Jak jsem se naučil anglicky

Studium cizího jazyka není pro každého. Jsem ve věku, kdy bych asi neměl trpělivost se učit cizí jazyk. Naštěstí jsem se ten základní z nich, tedy angličtinu, již naučil – a především mě baví. A zábava byla klíčem mého vzdělání.

Matně si pamatuji, když jsem si měl na základní škole vybrat mezi angličtinou a němčinou, a zvolil jsem si angličtinu. Upřímně vám řeknu, že pokud máte děti, které nyní prochází stejnou volbou, bez ohledu na situaci či lokaci, kde žijete, je angličtina jediná správná volba. Pro život totiž najdete v angličtině mnohem více dostupných informací a zdrojů než v jakémkoliv jiném jazyce.

Rozmazaná Praha 

Základní škola a gymnázium

Na základní škole jsem byl celkem vzorný student s jedničkami, a byl jsem zde naučen nějaké základy angličtiny. Samozřejmě se jednalo pouze o povrchové znalosti, které mě nijak nebavili ani nefascinovali. Neuvědomoval jsem si důležitost znalosti cizího jazyka.

V šesté třídě jsem nastoupil na gymnázium, na které jsem úspěšně složil zkoušky. Zde se ale vše změnilo.

Nevím, co vedlo k mé absolutní stagnaci, možná to, že byla třída najednou plná inteligentních lidí a já se chtěl odlišit – a k tomu jsem zvolil hloupost a vzdor systému. Každopádně jsem se přestal učit, a dobré výsledky jsem vyměnil za špatné chování.

Výuka angličtina probíhala na gymnáziu trochu intenzivněji, včetně rozhovorů s rodilým mluvčím, ale neměl jsem ještě tak dobrou znalost angličtiny, a v podstatě ani zájem, abych to ocenil.

Národní muzeum

Střední škola

Po deváté třídě jsem se rozhodl gymnázium opustit, protože jsem měl špatné výsledky a všeobecné zaměření bylo plné věcí, které mě nezajímali.

Přesunul jsem se do Kolína, kde jsem studoval elektrotechniku. Proč? Protože zde studoval bratranec pár let přede mnou stejný obor, a já vlastně netušil, co chci dělat.

Ve třídě jsme měli samé kluky, což nebylo příliš pozitivní, ale škola naštěstí vyučovala i poštovní obory, takže o dámy na chodbách nebyla nouze.

Přes týden jsem byl ubytovaný na internátu, který byl pravděpodobně "nejutaženější" v celé republice. V prvním ročníku vycházky jen od dvou do čtyř hodin a každé ráno jsme museli provádět úklid, který byl následně bodován. A když si neefektivně ustelete postel, pak jste úplně bez vycházek.

Téměř celé čtyři roky jsem byl na internátu v podmínce, dvakrát za alkohol a jednou za házení lahví do atria, ale o tom více možná až v nějakém jiném článku. Pojďme zpět k angličtině.

Nabušený hned ze startu

Gymnázium bylo ve vzdělání o rok napřed, a tak jsem spoustu věcí, které jsme se v prvním ročníku střední školy učili, již znal. Jednalo se o obecné předměty jako matematika, čeština, chemie atd. Díky tomu jsem byl považován za inteligentního, a dokonce poslán na nějakou chemickou soutěž, ač jsem toho zase tolik neuměl – spíše jsem jen působil, že všemu rozumím.

Co se týče angličtiny, byl jsem také napřed, a tak byli hodiny angličtiny především v prvním ročníku nuda. Jak jsem ale díky svým znalostem v prvním roku zpohodlněl, šlo to se mnou následující roky jen a jen z kopce.

Maturitu jsem udělal o fous, a jedním z mých maturitních předmětů byla právě angličtina. Byl jsem schopný nějaké základní komunikace, ale stále jsem byl dost podprůměrný angličtinář. S trojkou z angličtiny u maturity jsem byl spokojen, protože jsem prolezl, a začal jsem přemýšlet, co dál.

Vitamín D3+K2 - podpora imunity, zdraví kostí a zubů

Do armády mě nedostanou

Po maturitě jsem věděl, že vzdělávání není příliš pro mě, a neměl jsem chuť jít na vysokou školu. Problém byl, že šlo o poslední rok povinných náborů do armády a jednalo se o něco, čemu jsem se chtěl rozhodně vyhnout – už z toho důvodu, že jsem ve svém srdci pacifista. A rozhodně jsem nechtěl zažít, že si nějaký idiot bude honit své ego tím, že já budu čistit záchody kartáčkem na zuby.

Vzdělání byla cesta, jak se právě armádě vyhnout, a tak jsem šel na jazykovou školu, která se zrovna v našem městě otevřela. Rok naplněn jen angličtinou, a to čtyři hodiny denně – to je relativně minimální námaha, a maximální zisk.

Na jazykové škole jsem začal dostávat pravidelnou dávku angličtiny, a ač mě stále nefascinovala, rozhodně jsem dostal mnoho pevných základů pro další rozvoj. Dokonce se mi podařilo vzdělání zakončit i státní jazykovou zkouškou.

Panorama pražského orloje

Teorie vs. poslech

Ač jsem všechny tyto základy super a potřeba, jedna věc stále absolutně chybí, a to je výslovnost. Čeští učitelé vás učí tu svou otřesnou angličtinu s českým přízvukem, která vám do života opravdu moc nedá – když byste přijeli do Anglie, pravděpodobně se vůbec nechytnete – možná v Americe by to bylo jednodušší.

Nějaký čas po jazykovce jsem angličtinu vůbec neřešil, až jsem se jednoho dne dostal do situace, kdy jsem trávil pár měsíců v Rakousku a koukal jsem na pořady s němčině s anglickými titulky. Tímto způsobem jsem vidět spoustu dílů MASHe.

Když jsem pak přijel domů, začal jsem koukat na většinou americké seriály v originále, a s anglickými titulky. A zde jsem konečně začal získávat potřebné znalosti.

Historická tramvaj v Praze

Vylepšování angličtiny 101

Pro cizí jazyk potřebujete rozhodně gramatické základy, protože pár slovíček vás nevytrhne. Dnes existuje spoustu aplikací na mobil, které vám tyto základy mohou poskytnout. Nebo si najděte nějaké soukromé doučování.

Poté, co máte alespoň základy gramatiky, začněte sledovat filmy či seriály v angličtině. Můžete začít českými titulky, a později se přesuňte na anglické znění s anglickými titulky. Pokud půjde o seriál, který dobře znáte, např. Přátelé, o to lépe. Při sledování TV se dá z kontextu a obrazu odvodit mnohem více, než kdybyste četli například knihu, a nebudete tak ztraceni. 

Mít přístup k obsahu v originálním znění dnes již není žádný problém – předplaťte si Netflix, HBO GO nebo Amazon Prime.

V angličtině mě osobně také pomohlo hraní počítačových her. Již od dob pixelové grafiky, kdy jsem hry spouštěl psaním textu z příkazového řádku, byla spousta her nepřeložených a skvělým prostředkem k učení. Pokud hrajete nějakou jednodušší hru, nebojte se nechat jazyk v angličtině.

Praha škvírou v betonu

K čemu je mi angličtina dobrá

Řeknu to sprostě, ale bez angličtiny bych byl v životě naprosto v prdeli – taková je realita.  Ač jsem studoval elektrotechnika, nevím z toho vůbec nic, a kariéru v oboru jsem nenásledoval. Musel jsem se rozhodnout, co chci v životě dělat, a tak jsem se naučil grafiku, multimédia a weby.

Bez angličtiny bych se nic z toho nenaučil. Díky angličtině jsem měl přístup ke spoustě zdrojům informací, především videonávodům. Například střih videa nebo základní vizuální efekty bych se nikdy nenaučil z knih.

Díky znalosti angličtiny mohu nejen bez titulků koukat na jakýkoliv anglický obsah, ať už jde o televizi nebo Youtube, ale i poslouchat audioknihy nebo číst knihy v angličtině.

A ano, uznávám, že téměř vůbec netrénuji mluvení v angličtině a když k němu dojde, určitě se budu zadrhávat víc, než bych chtěl. Ale mluvení jsem v životě využil jen málo kdy – záleží na vašich prioritách a na tom, jak aktivně konverzačně budete angličtinu používat.

Nové zbraně vlivu - psychologie přesvědčování i v online světě

Me speakink english very gut sir

Potřebuji rozumět, abych mohl vstřebávat obsah, a s tím ve většině případů nemám problém. Ano, stále jsou výjimky, jako je například australská angličtina, ale k tomu se dají většinou najít titulky, a se sledováním více australského obsahu se dá také naučit. 

Angličtina by měl být cizí jazyk s prioritou číslo 1, bez ohledu na to, kde žijete. V angličtině máte přístup k největší škále informací o kvalitního obsahu, ať už jde o vzdělávání, zábavu nebo osobní rozvoj. Jazyk se naučíte jen tak, že si ho aktivně v pustíte do života. Poslouchání a porozumění je ve většině případů důležitější než mluvení.

Zpětně jsem velmi rád, že anglicky umím, a jedná se o skvělý jazyk na poslech. Díky angličtině mě vzdělávání více baví, a mám k němu snadný přístup. Díky angličtině jsem se naučil sám vše, co potřebuji pro svou práci. A především mám na dosah vše, co bych mohl potřebovat do budoucna – a nemusím čekat na to, až někdo něco přeloží. Pokud můžete, učte se anglicky, nebo k tomu rozhodně veďte své děti. Vyplatí se to. 

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem ztratil tempo a motivaci a co s tím. V červnu minulého roku jsem započal svou cestu za změnou. Obnášelo to především chození mimo svou komfortní zónu, pohyb, nové návyky, socializaci a ...
  • Jak jsem si nastavil ranní rituál a odstranil špatné návyky. Každý z nás máme určitou formu ranního rituálu, kterého se, ať už vědomě či nevědomě, držíme. Co se stane od chvíle, kdy poprvé otevř...
  • Jak si vytvořit novoroční předsevzetí které si zároveň splním. Novoroční předsevzetí je tradicí, dle které si od nového roku chceme něco nového vytvořit, změnit, nebo se něčeho vzdát za účelem zlepš...
  • Jak jsem si chtěl uplést pomlázku a místo toho jí dostal. Před pár týdny jsem se u přátel zmínil, že se plánuji po letech zapojit aktivně a s pomlázkou v ruce do velikonočního dění. Pozvali mě n...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat