Jak fungují online seznamky

a proč už na nich nejsem. Online seznamky jsem navštěvoval roky, i když jsem nikdy nebyl příliš aktivní. Občas jsem se podíval na ženy v okolí, ale neměl jsem tendence jim psát nebo řešit vztahy. S mou proměnou jsem ale potenciál vztahu začal řešit, a ponořil jsem se více do světa online seznamování.

O hodnotách, které by měli hrát při hledání vztahu zásadní roli jsem psal ve článku Jak jsem začal hledat vážný vztah – hodnoty. A ač jsem se tam soustředil na racionální pohled, od té doby jsem zapracoval ten emoční, a zároveň na pár věcí změnil názor. Pojďme se nejprve podívat na online seznamování.

Bagr

Co frčí

Pokud se chcete v Čechách seznámit online, doporučuji v podstatě pouze 3 seznamky. První z nich je nejnovější seznamka od Facebooku, kterou máte dostupnou pouze v aplikaci Facebook pro mobilní telefon. Seznamka je zdarma a obě osoby si musí dát like (srdíčko), než si mohou napsat. Je však plná falešných profilů, profily exotických cizinek žijících na malých vesnicích proto ignorujte.

Asi nejpoužívanější seznamkou/aplikací je Badoo, ale připravte se na to, že budete muset investovat peníze. Třetím řešením je potom Štěstí, které je finančně nenáročné a lze fungovat i zdarma. Nevýhodou je méně členů. Použitelné je teoreticky i Rande a Seznamka, ale vyhněte se všem ostatním seznamkám, protože z vás buď budou tahat tisíce korun, nebo budou plné falešných či neaktivních profilů.

Srdíčko na sloupu

Účel seznamky

Účel seznamky je jasný, ale mnoho lidí ho nechápe. Online seznamka má být nástroj pro domluvení rande, nic jiného. Není to plaftorma pro povídání, a ne sociální síť, u které si budete uměle zvyšovat sebevědomí nasbíranými srdíčky. Pokud se někým spojíte a projeví zájem, ihned si domluvte rande, jiný cíl v tom nehledejte.

Realita je taková, že i když s někým budete mít skvělé psané konverzace, chemie v reálu může být úplně jiná. Čím více si budete povídat, tím více si budete vytvářet zkreslenou představu o dané osobě, a tím více budete zklamáni, až se opravdu sejdete. Pokud se rozhodnete využívat online seznamování, využívejte ho správně – tedy pouze k domluvení schůzek v reálném světe.

Zmrzlina

Jako lízat nanuka přes sklo

Základní problém online seznamek je stejný, jako u sociálních sítí – selektivní reprezentace. Když si zakládám profil, vyberu si fotografie, které chci použít. Zároveň zadám pouze informace, které se mi hodí. Je plně pod mou kontrolou, jak se prezentuji společnosti, a které informace se rozhodnu vynechat.

Vzniká tak zcela neúplný, případně zkreslený obraz skutečnosti, jenž nemá žádnou vypovídající hodnotu o možné kompatibilitě s danou osobou. Je to stejné, jako když vidíte někoho z dálky – váš mozek si vytvoří obraz na základě dostupných informací, a máte tedy především jen představy, které se většinou neodráží ve skutečnosti.

Emoční inteligence - proč může být emoční inteligence důležitější než IQ

Supermarket

Základním a dominantním faktorem při brouzdání seznamkou jsou fotografie. Bohužel, samotný koncept online seznamování je založen právě na povrchních metrikách, jako je vzhled. Není tedy divu, že spousta lidí zde vkládá lichotivé fotografie neodpovídající skutečnosti, nebo staršího data.

Další z problémů online seznamování je pro mnohé (asi především ženy) paradox volby. K dispozici je taková spousta osob, že když už se pro někoho rozhodnu, nemusím být se svou volbou úplně spokojen – protože vím, že existuje spousta jiných možností. Čím více voleb máme k dispozici, tím méně jsme ve finále spokojeni se svým výběrem.

Keramické holubice

Ryba v moři

Pokud jste muž, mám pro vás špatnou zprávu. Smutná realita seznamek je ta, že 80 % žen zde bojuje o vrchních 20 % mužů. Zbylých 80 % procent mužů poté bojuje o spodních 20 % žen. A jaké jsou základní hodnoty pro výběr? Vzhled a společenský status. Pokud nemám vypracované tělo nebo viditelný předpoklad úspěšné kariéry a vydělaných peněz, rozhodně nebudu patřit do vrchních 20 procent.

A vzhledem k tomu, že většina žen se mnou nekomunikovala a když už, byli to ženy, které čekali, že je vztah zachrání od problémů, byli zaseklé v komplikované minulosti anebo byly nějakým způsobem radikální (jedna bio matka se mnou ukončila komunikaci hned potom, co zjistila, že jsem očkovaný…), je mi jasné, že se do vrchních 20 % neřadím.

Úchyl

Level zoufalec

V minulých letech jsem vztahy neřešil, a světu jsem říkal, že o žádný nestojím. Realita byla ale taková, že hluboko uvnitř jsem si vztah přál, jen jsem neměl odvahu s tím něco dělat. Bylo jednodušší říct “vztah nepotřebuji” nežli “chci partnerku a budu pro to něco dělat”. Když bych totiž nikoho dlouhodobě nemohl najít, jednalo by se o veřejné selhání.

Neznamená to, že nikdy nebyli příležitosti, ale nebyl jsem srovnán sám se sebou, měl jsem malé sebevědomí a z mého pohledu by bylo pro ženy lepší, aby se mnou nebyli. Teď se ale cítím jinak. Vzal jsem život do svých rukou, začal na sobě makat a mé sebevědomí je na zcela nové úrovni. Zároveň jsem světu oznámil: “Hledám partnerku”, což mělo jeden neblahý efekt.

Fontána

Předčasná ejakulace

Jak jsem se začal v oblasti vzdělávat a podnikat aktivnější kroky, má touha po nějaké partnerce sílila. Už i z toho důvodu, že jsem poslední dobou více komunikoval s dětmi a chtěl jsem mít nějakého človíčka i ve svém životě. Po nějaké době a parádní silvestrovské konverzaci s přáteli mi ale došlo, že na to jdu špatně a uspěchaně. Až příliš si kompenzuji předchozí stav “nechci partnerku, protože se bojím” na stav “chci partnerku za každou cenu”.

A z toho důvodu jsem se rozhodl ubrat. Opustil jsem všechny online seznamky, a smazal své profily. Zanalyzoval jsem racionálně své potřeby, přečetl si literaturu zaměřenou více pro muže a uznal, že mé dosavadní přemýšlení by vedlo pouze k problémům. Nechci padnout do náruče první ženě, která se na mně hezky usměje, musím přemýšlet více strategicky.

Železniční závory

Co teď

Má strategie je jasná. Budu pokračovat v budování sama sebe. Psychologicky musím trochu víc zabrat a stále se vzdělávat, a tělesně jsem nahradil chůzi a jógu, které byli super pro první fázi (hubnutí) za běh a posilování, abych vylepšil svou výdrž, sílu i vzhled. Je to proces, který potrvá měsíce.

Nebudu nyní aktivně vyhledávat žádný vztah, ale pokud mi nějaký známý řekne: “znám ženu, co by se k tobě mohla hodit”, rád půjdu na rande, abych získal zkušenosti. Pokusím se víc profesně máknout a zvýšit svůj sociální status. Jinými slovy – dostanu se mezi vrchních 20 % mužů, a potom mohu řešit ženy.

Kreatin - podpora fyzického i mentálního výkonu

Svět patří úspěšným, seznamky povrchním

Jako muž nemám kam spěchat, i co se plodnosti týče – v tomto mám oproti ženám výhodu. Ano, občas budu smutný, že nemám vztah nebo dítě a budou životní situace a období, které mi tenhle pocit kurevsky připomenou, ale nesmím podlehnout svým emocím. Realita je taková, že když na sobě máknu a využiju následující měsíce pro další sebe zlepšení, potom budu mít mnohem širší výběr potenciálních partnerek.

Pak si můžu nechat udělat fotografie od profesionála a vyšperkovat svůj online profil tak, abych byl na seznamkách vyhledávaným zbožím (vrchních 20 %), pokud se neseznámím jinak. Ano, oddám se povrchnosti a budu prezentovat jen to krásné, ale taková je hra, a já se musím řídit jejími pravidly. Upřímnost na online seznamkách nefunguje, a většinou fungovat nebude.

Zákaz předjíždění

Doplněk

Životní partner by nikdy neměl být hlavním cílem pro život, už proto, že spousta vztahů se rozpadne, lidé se mění atd. Pokud bych založil hodnotu svého života na vztahu s někým jiným, co mi zbyde, když se ten vztah rozpadne? Tím nechci říct – nemějte vztahy, které jsou hluboké a důležité. Tím jen říkám, že život je o vyváženosti vztahů i vlastního naplnění. Partner by tak měl doplňovat život, ale nebýt jeho základem.

Partneři by se měli podporovat, pomáhat si, ale neřešit si navzájem problémy – pouze podporovat toho druhého v tom, aby si je vyřešil sám. Takový vztah hledám já, a velice rád si na něj počkám. Mezitím budu pracovat nadále sám na sobě, zkoušet nové věci a naplním svůj život hlubokými vztahy s přáteli, smysluplnou prací a nezapomenutelnými zážitky. A kdo ví, ve finále třeba zjistím, že vztah do života opravdu nepotřebuji – ale to ukáže jen čas.

A co vy, máte zkušenosti s online seznamkami? Podělte se v komentářích.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem kdysi bydlel sám Píše se rok 2006. Zemi vládne Václav Klaus, v kinech běží druhý díl Pirátů z Karibiku a z rádia vaje Vítr od Lucie Vondráčkové. Můj pracovní pohovor v Brně dopa...
  • Jak jsem selhal v podnikání Před pár lety jsem trochu neplánovaně ukončil práci prodavače výpočetní techniky, abych začal samostatně podnikat. Toto rozhodnutí bylo jedno z nejhorších v mém...
  • Jak jsem se naučil anglicky Studium cizího jazyka není pro každého. Jsem ve věku, kdy bych asi neměl trpělivost se učit cizí jazyk. Naštěstí jsem se ten základní z nich, tedy angličtinu, j...
  • Jaká byla má druhá polovina roku 2023 Neklapla mi kariéra kouče, ale přesto jsem dal v práci výpověď. Nevěděl jsem, vjakém oboru pracovat, a nakonec jsem se rozhodl pro obchod. Hledal a našel jsem s...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat