Jak udržovat zdravou hladinu cukru v krvi

Konzumace cukru má neblahý vliv na naše zdraví. Přesto je těžké, a pro většinu z nás nerealistické cukry z jídelníčku vyřadit. Co si budeme povídat, život je sladší s občasným dortíkem nebo mlékem v kávě. Restrikce nejsou jediný způsob, jak nad konzumací cukru přemýšlet, a občas stačí udělat jen pár jednoduchých změn.

Tento článek se opírá o poznatky a doporučení Jessie Inchauspé, francouzské biochemičky a autorky knih. Jessie učí, že nemusíme radikálně vyřazovat a trpět, ale místo toho trochu změnit stravovací návyky, což může být například pořadí jídel nebo čas. V tomto článku se zaměřuji na snadné praktické tipy, díky kterým můžete jíst zdravěji a cítit se lépe fyzicky, ale i mentálně.

Co se děje v těle

Představte si kuře, které dáváte do trouby. Kůže je na začátku bílá, ale jak se kuře postupně peče, kůže hnědne. Stejným způsobem funguje i naše tělo, a v průběhu našeho života se v podstatě vaříme. Když se naše orgány uvaří, zacinká zvoneček a po nás zbyde jen jméno na náhrobku. Cukr v krvi je jeden z hlavních aktérů a urychlovačů našeho stárnutí. Čím více máme prudkých vzrůstů hladiny cukru v krvi, tím rychleji stárneme. S tím vznikají i vrásky a další zdravotní problémy.

Pokud chceme být zdravější a cítit se mladě a energicky, poté je důležité udržovat rozumnou hladinu cukru v krvi a zabraňovat rychlým výkyvům. Toho dosáhneme chytrými návyky ve stravování, které zmiňuji níže. Zkuste následující tipy aplikovat do života tak, jako to dělám zrovna já, a sníží se vám chutě na sladké, zlepší se vaše energie a především také mentální zdraví.

Snídaně

Pro někoho je snídaně nejdůležitější jídlo dne, někteří ji vynechají a drží v tuto dobu půst. Pokud jste fanoušci snídaní, pak je třeba udělat jeden radikální krok: Zapomeňte na sladké snídaně. Sladké snídaně jsou nezdravý vynález moderní doby, který vede k prudkému nárustu cukru v krvi. Co víc, o dvě hodiny později přijde i rapidní pád, po kterém následují chutě a touha po dalším jídle. Jak tedy snídat?

Ideální je snídaně sytá na bílkoviny a bohatá na vlákninu. Pokud máte rádi ovoce, pak se vyhněte smoothies. Místo toho si namíchejte kousky skutečného ovoce například do neslazeného jogurtu. Pečivo nikdy sladké, raději celozrné například s šunkou, sýrem a zeleninou. Není třeba vymýšlet zázraky, držte se standardu. Jen nesnídejte kobliky s kakaem nebo například cereálie, které se skládají v podstatě jen z cukru.

Talíř zeleniny

Ocet a vláknina před jídlem

Tenhle tip je naprosto geniální, a strašně jednoduchý k implementaci. Já osobně jsem od mládí zvyklý jíst jídla v pořadí polévka, hlavní jídlo, salát. Zde ale stačí změnit pořadí a salátem začít. Vláknina totiž vytvoří ochranou bariéru ve střevech a zpomalí vstřebávání cukrů do krve. Zároveň nám pomůže s pocitem sytosti a nebudeme se muset tolik nacpávat.

Ideální je pak zeleninu před jídlem zkombinovat s octem, což je další pomocník pro stabilizaci vstřebání cukrů. Můžete si rozmíchat lžíci octa ve vodě a vypít. Já to dělám tak, že si dávám před jídlem polovinu salátu Little gem a tu poliju jablečným octem a sním. Poté sním teprve hlavní jídlo. Na typu octa nezáleží, vyberte si ten, který vám chutná.

Deserty po jídle

Samotný zákusek odpoledne s kávou není ideálním řešením. Problém je opět ten, že přijímáme cukr bez vlákniny či jiného podpůrného nástroje, který zpomalí vstřebávání cukrů. Ideální je tedy konzumovat sladké vždy po hlavním jídle, které má spousty vlákniny, bílkovin a tuků. Přiložte desert k jídlu a bude vám lépe.

Pokud se nechcete zbavit odpoledních zákusků, pak si lze opět pomoci octem a vlákninou před jejich konzumací. Případně zkuste nahradit zákusky za ovoce, tak jako se o to snažím já, protože ovoce je syté právě na vlákninu a díky tomu se obsažené cukry nevstřebávají tak rapidně. Ještě jednou ale upozorňuji na smoothies, protože džusy a smoothies jsou v podstatě tekutý cukr bez vlákniny. Konzumujte ovoce v jeho původní formě.

Omega-3 - kdybych si měl vybrat jen jeden doplňek stravy...

Pohyb

Se zpracováním cukrů pomáhá také použití svalů po jídle. Zde hraje rozdíl i menší pohyb, deset minut chůze může mít blahodárný přínos. Ne každý si můžeme dovolit například v práci po jídle procházky, ale v tomto případě existují i určitá “mikrocvičení”. Jedním z nich je například zvedání lýtek, kdy při sezení prostě jen zvedáme nohy na špičky. Samozřejmě, čím více pohybu, tím lépe.

Závěrem

Spousta dnešních rad a tipů je zaměřena na zázračná řešení za spousty peněz, nebo na omezení jídelníčku. Omezení ve správné míře může fungovat, ale důležitý je i výběr potravin, tedy minimum průmyslově zpracovaných a maximum přírodních zdrojů v jejich původní formě. Hraje tu ale roli i čas a pořadí. Nedávejte si sladké snídaně, před jídlem snězte trochu zeleniny a ocet. Po jídle si trochu zacvičte. Udělá to zázrak s cukrem v krvi, a především to sníží chutě na další jídlo a sladké.

Když jíme zdravě a inteligentně, pak to má prospěch nejen pro naše fyzické, ale i mentální zdraví a náladu. Naopak, emoční trauma a stres může vést také k výkyvům cukru v krvi a urychlí to naše stárnutí. Přibývají nejen vrásky, ale především si ubíráme roky života. Pracujte na sobě a pokud zažíváte problémy, se kterými si nevíte rady, řekněte si o pomoc. Důležité je udělat první krok a zavést postupně malé změny. I trochu octa může mít čas větší efekt, nežli se na první pohled zdá.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem se stěhoval do Prahy Když jsem uzavíral poslední krabice na stěhování, cítil jsem se natěšeně, ale zároveň i smutek a strach. Konečně jsem dospěl a opouštěl svůj rodný dům, ale záro...
  • Jak jsem začal obchod po telefonu část 4 Má nová práce si vybírá svou daň. Zažívám spoustu stresu, zklamání a mám pochybnosti o tom, zda tohle náročné povolání zvládnu. Je na čase udělat změny, protože...
  • Jak jsem šel darovat plazmu V minulosti jsem nebyl dárce krve ani jiných tělních tekutin či orgánů. Před pár měsíci jsem zahlédl billboard s reklamou na darování plazmy a řekl jsem si, že ...
  • Jak nezvládnout náročné období V minulém článku jsem popsal, jak zvládnout náročná období. Nyní se na to podíváme z druhé strany a popíšu, co bych dělat, kdybych chtěl od všeho utéct, sesypat...
  • Jak jsem přestal kouřit a začal vapovat Kouření je jeden z těch zvyků, které nedávají smysl. Věděl jsem, že je to odporné, věděl jsem, že mě to může zabít, věděl jsem, že to stojí peníze a věděl jsem,...

Hledat