Jak jsem řešil zažívací potíže

a jako vedlejší efekt zhubnul. V mém životě jsem byl ve fázi, kdy jsem měl 110 kg, otřesné stravovací návyky, žádný pohyb a k tomu se dostavili zažívací potíže. Tento článek popisuje můj myšlenkový pochod a řešení daného problému.

Ve článku Jak jsem měl život u prdele a radostně kynul jsem popsal, jak mě mé stravování, závislost na cukru, alkoholu a špatná životospráva dovedli do nezdravé váhy. Řádně mi otevřela oči až situace, kdy jsem se při kouření cigarety nečekaně připosral.

Cedule Vstup jen na vlastní nebezpečí

Umýt či vyhodit – to je, oč tu běží

Když jsem stál na verandě našeho domu s hnědým překvapením ve spodním prádle, přišla logická otázka – co teď? Tuto situaci jsem neřešil řadu let, a vzhledem k absenci dětí či psů nejsem v této oblasti příliš zběhlý.

Jsou dvě místnosti, kde lze problém efektivně řešit, a to je koupelna a toaleta. Priorita jejich použití dle mého závisí na hustotě materiálu. Po identifikaci hustoty, přičemž konkrétní postup nebudu popisovat, jsem vyrazil na toaletu, a přebytečný náklad odhodil do záchodové mísy, která je pro podobné situace vyhrazena. Výhodou toalety pro řešení zmíněného problému je i dostupnost keramického pojídače fekálií v případě, že by se můj vylučovací systém rozhodl pokračovat v krasojízdě.

Po rychlém, preventivním vyprázdnění, přišel čas řešit mé zašpiněné spodky. Obyčejné hození do prádla s košem mi v této situaci přišlo nepřiměřeně ležérní, a tak jsem se rozhodl spoďáry prostě vrazit do igelitky a hodit do popelnice – doufajíce, že se vytrvalý pracovník technických služeb nepokusí o třídění odpadu. Ceduli biohazard pro korektní označení igelitového překvapení jsem po ruce bohužel neměl. Po osprchování a zdlouhavém očistném rituálu přišla chvíle k zamyšlení.

Překvapení v igelitce

Asi bude něco špatně

Podobné životní situace jsou dobré z toho důvodu, že nutí k zamyšlení. Tradiční otázka v těchto případech bývá: “Co jsem za posledních 24 hodin jedl?”. Nedokázal jsem přijít s ničím, co by značilo jakoukoliv abnormalitu v mém jídelníčku, a začal více uvažovat na svým vylučovacím procesem.

Došlo mi, že v posledních týdnech stouply mé návštěvy toalety z důvodu “hloubkového čištění”. Když jsem nad tím tak přemýšlel, často jsem chodil na velkou stranu vícekrát než jednou denně, a vybočovalo to předchozímu životnímu normálu. Rozhodl jsem se proto, že je čas něco změnit.

Sushi

Pryč s cukrem

Můj první instinkt byl jasný: energeťáky. Ač jsem z vědeckého hlediska příliš informací neměl, byl jsem si jistý, že užívání energetických nápojů není rozhodně nic prospěšného, a rozhodl jsem se je tedy ze života vyřadit. Bylo by to snadné a efektivní řešení.

Po pár dnech bez energeťáků problém příliš neustupoval, a tak jsem se rozhodl vyřadit všechny sladké nápoje a přejít na základní verzi blahodárné tekutiny – vodu. Vyřazením cukru, který jsem konzumoval převážně ve formě nápojů, se mé tělo dostalo do nového stavu – netloustnul jsem.

Protein Vilgain - konečně protein bez umělých sladidel

Identifikace problému

Vyřazení energeťáků a cukru sebou neslo známky absťáku, problémy se spánkem a energií, ale relativně rychle se s tím můj metabolismus srovnal. Přeci jen jsem přešel do běžného stavu, při kterém tělo neočekává přísun energie nepřirozenými složkami. Bohužel, mé zažívání a vylučování změnu nepociťovalo. Již jsem tedy neváhal, a udělal to, co jsem měl udělat hned na začátku: obrátil jsem se na odborníka – pana googla.

Díky internetu a vyhledávačům je každý z nás doktorem, snadno, rychle a špatně. Návštěva opravdového doktora by totiž obnášela zasunovaní předmětů do částí těla, kde bych ještě rád zachoval panenskou blánu. Po kratším pátrání a analýze mých symptomů na internetu byla má diagnóza jasná – mám syndrom dráždivého tračníku, dále jen IBS (Irritable Bowel Syndrome). A jaké je řešení – inteligentní strava/dieta.

Cedule semafor

Změna jídelníčku

Když jsem si o IBS četl více, bylo jasné, že bych neměl jíst tučná jídla a fast food, nepožívat alkohol a cukr, jíst pravidelně menší porce a zařadit prospěšnou pestrou stravu jako ovoce a zeleninu. Ovoce a zeleninu jsem měl vždy rád, takže tam problém nebyl. Základ byl osekat tuky a cukry a změnit návyk tak, abych se nenacpal naplno třikrát denně, ale jedl vícekrát během dne menší porce.

K snídani jsem začal jíst dietně maximálně dva rohlíky, většinou s nějakým jogurtem – to, že prázdné kalorie ve formě bílých rohlíků a ochucený jogurt plný cukru nejsou příliš dietní strava mi nedocházelo.

Oběd jsem nechtěl v zásadě omezovat, ponechal jsem stravování v naší závodní jídelně a pokoušel jsem se vybírat spíše dietnější jídla. K večeři jsem se pak snažil dávat si nějaké vejce, zeleninu atd. Prostě nic tučného, a menší porce. Během dne jsem to prokládal ovocnými svačinkami.

Nikdy nedělej kompromis - vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Kouzelné slovo vláknina

Nejen v souvislosti s IBS, ale i od dalších lidí jsem začal slýchat slovo vláknina. Logicky jsem tedy začal pátrat, jak vlákninu tělu dodat, a došel jsem se až k jitroceli – přípravku zvanému psyllium. Jedná se o sypký materiál, jenž rozmícháte například ve vodě, džusu nebo jogurtu, zkonzumujete a zapijete dostatečným množstvím vody.

V žaludku pak tato směs mnohonásobně zvětší objem, a při průchodu střevy na sebe nabalí bordel, který cestou potká. Zde jeden z popisků: “Psyllium je rozpustná vláknina pocházející z Indie. Změkčuje stolici a zvětšuje její objem, tudíž vede ke správnému a snadnějšímu vyprazdňování. Podporuje správný metabolismus tuků a pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu.”

Vláknina Psyllium

Jak jsem začal hubnout

Začal jsem si kupovat psyllium a dávat si ho 20 minut před obědem a večeří. Chuťově to není vůbec dobré, a tak doporučuji rozmíchat dvě lžičky ve skleničce 100% džusu, a poté zapít vodou. Na zapití dostatečným množstvím vody nezapomínejte, jinak byste si mohli zadělat na potíže.

První, co jsem zpozoroval, byla “uhlazenost” mého vyprazdňování, a následně pomalu i snížení chuti k jídlu. Když jsem si dával vlákninu 20 minut před obědem, časem jsem nejedl už celé obědy, ale jen část. I díky tomu jsem během pár měsíců i bez sportu solidně zhubnul, a dostal jsem se zpět pod 100 kilogramů.

Desert

Návrat do normálu

Díky změně jídelníčku i přísunu vlákniny ve formě psyllia jsem se cítil mnohem lépe, a chození na záchod se stabilizovalo, ač stále přicházeli občasné výkyvy, kdy jsem během dne na záchodě stihnul přečíst tři zpravodajské servery. Přesto jsem se cítil mnohem lépe a zdravěji.

Díky svým problémům jsem alespoň odstranil nějaké špatné návyky. Omezil jsem cukr a začal přemýšlet víc o tom, co jím. Byl jsem spokojen a v domnění, že jsem svůj problém již vyřešil. Pravda o mém zdroji problému však stále visela ve vzduchu, a odhalení bylo na dohled.

Pokračování ve článku Jak jsem našel příčinu zažívacích potíží

Mohlo by vás zajímat

  • Jak si vytvořit novoroční předsevzetí které si zároveň splním. Novoroční předsevzetí je tradicí, dle které si od nového roku chceme něco nového vytvořit, změnit, nebo se něčeho vzdát za účelem zlepš...
  • S pravdou ven - životospráva Spánek, strava a pohyb jsou pilíře, které podpírají naše dlouhodobé fyzické, ale i mentální zdraví. Pro někoho je pohyb zábava, spánek hračka a zdravá strava sa...
  • Jak jsem byl poprvé na dentální hygieně a co jsem si z toho odnesl. Minulý týden jsem psal o tom, jak jsem byl po dvaceti letech u zubaře. Na žádost pana doktora jsem před vrtáním kazů musel projít de...
  • Jak jsem začal budovat nové návyky a přestal si kousat nehty. Návyk je činnost, kterou zopakujete tolikrát, že jí začnete dělat automaticky (podvědomě), a uvolníte tak svému mozku prostor pr...
  • Jak jsem omezil Facebook a Messenger a ve finále z něj odešel dřív, než jsem čekal. Je to třináct let zpátky, co byl Facebook stále ještě módní novinkou a já si stejně jako mnoho z vás založil účet...

Hledat