Jakým životním koučům se vyhnout

Život je plný problémů. Šťastný život je plný problémů, které nás baví řešit. Ne vždy si ale dokážeme poradit a vyhledáme odbornou pomoc. Pokud nevím, co v životě chci, neumím si stanovovat cíle nebo nevím, co vlastně dělat, koučink pro mě může být prospěšný. Narazíte však na spousty koučů, kterým bych se vyhnul obloukem, a v tomto článku se jim podíváme na zoubek.

Upozorňuji, že tento článek zastává čistě můj osobní názor a to, že nějakou skupinu lidí zařadím dle svého názoru do určité škatulky neznamená, že do mé definice spadají všichni její členové. Svět je plný výjimek, a tento článek necílí na konkrétní osoby, spíše na konkrétní praktiky.

Strom sníh

Temná strana služeb

Často se v novinách či médiích setkáme se články o tom, jak nějaký kouč určitým způsobem zneužil svého klienta. Ať už jde o zneužití finanční nebo sexuální, komentáře u článků se nesou vždy ve smyslu “Když někdo hledá pomoc u někoho, kdo si říká ŽIVOTNÍ KOUČ, nemůže se tomu divit”.

Stejně tak, jako jsou špatní zedníci, doktoři nebo muzikanti, existují i špatní koučové. V každé profesi nalezneme osoby, které v té profesi, ať už je důvod jakýkoliv, nemají co dělat. Všude potkáte různé podvodníčky, kteří využívají důvěry lidí pro své vlastní obohacení. Klienti služeb, jako je terapie či koučink, řeší často složité životní situace a jsou v určitém ohledu více zranitelní. Pokud pak kouč jejich důvěru zradí, o to větší traumatický zážitek to může vytvořit.

Dech - nové poznatky o ztraceném umění

Krajina slibů

Jsou obory, které jsou postavené na vědě, a poté jejich vzdálení příbuzní, kteří jsou postaveni na víře. Příkladem je medicína. Ta se sice zakládá na vědě, ale bohužel je aktuální lékařská péče nastavena převážně jen jako rychlé řešení symptomů (bolesti): “Tady máš prášek a jdi. Další…”.

Na druhé straně pak máme léčitele, homeopaty a další podobné “odborníky”, jejichž metody věda jasně vyvrátila, ale lidé k nim chodí, protože poskytují lidštější přístup a často se dívají na problémy holisticky (komplexně), což moderní medicíně tak akutně chybí. Lidé u nich hledají pomoc také ve chvíli, kdy u lékaře nenajdou odpověď, případně neslyší odpověď, kterou slyšet chtějí.

V oblasti psychologické pomoci máme na jedné straně máme odborně vzdělané psychology a terapeuty, na straně druhé lidi, kteří šli zkratkou a využívají vědou nepodložené modely, jako je třeba EFT. Všechny tyto alternativní směry využívají efektivně placebo efekt a víru lidí. Ačkoliv je placebo efekt neuvěřitelně silný nástroj, často se bohužel jedná pouze o krátkodobou záplatu. Alternativní směry dokážou realisticky pomoci jen úzké skupině lidí. Je také hodně důležité, na koho narazíte. Myslím si, že šmejdů je v alternativních službách mnohem více než v těch konvenčních.

Větvička sníh

Proč fungovat alternativně

Je dobré se zamyslet nad tím, proč se tolik osob stává “odborníky” v alternativní sféře. Může jít o naivitu či touhu po zisku, ale v mnoha případech jde o zkratku. Vědou podložené obory, jež mají zásadní vliv na fyzické či duševní zdraví osob, totiž vyžadují odborné vzdělání, které často vyžaduje roky strávené ve škole a dlouhodobou praxi. Je nutné zajistit, že vystudovaní lidé dokážou poskytnou odbornou péči, která bude pro klienty přínos a nebude škodit.

Alternativní sféra není regulovaná a není potřeba odborné vzdělání. Místo let na medicíně si vzdělání zaplácnu několika kurzy, místo studia psychologie si službu pojmenuji “Energetická víla” a jdeme na to. Alternativní oblast je lákavá, protože nevyžaduje tolik námahy a času. Mohou v ní praktikovat osoby, které by v běžné oblasti neměli šanci na úspěch. Zároveň je i lákadlem pro klienty, protože slibuje rychlé výsledky. Například, místo měsíců či let strávených na tradiční terapii můžete svá traumata vyřešit během dvou sezení u křišťálové koule.

Křoví sníh

Koučink a šarlatáni

Koučink se opírá o psychologii a funkční metodiku. Používá se nejen v osobní sféře, ale třeba i businessu, protože se na koučinku staví moderní management. Alternativou jsou pak koučové, jenž si přidávají různé energie, ezoteriku, tantru, šamanství a kdoví co všechno. Tyhle alternativní styly vyžadují klientovu víru, protože jejich základy věda nepotvrdila nebo dokonce jednoznačně vyvrátila. A u těchto “koučů” nalezneme právě i nejvíce problémových lidí.

Jelikož koučink není regulovaná oblast, tedy nevyžaduje žádné konkrétní vzdělání, je plná pestrosti, ale zároveň i nebezpečí. Stejně tak, jako u všech těch léčitelů a rádoby terapeutů, kteří vám slibují zázraky na počkání, je lehké padnout do rukou nějakého kouče, jenž využívá pochybné praktiky.

Květina

Dobrý kouč

Přiznávám, že i já používám koučink jako určitou zkratku do světa pomoci lidem. Psychologie mě začala zajímat měsíce zpátky, ale je mi 38 let a neplánuji jít znovu do školy. Chci dělat něco smysluplného, naplňujícího a pomáhat lidem. Nebudu trávit roky ve škole, když ani nevím, zda by mě práce bavila. Umím se vzdělávat samostatně a nejvíce zkušeností mi dá praxe. Koučink jsem zvolil, protože ho mohu vykonávat i bez titulu a zároveň jde o oblast, která se nezakládá na nesmyslech vyvrácených vědou. Co mě v oblasti koučinku nenaučí literatura a kurzy, to mě naučí sezení s klienty.

Dobrý kouč musí být objektivní, musí umět zachovat mlčenlivost a nesmí své klienty soudit. Musí najít správnou hranici mezi empatií a odstupem a vědět, kdy mlčet a kdy klást správné otázky. Musí umět naslouchat a aktivně se během sezení soustředit. Musí nechat své ego za dveřmi a chápat, že celé je to o klientovi. Jsem takový kouč? Možná, možná ne, ale rozhodně budu dělat vše proto, abych takový byl. A čím víc zkušeností budu mít, tím lepší v tom budu.

Kytka sníh

Dej si majzla, Franto

Pojďme si představit pár rizik, na které bychom mohli u špatných koučů narazit:

Pseudosvět. Jak jsem již uváděl, koučinku založeném na pseudovědě bych se vyhnul. Zeptejte se svého kouče, jakou metodu využívá a poté si na Googlu zjistěte, zda se jedná o seriózní metodiku nebo závisí na vaší víře. Pokud jsou připojená slova jako energie, vesmír, duchovno nebo vibrace, obvykle se o nic seriózního nejedná.

Jde jen o peníze. Dobrý kouč dělá práci především proto, aby pomáhal lidem. Peníze jsou pak pro kouče především vedlejší efekt dobře odvedené a smysluplné práce. Některým jedincům půjde ale pouze o peníze, a budou s klienty jednat tím způsobem, aby z nich nejvíce peněz dostali. Správný kouč však nebude trávit čas s lidmi, u kterých nedochází k pozitivní změně.

Vlastní názor. Je třeba si dát pozor na to, aby vám kouč nevnucoval vlastní názory či hodnoty. Kouč musí být objektivní a držet si odstup. Říct vám vlastní názor je samozřejmě akceptováno, ale mělo by se tak dít jen v ojedinělých případech. Během koučinku si řešíte problémy především vy sami, kouč vás pouze provází dobře položenými otázkami.

Terapie. Někdy dojde k tomu, že téma, které chcete řešit, není pro koučink příliš optimální. Z praxe jako kouč vím, že ne vždy se dokážu držet koučovací šablony. Občas klientovi pomohu tím, že ho nechám mluvit a budu pouze naslouchat. Je to v pořádku, pokud se nebudu snažit hrát na terapeuta, neodborně se vrtat v jeho minulosti a traumatech a snažit se řešit jeho vzorce chování. Dobrý kouč rozliší etické hranice a v případě potřeby referuje klienta na odbornou pomoc.

Odpor ke kritice. Hledejte kouče, který chce růst a učit se ze svých chyb. Pokud se vám něco nelíbí, nebojte se to sdělit, přeci jen za službu platíte. Všichni děláme chyby, ale je rozdíl, zda za ně převezmeme zodpovědnost a poučíme se z nich, nebo budeme předstírat, že se nic nestalo či za chybu může někdo jiný.

Vzdělání. Kouč by měl být ve svém oboru nějakým způsobem vzdělaný, aby věděl, co dělá. Z osobní zkušenosti vím, že nejsou potřeba určité kurzy nebo členství v nějakých asociacích. Je to sice konvenční směr, ale jsou lidé jako já, kteří se dokáží efektivně vzdělávat sami, poté si najít mentora a učit se především praxí. Jen na základě vzdělání dobrého kouče nepoznáte, poznáte to až prakticky během sezení.

Kovářova kobyla. V obecném koučinku je celkem jedno, kdo vás koučuje. Jelikož si problémy řešíte sami, tématu pak musíte rozumět vy, ne kouč. Pokud má ale kouč určité zaměření, například fitness, a přitom má pupek a posilovnu viděl jen na fotkách, asi není nejvhodnější volbou. Lidé by měli praktikovat to, co učí.

Sliby chyby. Vyhněte se lidem, kteří vám garantují úspěch či slibují hory doly. Žádný kouč vám nezmění život, pokud o to vy sami aktivně nestojíte a nebudete pro to tvrdě makat. Spousta pochybných koučů nabízí různé kurzy či konzultace za desítky tisíc s tím, že vás například naučí vydělávat obří peníze nebo vám bez práce rapidně změní život. Takovým osobám se vyhněte velkým obloukem. Vždycky, když to zní až moc dobře, to pravděpodobně nebude fungovat.

Sexuální zneužití. Těchto osob je snad minimum, ale někteří koučové mohou zkusit využít svou pozici a tvrdit, že vaše problémy vyřeší pomocí intimity. Pro efektivní koučink se opravdu nemusíte svlékat a ani na sebe nechat sahat.

Protein Vilgain - konečně protein bez umělých sladidel

Jen zážitek ukáže

Pravda je taková, že i vzdělaný a certifikovány kouč vás může poškodit a alternativní kouč změnit život k lepšímu. Svět je plný výjimek a dobrých i špatných příkladů. Osobně bych se alternativní sféře vyhnul, ale je jen na vás, zda vás láká více metodika a tvrdá práce nebo víra a sliby. Nejsem spirituální osoba a možná proto nedokážu alternativní sféru plně ocenit, ale rozhodně o tom prd vím a můžu mít jen svůj omezený názor. Šmejdi jsou všude, ale skvělý lidé také.

Ať už si zvolíte kohokoliv, zda vám ta osoba vyhovuje zjistíte až v průběhu koučinku. A pokud nejste spokojeni, kouče změňte. Já jako kouč očekávám, že nejsem svým přístupem vhodný pro všechny. Navíc i já budu odmítat klienty, kteří nejsou schopni nad sebou reflektovat a růst. Je to stejné jako u všech služeb, je pestrý výběr a měli bychom si najít to, co nám vyhovuje nejlépe.

A jak poznám, že koučink opravdu funguje? Na začátku sezení mám nějaký problém, na jeho konci vím, jaké konkrétní kroky dělat k tomu, abych problém řešil. To, jestli pozitivní akci provedu je již na mně, ale díky koučinku vím, co vlastně dělat. A pokud tohle z koučinku nemám, pak jsem asi na špatné adrese.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem strávil silvestra v Brně Jako svobodný, bezdětný muž mám výhodu nezávislé volby toho, jak strávím Silvestra. Minulý rok jsem během pandemie nikde nebyl a půlnoc víceméně ignoroval, tent...
  • Jak se ze mě stal nekuřák a proč je tak snadné být kuřákem. Konzumentem cigaret jsem byl desítky let, a teprve nedávno jsem zcela odložil svůj cigaretový lék, elektronickou cigaretu, a s...
  • Jak jsem začal budovat nové návyky a přestal si kousat nehty. Návyk je činnost, kterou zopakujete tolikrát, že jí začnete dělat automaticky (podvědomě), a uvolníte tak svému mozku prostor pr...
  • Jak jsem se školil na obchodníka Od počátku června pracuji jako obchodník po telefonu pro srovnávací portál. V minulém článku jsem hovořil o prvním dnu a tom, jakým způsobem si vytvářím kontakt...
  • Jak jsem šel na urologii - vyšetření Návštěva lékaře není obvykle něco, na co bych se těšil. O to náročnější to bývá ve chvíli, kdy navštěvujeme lékaře, jehož činností je nahlížení do částí našeho ...

Hledat