zdravi lTeplota místnosti i těla ovlivňuje kvalitu spánku. Jedna studie ukázala, že správná teplota v ložnici může ovlivnit spánek víc než hluky okolí. Jiné studie prokázali, že zvýšená teplota těla i místnosti snižuje kvalitu spánku a zvyšuje nespavost. Ideální teplota místnosti bývá v průměru 20°C.

zdravi lExtra panenský olivový olej je jedním z nejzdravějších olejů, které můžete použít. Je nacpaný zdravými tuky a antioxidanty, a má protizánětlivé vlastnosti. Podle některých studií jeho pravidelná konzumace může snížit riziko úmrtí způsobené infarktem či mrtvicí.

zdravi lAč vám alkohol může pomoci usnout, výrazně ovlivní kvalitu vašeho spánku. Po alkoholu je problém udržet se v hlubokých spánkových cyklech, a hrozí spánková deprivace. Pokud si dáváte denní sklenku vína, volte raději odpoledne.

zdravi lVýzkumy ukazují, že přerušovaný půst je skvělý nejen pro hubnutí, ale má i řadu dalších zdravotních benefitů. Zkuste metodu 16:8 - jídlo tedy konzumujete pouze 8 hodin denně. Vynechte snídani, a jezte třeba v úseku od 11 do 19 hodin. Černá káva bez cukru a mléka nebo zelený čaj jsou v době půstu povoleny.

zdravi lKofein je droga vylepšující výkon. Soustředění, výdrž, síla, rychlost – to vše vám poskytne šálek kávy. Dejte si espresso 60 až 90 minut před tréninkem a ucítíte rozdíl. Dbejte ale na přiměřené množství, v některých sportovních odvětvích se začíná kofein v krvi limitovat.

zdravi lNa vlak i autobus chodím vždy o pár minut dřív, a potom stojím na zastávce a čekám. Nedávno jsem ale stání nahradil pohybem, a tak chodím po peróně nebo i sem a tam na menším prostoru. Díky tomu získám více pohybu, mozek lépe pracuje a dělám něco pro své zdraví.

zdravi lPoločas rozpadu kofeinu je zhruba 4-6 hodin. Znamená to, že když si dáte šálek kávy ve tři odpoledne, v osm večer je stále polovina kofeinu přítomna ve vašem těle. Nikotin rozpad kofeinu urychluje, kuřáci tedy kofein "spalují" rychleji. U těhotných žen je naopak proces rozpadu pomalejší.

zdravi la nemohu znovu usnout? Pokud ležíte v posteli déle než 20 minut a spánek nepřichází, jděte do jiné místnosti a relaxujte například s hudbou či knihou. Jděte si znovu lehnout až ve chvíli kdy pocítíte, že se vám chce spát.

zdravi lChcete-li si prodloužit život a žít zdravěji, nejezte dosyta. S jídlem končete vždy předtím, než začnete mít pocit plnosti, tedy zhruba na 80%. Jak to poznat? Nemám tušení :-) Možná zkuste zredukovat o pětinu svou běžnou porci jídla. Jezte méně, ale častěji. Případně začnete používat menší talíř.

zdravi lOtužování má fyzické i psychologické benefity, a nemusíte rovnou skočit do vany plné ledu. Začněte postupně ve sprše každý den snižovat teplotu na kratší dobu (např. 20 vteřin), a můžete i po časových úsecích přecházet mezi teplou a studenou vodou. Silná imunita je jedna z mnoha benefitů.

zdravi lOmezte elektroniku před spánkem a nahraďte jí třeba knihou, nebo případně audioknihou. Ujistěte se, že vaše lampička nevyzařuje modré světlo. A pokud se použití počítače či mobilu nevyhnete, nastavte si noční režim, omezující vyzařování modrého světla.

zdravi lSpánek je důležitý nejen pro dobití energie, ale i pro paměť a řešení problémů. Až na pár výjimečných jedinců by měl průměrný plnoletý člověk spát 7 až 9 hodin denně. Nedostatek spánku, neboli spánková deprivace, se často neprojeví a proto vám nedostatečný spánek může negativně ovlivňovat život, aniž byste si to uvědomili.

zdravi lHýbejte se. Pohyb prospívá nejen tělu, ale i vaší mentalitě. Když máte na výběr mezi výtahem a schody, vždy si zvolte schody. Parkujete přímo u práce? Pak si zkuste najít vzdálenější parkoviště, a přidejte si do života kroky navíc.

Aktuálně pozastaveno

Work in progressPříliv nových tipů je dlouhodobě pozastaven.

Anketa

Jak dlouho denně spíte?

Hledat