Jak jsem se vrátil na seznamku

a jaký typ ženy hledám. Minulý rok jsem chvíli zkoušel aktivně zabrousit do vod seznamování a začal si hledat vztah, ale tento proces jsem strategicky odložil. Nyní jsem započal svůj druhý pokus.

Je to již tak 16 let, co jsem měl naposledy vážný vztah. Od té doby se mnoho změnilo a již dávno nejsem tou mladou a nerozvážnou osobou, která nebyla schopna emoční stability. Nyní mám pocit, že to mám poprvé v životě v hlavě srovnané a jsem připraven dát lásce další šanci.

Stavba

Bývávalo

Jak jsem již psal v článku o svých romantických nezdarech, v mládí jsem měl problém s emocemi i komunikací. Nebyl jsem dostatečně vyzrálá osoba, která by milovala sebe, a proto jsem ani nemohl milovat ostatní. Byl jsem ve vztahu nestabilní a nedokázal jsem komunikovat upřímně.

Čekal jsem od partnerky, že rozezná, když je se mnou něco špatně. Asi to bylo období života, kdy jsem věřil ve věštění, protože nikdo mi do hlavy vidět nemůže. Měl jsem problém vědět co chci a mluvit o svých potřebách, a neměl jsem pod kontrolou své emoce. Při každém rozchodu jsem přešel do mentality oběti a nechápal, že je to čistě moje vina. Nakonec jsem si řekl, že ta bolest za to nestojí a rozhodl jsem se potenciálu vztahů zamávat na viděnou.

garazodtok

Pokus číslo 1

Na konci minulého roku jsem se přidal na seznamky a řekl si, že po dlouhé době zkusím rande. Preferoval jsem samozřejmě někoho, kdo se mi bude v základu líbil, ale cíl jako takový byl jednoduchý – domluvit si rande a díky tomu získat zkušenosti. Pár ženám jsem napsal a získal obrázek o tom, jaké ženy se mnou chtějí komunikovat.

První skupiny tvořily ženy na okraji nějakého extrému, jako příklad uvedu jednu bio matku. Chvíli jsem si s ní psal a když jsme se dostali k vakcíně na covid, napsal jsem: “Nemám problém s tím, že nejsi očkovaná, ale doufám, že nejsi jedna z těch lidí, co své názory podsouvá ostatním a kdo není jako ona, s tím nedokáže efektivně komunikovat”. Od té doby jsem od ní neslyšel.

graffitinadrazibrno

Spasitel

Druhou skupinou byli ženy, které hledali nějakého zachránce. Jedna byla ve vztahu s psychopatem a nevypadalo to, že by se z toho v brzké době dostala. Ač jsem měl chvíli tendenci si s ní psát, nakonec mi došlo, že je to ztráta času. Jediný, kdo jí dokáže pomoci je ona sama, a i pokud se jí to podaří, bude potřebovat pár měsíců či let, aby si vrátila sebedůvěru a vybudovala život.

Většina žen na mé zprávy nereagovala, až jednoho dne přišla výjimka v podobě sympaticky vypadající slečny. Vyměnili jsme si pár zpráv a domluvili si rande. Věděl jsem, že má 4 děti a už z toho důvodu jsem neočekával, že z toho něco bude. Těšil jsem se ale na to, že poznám novou osobu a budu z toho mít zkušenosti.

kostel

Realita

Sešli jsme se náměstí v Jihlavě a na rande vzala svou malou dceru, což mi problém nedělalo. Zásadní problém, který jsem viděl už z dálky byl ten, že tato osoba měla v reálu o desítky kil víc nežli na fotografiích. Chápu, že lidé dávají hezké fotky na seznamky, aby měli šanci uspět v konkurenci, ale v tomto případě se jednalo o cílenou lež, a ještě než vůbec otevřela pusu jsem věděl, že s takovou osobou rozhodně nebudu mít žádnou budoucnost, ani co se potencionálního přátelství týče. Nejde o váhu, jde o upřímnost.

I přesto jsem zachoval klid a pár hodin s ní strávil. Zjistil jsem, že je osoba, která má život v rozkladu. Ač měla určité rysy, které jsem obdivoval, už proto, že musí čelit se čtyřmi dětmi na krku spoustě překážkám, bylo mi naprosto jasné, že to není nikdo pro mě. Když to celé skončilo, napsal jsem jí, že děkuji, ale budu hledat jinde, na což už neodpověděla a tím náš kontakt skončil.

znackastop

Stop

Má první snaha o seznamování nebyla příliš úspěšná a přitahoval jsem příliš špatné osoby. A jakou osobou jsem, takové osoby budu přitahovat. Chtěl jsem se seznamovat a pokoušet o vztah, ale ta horlivost byla pouze na škodu. Na silvestra jsem uznal, že bude lepší strategie tenhle první pokus “vypnout” a raději počkat a pracovat sám na sobě.

Zrušil jsem si účty na všech seznamkách, abych neztrácel čas zbytečným fantazírováním, a začal jsem raději přemýšlet nad tím, co vylepšit na sebe samém. Na jednu stranu je dobré chodit na rande a vytvářet si tak zkušenosti, na stranu druhou mi ale přišlo, že ženy, které mě absolutně nepřitahují mi příliš zkušeností nepředají. Rozhodl jsem se svou snahu pozastavit, a zkusit to v budoucnu znovu.

Vitamín D3+K2 - podpora imunity, zdraví kostí a zubů

Co kdyby

Pár měsíců jsem nad vztahy přemýšlel jen okrajově, o občas si přečetl nějakou relevantní literaturu. Změna přišla před pár týdny, kdy jsem začal přemýšlet nad tím, jakou partnerku chci a jaký typ osoby do života nechci. Následně jsem začal znovu hypoteticky přemýšlet nad tím, jaký by byl vztah s mou blízkou kamarádkou a business partnerkou Hankou. Nedávalo mi to smysl, jelikož tuhle kapitolu už jsme uzavřeli. Jednak má přítele, a navíc s ní nechci mít vztah, protože jeden fantastický vztah už máme a dost mě naplňuje.

Následně mi došlo, že Hanka pro mě v některých ohledech slouží jako vzor. Její určité charakteristické rysy jsou ukázkou pro to, co od partnerky očekávám, a zároveň náš hluboký, neromantický vztah je příklad toho, co bych si přál i v romantické rovině. Dokážeme dobře komunikovat, nemusíme před sebou nic předstírat, říkáme si důvěrné věci, hádáme se produktivně, a především se snažíme poskytovat druhému podporu, aby byl lepší verzí sebe sama. Nechci jako přítelkyni Hanku, protože to bude navždy skvělá kamarádka, ale chci někoho podobného.

ponozky

Koho nehledám

Díky svým předchozím zážitkům vím, že nechci osobu, co potřebuje v životě zachránit nebo je nějakým způsobem extrémistická. Následně jsem pro vyřazovaní využil také seznam varovných signálů u žen z knihy The Unplugged Alpha, v němž jsou uvedeny tyto typy žen:

Nevyřešený vztah s otcem, feministky, nešťastné či ty co jen “mají smůlu”, příliš soutěživé v rámci vztahu, ponechává si v blízkém okolí chlapy z minulosti, neumí hospodařit z penězi, násilný typ, extrémně žárlivé, párty ženy, příliš mnoho piercingů a tetování, velké množství sexuálních partnerů v minulosti, nahánění mužské pozornosti na sociálních sítích, jde jí pouze o peníze, patologické lhářky, má potřebu mít okamžitě dítě s kýmkoliv, nestabilní chování či často se chová jako dítě, nedá muži možnost mít kontrolu nad antikoncepcí, královna dramatu, nezdravé závislosti v životě (alkohol, drogy,...) a ve finále matky, na což je v knize vyhrazená celá kapitola.

kacerkachna

Koho hledám

V základu hledám laskavou ženu. Někoho, kdo dokáže být hodný i na lidi, od nichž nic nepotřebuje. Nehledám osobu, která má vše vyřešené, ale hledám osobu, která má alespoň v základu srovnaný život. Má naplňující práci, koníčky, přátele a normální matku, protože většinou to bývá tak, že jaká je její matka, taková bude v matčině věku i ona. A pokud nemá ještě v této fázi pestrý a hodnotný život, minimálně pracuje na tom, aby ho dosáhla.

A to je asi hlavní bod, kterým mě inspiruje Hanka, a to je růst. Chci partnerku, která se chce vyvíjet. Nemá potřebu být zaseknutá na místě, neříká “jsem jaká jsem a měnit se nebudu”. Chci někoho, kdo se měnit chce a kdo ví, že každý den může být lepší osobou než ten předchozí. Někoho, kdo miluje sám sebe, má pestrý život a partner pro něj nepředstavuje záchranu, ale jen jednu z mnoha oblastí, které život nabízí. Někoho, kdo nebude předstírat osobu, kterou není, jen aby se zavděčila tomu druhému.

letamenizko

Zpět do výlohy

A kde chci tento tajemný exemplář ženy, jichž bude existovat po skromných číslech najít? Nejlogičtější jsou v dnešní době online seznamky. Nedávno jsem byl s přáteli v Brně na koncertu hudby ze hry Mafie. Byl jsem hezky oblečen, a tak jsem si rovnou udělal a nechal od nich udělat pár fotografií. Na seznamku jsem dal profilovou fotku v černobílé barvě, abych se odlišil od ostatních, barevných profilovek.

Jako další fotografii na profil jsem použil jednu, kde jsem vidět celý a koukám doprava a nahoru (vizionářský pohled), potom fotografii, kde jsem na bruslích na ledě (=sportuji a jsem zdravý), fotografii s přáteli (=mám sociální okruh) a fotografii, jak letím na vyhlídkovém letu v letadle, což má být jakási tajemná fotografie: “V čem to je, to letí? Je to pilot, nebo jen pasažér?”

Nové zbraně vlivu - psychologie přesvědčování i v online světě

Popis a komunikace

V profilu jsem uvedl jen několik základních údajů a k tomu přidal popis: “Usměvavý optimista, který hledá nejlepší verzi sebe sama. Skvělé přátele již mám, teď už jen najít někoho, s kým se budeme navzájem podporovat při trnité cestě životem.” Je třeba zachovat určitou dávku tajemna, protože to je pro ženy přitažlivé.

Pokud mě nějaká žena zaujme, napíšu jí, že mi přijde sympatická a zeptám se, zda se chce sejít na rande. Nemá totiž cenu vypisovat na seznamkách, protože chemie při osobním kontaktu se může značně lišit od nějakého psaní. A především, čím víc si budu s někým psát, tím víc si vybuduji nějakou zkreslenou představu. Seznamka je nástroj pro domluvení rande, nic víc.

zvonickaprani

Jdeme na to

Uvědomil jsem si, co chci a co nechci a nastavil si vysoké měřítko pro svou partnerku. Rozhodně nebudu s někým, kdo neodpovídá mé představě jen proto, abych s někým byl. A pokud se ukáže, že má představa není realistická, budu muset začít dělat ústupky. V podstatě jen zařazení skupiny “matky” mi zvýší potenciální okruh dostupných osob minimálně o polovinu.

Nyní se pokusím chodit na rande i s ženami, které mě na první pohled nepřitahují, abych získával zkušenosti a vyvaroval se i případným zkreslením na základě vzhledu – nesuď knihu podle obalu. V době zveřejnění tohoto článku mám za sebou již první rande, o kterém si povíme příští týden.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak nás ovlivňuje naše trauma a proč je zodpovědné za naše závislosti. Nedávno jsem při svém vzdělávání narazil na podcast s doktorem Gaborem Maté, který je i autorem mnoha knih. Jeho fascin...
  • S pravdou ven - práce V aktuálním zaměstnání jsem již pět a půl měsíců. Za tu doby jsem zažil nadšení, strach, úspěchy, zklamání, selhání, radost, vztek, optimismus i pesimismus. Nas...
  • Jak jsem si nastavil ranní rituál a odstranil špatné návyky. Každý z nás máme určitou formu ranního rituálu, kterého se, ať už vědomě či nevědomě, držíme. Co se stane od chvíle, kdy poprvé otevř...
  • Jak jsem vytlačil naději na lásku Najít si životního partnera a založit si rodinu je snem většiny lidí. Pro někoho to může být priorita již od brzkého věku, pro někoho později, pro někoho vůbec....
  • Jak jsem si začal hledat práci Dva roky zpátky jsem byl přesvědčen, že mé dosavadní zaměstnání ve státním sektoru je i pohodlnou jízdenkou do důchodu. Do života mi však vstoupili zásadní změn...

Hledat