10 + 1 tipů na novoroční předsevzetí

Minulý týden jsem psal o tom, jak si správně nastavit novoroční předsevzetí. V tomto článku jsem vybral jedenáct různých předsevzetí, které si můžete zkusit splnit v novém roce 2023. A abych nebyl pokrytec, všechny z těch předsevzetí sám aplikuji i na sebe.

1. Každý měsíc zkusím něco jiného

Toto předsevzetí má za cíl zkoušet nové věci, jít ze své komfortní zóny a díky tomu růst. Komfortní zóna je vše, co děláme běžně a opakovaně a v čem jsme sebejistí. Ačkoliv i v rámci komfortní zónu může docházet k nějakému růstu, ten největší růst přijde v situacích, které jsou pro nás neznámé a výzvou. Není to ale jen o růstu. Díky objevování a zkoušení můžeme naleznout nové zájmy či potkat zajímavé osoby. Zamyslete se nad tím, co vše byste chtěli vyzkoušet, a občas jděte do neznáma.

2. Začnu sportovat

Tradiční předsevzetí pro ty z nás, kteří se nedostatečně hýbou. Pohyb neslouží pouze k tomu abychom dobře vypadali, a ač to pro mnohé z nás bude hlavní motivace, jedná se spíše o příjemný vedlejší efekt. Hlavním následkem dostatku pohybu je nejen fyzické, ale i psychologické zdraví. Díky pohybu také oddalujeme efekty stárnutí a zvyšujeme si imunitní systém. Nepřestaneme se hýbat proto, že jsme staří, ale zestárneme proto, protože jsme se přestali hýbat.

Kreatin - podpora fyzického i mentálního výkonu

3. Budu víc číst a méně skrolovat

Pokud nečtete knihy a trávíte většinu času s očima na mobilu, pak je tohle předsevzetí právě pro vás. Nemusíte do toho jít agresivně a po hlavě, nastavte si takový systém, aby přechod na více čtení a méně mobilu měl co nejvyšší šanci na úspěch. I pár stran s knihou denně je lepší než nic, a třeba vás to obohatí víc, než myslíte. A každá chvíle, kdy se věnuji přítomnosti, světu kolem mě nebo budu snít v imaginárním světě své mysli je lepší než nadměrné hledění do zázračné krabičky. Mimochodem, věděli jste, že emoce, kterou cítíme k naším mobilům je láska? Není divu, že jsme tak posedlý.

4. Založím si deník vděčnosti

Je obrovská spousta toho, za co být vděčný. Spousta z nás se ale soustředí na to špatné či na to, co nám v životě chybí. Často zapomínáme ocenit vše, co nám již život poskytuje, a deník vděčnosti je v tomto ohledu ideální nástroj. Princip je jednoduchý: Každý večer si napište tři věci/osoby, za které jste v životě vděční. Vděčnost může mít jakoukoliv podobu, protože i funkční propiska je důvod k vděku. Můžete si psát deník digitálně, využít nějakou aplikaci, psát si klasický deník nebo si založit bullet journal.

5. Budu milý ve virtuálním světě

Když se zamyslím nad mým vlastním chováním, musím uznat, že za klávesnicí, tedy ve virtuálním prostředí, jsem jiná osoba. Byli chvíle, kdy jsem se choval v různých diskusích nadřazeně, urážlivě, jednoduše jako hovado. V reálném světě bych se ale těžko lidem podíval do očí a řekl jim to, co nemám problém napsat zbaběle schovaný za pocitem anonymity či falešného pocitu bezpečí z limitu virtuálního světa. Je to rozhodně důvod k zamyšlení, a jedno z příjemných novoročních předsevzetí může být: Budu se chovat se mile ve virtuálním světě. Nebuďte zlý na lidi, co mají odlišné názory, nebo se sami nechovají dobře. Pokaždé, když se zachováte hezky, je svět hezčí místo. A je jedno, jestli to řeknete nahlas nebo k tomu použijete ťukání prstů.

6. Snížím užití plastů

Plasty jsou dlouhodobý problém, který snad v budoucnu vyřeší nějaké mikroorganismy, jež je budou s chutí konzumovat. Aktuálně bohužel chytré řešení neexistuje. Kdybych bral v potaz jen vlastní plastový odpad v rámci jednoho roku, jistě bych naplnil několik žlutých kontejnerů. Bohužel, v plastech se stále dodává spoustu potravin a výrobků, což neovlivním. Mohu ale ovlivnit, do čeho si dávám ovoce nebo pečivo, a koupit si látkové sáčky pro opakované použití. Také jsem si pořídil látkovou tašku, jenž nosím v kapse a nemusím řešit jednorázové igelitky. V důležitých situacích se budu snažit zamyslet: Opravdu ten plast potřebuji a nedá se to řešit jinak?

7. Navštívím nová místa

Cestování a objevování nových míst je jedna z krásných možností, které nám život nabízí. Sám tuto oblast ještě příliš nevyužívám, ale na druhou stranu jsem toho v rámci posledních dvou let v limitu hranic našeho státu navštívil oproti svému předchozímu životu poměrně dost. I tak je ale stále co objevovat, a nemusím kvůli tomu ani nikam daleko. Jakékoliv nové místo mě může něco přinést, naučit, nebo mě inspirovat. Především to ale mohou být lidé, které tam potkám. Takže vzhůru do světa.

8. Budu sám k sobě soucitnější

Určitě občas slýcháte pojmy jako sebeláska, a někteří z vás se budou skepticky chytat za hlavu a půjdou bez otočení raději dál. Psychologie ale říká, že to, jak k sobě mluvíme (vnitřní dialog) a jaká slova používáme mají zásadní význam na to, jak vnímáme svůj život. Sebe soucit neznamená, že nebudu vést odpovědnost ze svých chyb. Znamená to, že budu kriticky analyzovat své rozhodnutí, ale nevztahovat to ke své identitě. Místo “Jsem kretén, protože jsem sežral balík sušenek a je mi blbě” bych měl použít “Udělal jsem špatné rozhodnutí, poučím se z toho a budoucnu se pokusím rozhodnout jinak”. Dělám chyby, a budu je dělat neustále. Selhání je jen zpětná vazba, a je třeba mít k sobě stejný soucit jako bychom měli k lidem, které milujeme a dělali by stejné chyby. Buďme tedy milejší nejen k ostatním, ale i sami k sobě.

Emoční inteligence - proč může být emoční inteligence důležitější než IQ

9. Budu se více vzdělávat v oblasti biologie, psychologie a emocí

Když jdeme do školy, naučíme se toho spoustu o matematice, našem rodném jazyce, historii a o tom, kde se nachází jaký stát a co vyváží za suroviny. Upřímně, ze školy si nepamatuji téměř nic, protože to nepotřebuji. To, s čím se ale setkávám každý den, a co mě každou vteřinu ovlivňuje, jsou mé emoce, má biologie a má nervová soustava. Je dostupná spousta informací o tom, jak fungujeme a známe nástroje k tomu, jak se vyrovnat s nástrahami, které nám život přináší. Bohužel, tyhle praktické oblasti jsou v běžném vzdělávání upozaděny tématům, bez kterých se dá pohodlně žít. Je tedy na nás, abychom se sami zajímali a dovzdělali. A jedním ze způsobů je třeba čtení tohoto blogu o osobním rozvoji.

10. Budu dělat více věcí pro jiné

Nezáleží na tom, o jak velkém dobrém skutku se tu bavíme. Každá dobrosrdečnost a laskavost může mít obrovský význam pro něčí život, a i nahodilým úsměvem můžeme změnit svět. Místo toho, abych neustále přemýšlel, co v životě chci a jakou novou blyštivou věc bych si měl koupit, je někdy fajn se raději zamyslet nad tím, co bych mohl udělat pro ostatní lidi a jak bych mohl být nějaké komunitě co největším přínosem. Služba ostatním je něco, co zdaleka převyšuje jakékoliv individuální úspěchy, na kterých je z velké části dnešní společnost postavena. Peněz a trofejí se ale nenajím. Pocit smyslu, užitku a služba komunitě je paradoxně ta nejpříjemnější (egoistická) emoce, kterou mohu cítit. Na motivaci ale nikdy nezáleží, jde jen o mé akce, jenž ovlivňují ostatní. A když budu k ostatním dobrý a občas prokážu nějakou laskavost, ačkoliv nemusím, třeba tím někomu změním život k lepšímu. Pamatujte si, chovejte se k ostatním tak, jak si přejete, aby se chovali oni k vám. A přihoďte k tomu úsměv.

11. Využiju služeb profesionálů

Pokud nejste v životě spokojeni a nedaří se vám hnout z místa, pak se nebojte obrátit na odborníka. Pokud nejste spokojeni ve vztazích, máte život plný toxických lidí nebo neustále opakujete vzorce, jenž vás poškozují, vyzkoušejte terapii. Jen pozor na různé pseudo obory a pseudo služby, které se jako terapie tváří, protože mohou nadělat víc škody než užitku. A pokud nevíte, co od života chcete, neumíte si nastavit konkrétní cíle či plavete v nedostatku času a neumíte říct NE, potom vyzkoušejte koučink.


Nikdy není pozdě začít na sobě pracovat, a ať už to uděláte sami nebo s pomocí profesionálů, přeji vám mnoho štěstí a úspěchů.

A co vy, máte nějaké předsevzetí, které byste si tento rok rádi splnili? Podělte se do komentářů.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem držel třídenní půst a co jsem si z toho odnesl. Minulý týden jsem psal o výhodách přerušovaného půstu. Některé benefity půstu jsou ale dostupné či mnohonásobné až po delším období ...
  • Jak si vytvořit novoroční předsevzetí které si zároveň splním. Novoroční předsevzetí je tradicí, dle které si od nového roku chceme něco nového vytvořit, změnit, nebo se něčeho vzdát za účelem zlepš...
  • Jak funguje koučink Koučink je o pozitivní změně. Na začátku koučovacího sezení bývá obvykle problém, na jeho konci má klient konkrétní kroky k jeho řešení. V tomto článku vám popí...
  • Jak jsem byl devět let grafikem Když jsem před lety selhal v podnikání, bylo na čase přiznat svou porážku a pohnout se dál. Kamarád Honza mi dal tip na práci grafika ve státní instituci, ve kt...
  • Jak jsem začal obchod po telefonu část 1 Úvodní tři dny školení se blíží ke konci, a před námi je praktický text. Tohle je jedna z úvodních, definujících chvil, která mi dá důležitou zpětnou vazbu. Ješ...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat