Jak jsem si hledal práci - motivační dopis

Poté, co jsem si připravil životopis a našel vhodné pozice, byl čas začít psát potenciálním zaměstnavatelům. Součástí tohoto procesu bývá zanechání kontaktních údajů, životopisu a napsání motivačního/průvodního dopisu, kterým se budeme zabývat v tomto článku.

Zásadním rozdílem mezi životopisem a motivačním dopisem je to, že životopis máme neustále stejný, zatímco průvodní dopis se mění. Díky textu přiloženému k vaší přihlášce máte možnost říct konkrétnímu zaměstnavateli, proč se vám líbí konkrétně nabízená pozice a proč si myslíte, že budete přínosem.

Je to o vás

Když budete pátrat nebo se zeptáte umělé inteligence, jak poskládat motivační dopis, určitě obdržíte spoustu tipů a triků. Já se obvykle rád vzdělávám, abych dělal věci správně a zvyšoval si šanci, ale to jsem v případě životopisu ani psaní motivačních dopisů příliš neřešil. Využívám to jako svůj kreativní prostor a způsob, jak informovat potenciálního zaměstnavatele o tom, kdo jsem.

Můžeme být strukturovaní, jít k věci a držet se nějakých pravidel. Ale motivační dopis je místo, kde jsem se rozhodl být kreativní a osobitý. Životopis je soupis našich znalostí a zkušeností, tedy kdy, kde a jak. Motivační dopis se ale více zaměřuje na naše proč.

Mýdla bez zbytečného chemického bordelu

Chytré tipy z internetu

Když se podíváme na rady od odborníků, řeknou nám následující. Motivační dopis by měl být stručný a nepřesáhnout stranu textu. Měl bych být rozdělen do odstavců a bez gramatických chyb. První odstavec by měl popsat proč mě zajímá pozice a zaměstnavatel, který ji nabízí. Ve druhém mám své předchozí pracovní úspěchy, a ve třetím relevantní schopnosti a dovednosti.

Osobně to dělám jinak, ale je to má strategie. Hledám souhru a lidi, co mě chápou a berou takového, jaký jsem. Proto se nedržím pravidel a nebojím se mluvit zcela otevřeně. Některé můj motivační dopis odradí, ale je to skvělý způsob, jak filtrovat nevhodné zaměstnavatele.

Muž na pohovoru si čte knihue

Ukázka

Toto je motivační dopis, který jsem psal do marketingové agentury na pozici obchodního zástupce:

Dobrý den, XXX,

tímto reaguji na vaši nabídku pozice obchodního zástupce. Nebudu vám zde posílat motivační dopis generovaný od Chat GPT, protože byste to hned prokoukly. Místo toho budu psát otevřeně, protože mám pocit, že to dokážete ocenit.

Posledních devět let jsem pracoval ve vyteplené kanceláři a v ultimátní komfortní zóně. Stagnoval jsem nejen profesně, ale i osobně. Dva roky zpátky jsem dostal fantastické nakopnutí ve formě neopětované lásky a silných emocí, které jsem poprvé v životě správným způsobem zpracoval. Od té doby jsem přešel na růstový mindset, začal s osobním rozvojem a začal se vzdělávat a hýbat dopředu. Vyřešil jsem většinu svých závislostí a špatných vzorců chování a nahradil je zdravými návyky a růstem.

Před měsícem jsem konečně uznal, že aktuální práce mi již nemá co dát a podal jsem výpověď. Nyní hledám novou práci, která bude otočená o 180 stupňů. Znamená to výzvy a selhání, ze kterých se budu učit. Znamená to zdravý stres. Znamená to práci v týmu, otevřenou komunikaci a rozvoj. Znamená to spoustu vzdělání, což miluju. Znamená to chodit mimo komfortní zónu a učit se od lidí, kteří přemýšlí pozitivně a růstově. A to je největší důvod, proč bych chtěl pracovat u vás.

Chci být v partě lidí, jako jste vy. Věřím, že být součástí vašeho týmu je ta největší odměna, a zároveň největší hnací motor. Na oplátku nabízím růstový mindset, schopnost přijímat kritiku a zdravou práci se stresem a emocemi. Mám zkušenosti z obchodu, i když jsem se v nich naučil především, jak se to nemá dělat. Jsem analytický a dokážu řešit problémy. Umím efektivně prezentovat a komunikovat. Mám zkušenosti z koučinku, což mi bude prospěšné při zjišťování potřeb zákazníků. A nějaké ty praktické zkušenosti se taky najdou, v různém rozsahu znám procesy grafiky, videa, e-shopů, psaní obsahu atd.

Na pozici mohu nastoupit 1.6. V případě zájmu se můžeme setkat osobně/video hovorem a probrat potenciál naší spolupráce. Kontaktuje mě prosím kdykoliv mezi 9 a 18 hodinou na telefonu AAA BBB CCC.

Děkuji a přeji příjemný den, s pozdravem Lukáš Mikula

Euforie - zbavte se alkoholu a získejte šťastnější, sebevědomější já

Nadbytečné informace

Někteří z vás se chytnou za hlavu a řeknou si, že dopis obsahuje zbytečné, někdy až osobní informace. A ano, je to pravda. Ale mým cílem je ukázat, že se nebojím jednat upřímně a jsem otevřená kniha. Nebojím se přiznat své selhání a uznat chyby, protože se z nich chci učit. Chci také vysvětlil, proč má nějaký grafik být potřebu obchoďákem.

Mým cílem je potenciálnímu zaměstnavateli od začátku sdělit jedno konkrétní sdělení: “Mám minimum zkušeností a bude se mnou hromada práce, ale když mi dáte šanci, přihodíte mi mentora a dostanu prostor, časem budu díky svému mindsetu skvělý obchodník. Jinak řečeno, jsem trochu risk a dlouhodobá investice, ale nepochybuji o tom, že se vám vyplatím”. Mimochodem, následkem tohoto průvodního dopisu jsem byl pozván na pohovor, a lidi na druhé straně byli skvělý. Být autentický funguje, alespoň u mě.

A co vy, držíte se v podobných situacích pravidel, nebo spíše využíváte instinkt a svou autentičnost? Podělte se v komentářích.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem vstoupil na Tinder Když jsem žil na Vysočině, vrcholem seznamovacích aplikací bylo Badoo. Tinder používalo minimum lidí, a tak jsem ho nezmiňoval ani ve článku o tom, jak fungují ...
  • Jak jsem začal obchod po telefonu část 3 Nacházíme se v části příběhu, kde jsem pod tlakem, na který nejsem zdaleka zvyklý. Zažívám zklamání, strach, stud a bojuji s neúspěchem. Ve volání se mi nedaří,...
  • Jak jsem si psal příběhový deník Bude tomu již rok, co jsem si začal každý večer dělat v excelové tabulce zápisky z toho nejzajímavějšího, co se mi během dne stalo. Tento netradiční článek je v...
  • Jak začít s osobním rozvojem Osobní rozvoj je pro mnoho lidí abstraktní spojení, které může znamenat cokoliv od ranního ustlání postele, přes pozitivní afirmace typu “jsem fantastický” až k...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat