Dostáváme se do druhého týdnu volání v mém novém zaměstnání. Měním nastavení mysli a snažím se přemýšlet více pozitivně. Držím si základy životosprávy a vyhýbám se závislostem. Přesto jde stále o jedno z nejtěžších období v mém životě, a proto hledám i další řešení a nástroje.
Ač se mi to ne vždy daří dle představ, a ne pokaždé najdu odvahu, snažím se mluvit otevřeně a sdílet, jak se cítím. V pondělí, po příchodu do práce, začínáme den poradou. Supervisor Roman odjel na týdenní dovolenou, a zastupuje ho Martin. Oproti Romanovi je více lidský, na druhou stranu nemá takový přirozený respekt. Přesto uvítám změnu, a rád se od něj něco naučím.
Dobrá rada
V průběhu dne si pozve Martin na pokec mě a kolegu Ondru. Ondra je jediný kolega, který skončil na pojištění jako já, všichni ostatní přešli na energetiku. Martin se nás ptá, jak se nám daří a zda máme nějaké dotazy. Sdílím s ním, že je to dnes lepší než na začátku, ale stále mě dělí od úspěchu spousta strachu a má neschopnost správně využívat zdroje (dopamin, energie, vůle) v průběhu dne i týdne. Co se týče zdrojů, je to otázka času a adaptace. To samé platí i u strachu, ale je to mnohem větší překážka a rád si poslechnu jeho radu.
Martin mi doporučí, ať se během telefonování podívám kolem sebe. Všichni moji kolegové v nějaké míře zažívají to, co já. Podle Martina mám využít kolektiv, jednak jako zdroj motivace, ale zároveň jako podpůrný mechanismus. A rozhodně má v tomto ohledu pravdu. Jako bývalý grafik, osamocený ve své kanceláři, nejsem zvyklý spoléhat na lidi či být součástí týmu, ale nyní musím přístup změnit. Musím najít sílu v komunitě.
Přátelé
Když se nacházím s těžkém období, dalším zdrojem podpory jsou blízké osoby. Nemám žádnou partnerku, ale mám v životě spousty skvělých lidí. Ať už jde třeba o Mirka a Alenku, se kterými po večerech hrajeme Heroes of the Storm, kamaráda Honzu a mnohé další. Je důležité si občas s někým promluvit a prostě přiznat, že mám těžké období. Sice se nedaří, jak bych si představoval, ale dělám, co můžu.
V tomto ohledu mi hodně mi pomáhá si popovídat s mou kamarádkou Hankou. Jednak je psycholožka a přirozená vrba, což je samo o sobě zaručený úspěch. Zároveň jsem si s Hankou od začátku vybudoval otevřený vztah, což o mých ostatních vztazích s blízkými lidmi říct nemohu. Jde o zcela mou chybu, nikdy jsem nebyl v životě příliš sdílný a za většinu věcí jsem se styděl a nemluvil o nich. U Hanky je lehčí s ní sdílet má selhání, strach, pochyby a stud, protože to dělám od otevřeně od té chvíle, co jí znám.
Sebekritik
Pokud by za vámi přišel váš blízký a řekl, že mu to v nové práci nejde tak, jak si představoval, určitě byste se ho snažili podpořit. “Nic si z toho nedělej. Jsi v novém prostředí, mezi novými lidmi, navíc se učíš úplně nové věci. Je přirozené, že ti to hned nepůjde. Důležité je, že to nevzdáváš, a i přes neúspěchy se učíš a pomalu zlepšuješ. Dej tomu čas a pokračuj, odvádíš skvělou v práci”.
Pro ostatní dokážeme být skvělou oporou, ale sami k sobě býváme spíše kritičtí a zaměřujeme se na negativní pohled. Místo sebelásky a pochopení pak vznikají pochyby a často se až zbytečně trestáme tam, kde bychom se měli spíše pochválit. I proto je tak důležitá podpora blízkých lidí a já mám obrovské štěstí v tom, že takové osoby v životě mám.
Doplňky stravy
Když jsem hledal více pozitivního pohledu, celý proces začal být snazší. Druhý týden byl stále pekelně náročný, ale občas jsem zažíval i chvíle, kdy mě práce bavila. Přesto jsem využil ještě další podpůrnou metodu pro zvládání náročné situace, a tou jsou doplňky stravy. V tomto ohledu jsem využíval tyto čtyři doplňky. Upozorňuji, že použití zmíněných doplňků stravy byste měli zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Omega 3. Nedostatek omega 3 mastných kyselin může mít za následek například špatnou paměť, únavu, deprese či změny nálad. Z těchto, a mnoha dalších důvodů a benefitů, které omega 3 nabízí, tento doplněk stravy beru neustále. Dávkování dle doporučení výrobce, v případě depresí či náročného mentálního období doporučuji 1000mg EPA složky denně.
Ashwagandha. Nejen, že tento kořen rostliny dokáže snížit stres a úzkost, ale zároveň může mít i mentální benefity, především u starší populace. Také může podpořit lepší spánek, což má samo o sobě obrovskou škálu benefitů. Dávkování dle výrobce, ideální je cca 300mg denně.
L-Theanine. Možná znáte z energetických nápojů, kam se přidává, aby redukoval vedlejší efekty způsobené velkou koncentrací kofeinu. Podporuje lepší soustředění, zlepšuje spánek a podporuje kognitivní výkon. Zároveň ale pomůže snížit stres a úzkost. Začal jsem 100mg denně, postupem času jsem zvýšil dávku na 300mg denně.
Magnesium treonát (l-threonate). Nedostatek hořčíku může zvýšit stres, a naopak, zvýšený fyzický nebo mentální stres může vyčerpat hořčík. Zároveň hořčík potřebujeme i pro dostatek energie. Forma treonát prochází jako jediná mozkovou membránou, zvyšuje se tedy efektivita v rámci mentální podpory. A navíc je menší pravděpodobnost, že se z této formy magnézia poseru. Dávkování dle doporučení výrobce.
Pokračování příště
Nové zaměstnání mi dává pořádně zabrat. Validace nemám opravdu rád, a těším se na pojištění, protože tam budou delší hovory a konečně přijde i řešení komplexních problémů. Přesto mi na validacích zbývá pár týdnů, přičemž každý den je věnována hodina a půl + hodina tréninku teorie na certifikaci u České národní banky, bez které pojištění dělat nemohu.
Následujících pár týdnů tedy bude pořádný záhul, a k tomu, jaké záludnosti skrývá učení se na certifikát se samozřejmě dostaneme. Příště napíšu o tom, jaké je vlastně samotné volání. Jaké typy lidí potkávám na druhé straně, jak probíhá den a zda dochází k nějakému zlepšení mých výsledků či snahy. Těším se zase za týden.
Mohlo by vás zajímat
- Jak jsem se školil na obchodníka Od počátku června pracuji jako obchodník po telefonu pro srovnávací portál. V minulém článku jsem hovořil o prvním dnu a tom, jakým způsobem si vytvářím kontakt...
- Jak si tvoříme názory a proč je dnes jednoduché vyhnout se diskusi. Pandemie nám ukázala, jak snadné je rozdělit společnost na dva hlavní tábory. To, co dříve obstarala politika či s...
- Jaký byl první den v nové práci Můj byt není stále připraven k použití a věci uklizené. Nastěhoval jsem se teprve v úterý, a ve čtvrtek mě čekal první pracovní den. Dle pokynů se mám dostavit ...
- Jak jsem padnul do deprese Deprese je psychické onemocnění charakterizované dlouhodobým pocitem smutku, beznaděje a ztráty zájmu o běžné aktivity. Klíčové rysy zahrnují nízkou náladu, úna...
- Jak jsem ztratil tempo a motivaci a co s tím. V červnu minulého roku jsem započal svou cestu za změnou. Obnášelo to především chození mimo svou komfortní zónu, pohyb, nové návyky, socializaci a ...