal jsem mu druhý den v poledne SMSku a obdržel jsem informaci, že se omlouvá a dodá navečer. Ve finále slíbený email dorazil v sobotu po desáté večer, a obsahoval následující:

Rezervační smlouvu
Díky ní si rezervuji byt k pronájmu, a zároveň se zavazuji k uhrazení zprostředkovacího poplatku realitnímu makléři. V tomto případě poplatek činí 12000 Kč.

Nájemní smlouvu
Tato smlouva mi vyhrazuje právo k užívání nemovitosti a ukládá za užívání platit stanovenou částku. V první řadě se jedná o vratnou zálohu, která je využita v případě, že bych neplatil nájem, poškodil byt atd. V tomto případě jde o 30000 Kč. Dále pak budu platil nájemné 12000 Kč + 4000 Kč za služby (teplo, voda, domovní služby, odpad, fond oprav atd.). Energie budu přepisovat na sebe, internet si zřídím také sám. Nájemné za první měsíc platím společně se zálohou.

Celkem tedy v první částce uhradím 58000 Kč.

Dech - nové poznatky o ztraceném umění

Paní majitelka

Rezervační smlouvu jsem vytisknul, podepsal a digitálně vyfotil. Makléřovi jsem poslal jeho provizi. Ještě předtím, tedy v sobotu odpoledne, mi volala paní, jenž se stará o byt, abychom si domluvili setkání. Chtěl jsem celou situaci řešit co nejdříve a nejrychleji, a proto jsme se domluvili, že přijedu hned druhý den (neděle) navečer, podepíšu s ní nájemní smlouvu, ofotíme stavy elektroměru, vody, tepla a předá mi klíče.

Jelikož byla schůze domluvená až kolem šesté večer, začal jsem nedělní ráno balením. Řekl jsem si, že schůzku využiju k tomu, abych si zrovna odvezl maximum věcí. Naložil jsem tedy během dne plnou Fábii věcí a vyjel za teplého odpoledne směrem Praha. Poprvé na této trase se mi stalo, že došlo k problému na dálnici a z toho důvodu jsem raději sjel a objížděl vesnicemi. Řeknu vám, s nacpaným autem jsem nebyl příliš nadšený z toho, že jsem musel projíždět děravými silnicemi na Tour de Trague. Telefonicky jsem oznámil možný opožděný příjezd a nakonec jsem přijel jen o pár minut déle.

Nacpaná Fabie věcmi

Dobrý den

S autem jsem zajel na chodník před vchod panelového domu. Všude kolem je stejně jakási modrá zóna a v té době jsem netušil, že si mohu zaplatil parkování SMSkou. I tak si ale myslím, že pro účely, jako je právě stěhování, bylo mé zaparkování adekvátní. Po zaparkování mě přivítali dva lidé. Jedním z nich byla paní, říkejme ji paní Květnová, se kterou jsem komunikoval telefonem. Druhou osobou byl její syn, kterému byt patří. Krátce jsme se představili, omluvil jsem se znovu za pozdní příjezd a poté jsme čapli několik mých věcí z auta a vyrazili do bytu. V tuto chvíli jsem opravdu uvítal funkční výtah, protože bez něj by bylo stěhování noční můrou. Na to, že je paní Květnové 80 let, je opravdu čilá a skvěle se s ní komunikuje. Je ukázkou toho, že se nepřestáváme hýbat proto, že jsme zestárly, ale zestárneme proto, že se přestaneme hýbat.

Přenesli jsme jednu várku věcí a vyrazili do bytu, kde jsem znovu obdržel prezentaci bytu a jeho vybavení. Měl jsem pár otázek, jako třeba jak zapnout lednici či používat okna na balkóně. Poté jsme podepsali nájemní smlouvu, já odeslal přes mobilní aplikaci na účet uvedený ve smlouvě zálohu s nájmem (46000 Kč) a následně jsem obdržel sadu klíčů. Tři byli od tří zámku na dveřích, další klíč ke komoře vedle bytu. Další k dopisní schránce, poté čip ke vchodovým dveřím do domu a klíč k oplocenému místu se čtyřmi kontejnery na odpad, jež sdílí několik domů. Obdržel jsem i smlouvu k elektřině pro přepis energií, což mi zařídí realitní makléř.

Poté jsme si nafotili stavy elektroměru a měřáku tepla a vody. Tyto stavy se poté zapisovali do předávací protokolu, který obsahoval i vybavení bytu. Protokol jsme sepisovali až o pár týdnů později s realitním makléřem, který mi zařizoval i přepis elektrické energie.

Měřák spotřeby vody

Rozloučení

Předtím, než jsme se rozloučili, ptal jsem se na možnost internetu. Paní Květnová o tom moc nevěděla, ale dala mi kontakt na paní, jenž zastupuje sdružení vlastníků v domě a údajně mi podá jasné informace. Rozloučil jsem se s paní Květnovou i jejím synem a začal postupně stěhovat zbytek auta, což mi nějakou dobu zabralo. Poté, co jsem odnosil všechny věci jsem se ujistil, že je vše vypnuté, nikde nic neteče a rychle jsem šel zpět k autu, abych náhodou neměl problém se zákonem.

Věci jsem nechal ležet v bytě, tohle byla jen první vlna. Plánoval jsem se kompletně nastěhovat v úterý, a o tom vám řeknu někdy příště. V tuto chvíli jsem byl ale opravdu šťastný. Vše dopadlo dobře a já mám práci a bydlení, které je skvělé. Chystám se na jednu z největších změn za posledních devět let, konečně se stávám dospělým a již nebudu spát v místnosti, ve které jsem měl kolébku. Vzhůru do neznáma.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem šel darovat plazmu V minulosti jsem nebyl dárce krve ani jiných tělních tekutin či orgánů. Před pár měsíci jsem zahlédl billboard s reklamou na darování plazmy a řekl jsem si, že ...
  • Jak jsem začal obchod po telefonu část 1 Úvodní tři dny školení se blíží ke konci, a před námi je praktický text. Tohle je jedna z úvodních, definujících chvil, která mi dá důležitou zpětnou vazbu. Ješ...
  • Jak jsem se učil bruslit pomocí Youtube a šel mimo svou komfortní zónu. Nikdy jsem nebyl sportovní typ. Ve sportech jsem v mládí nevynikal, a asi proto jsem nikdy neměl tendenci jít touto cestou. Větš...
  • Jak jsem šel na urologii - vyšetření Návštěva lékaře není obvykle něco, na co bych se těšil. O to náročnější to bývá ve chvíli, kdy navštěvujeme lékaře, jehož činností je nahlížení do částí našeho ...
  • Jak jsem držel třídenní půst a co jsem si z toho odnesl. Minulý týden jsem psal o výhodách přerušovaného půstu. Některé benefity půstu jsou ale dostupné či mnohonásobné až po delším období ...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat