V našem životě se často soustředíme na „co, proč a jak“. Daniel Pink svou knihou ukazuje, že stejně důležité je ptát se „kdy“. Kdy bychom měli dělat důležitá rozhodnutí? Čím je lepší začít – dobrou, nebo špatnou zprávou? Proč nechodil na lékařská vyšetření odpoledne? V recenzi audioknihy Kdy nahlédneme do světa správného načasování.
Kdybych měl popsat tuto knihu jednou větou, pak bych uvedl „Jedná se o komplexní a ucelený souhrn výzkumu v oblasti načasování“.
Den
Napříč světem i kulturami nalezneme jeden univerzální denní vzorec. Ráno máme více energie a dokážeme lépe analyticky a logicky přemýšlet. Odpoledne přichází propad, kdy se špatně rozhodujeme a z naší strany přichází nejvíce chyb. Proto je dobré vyhnout se zdravotním prohlídkám a operacím odpoledne a zkoušet je objednat raději do ranních hodin. Ráno jsme obecně skvěle nastaveni pro řešení úkolů, a právě největší výzvy a nejtěžší úkoly bychom si měli nechat pro toto období.
Přesto existují výjimky dle našeho chronotypu. Znamená to, že někteří z nás jsou biologicky přizpůsobeni spíše na život v noci a mají odlišný vzorec. Tyto osoby jsou sovy, zatímco ranní osoby jsou skřivani. Kniha popisuje naše chronotypy a dává rady a tipy k tomu, jaké druhy úkolů je vhodné řešit v jaké fázi dne. Také jsem se dozvěděl, kdy je nejlepší cvičit.
Odpoledne
Odpolední propad hraje zásadní roli ve výsledcích. Může jít o nepřesná lékařská vyšetření, špatná rozhodnutí soudců, horší úspěšnost v testech a celkově horší výkon. Z toho důvodu autor v odpoledních hodinách doporučuje častější, krátké přestávky, ideálně ve formě pohybu, například krátké procházky.
Další možností je krátký šlofíček v délce 10-20 minut, který by nikdy neměl přesáhnout tuto délku. Pokud chcete efektivní odpolední nakopnutí, potom je nejlepší dát si kávu a ihned poté si krátce schrupnout. Účinky kofeinu po vypití kávy začínají zhruba za 25 minut, a tudíž se po krátkém šlofíčku probudíte, a ještě k tomu dostanete kofeinové nabuzení. Nejlepší čas na šlofík je mezi 2 a 3 hodinou odpolední.
Počátky a konce
Pokud chcete začít s něčím novým nebo vytvořit změnu, využívejte pondělky, začátky měsíců nebo své narozeniny a výročí. Lidé, kteří jsou uvedeni jako první v seznamu pro volby mají vyšší pravděpodobnost zvolení. A kdy mít svatbu? Statisticky nejlépe ve věku 25 až 32 let, rozhodně až po dokončení škol a vzdělání a poté, co spolu strávíte ve vztahu minimálně rok.
Když si vzpomínáme na nějakou událost, hodnotíme film nebo jídlo, největší indikátor naší spokojenosti a to, co si budeme nejvíce pamatovat, je závěr. Zakončete svůj den tím, že si sepíšete úspěchy a plánujte na další den. Na konci školního roku udělejte něco speciálního, zakončete dovolenou něčím velkolepým a pokud něco prodáváte, dejte svým zákazníkům milé překvapení na konci jejich nákupu.
Do školy
Jednou z věcí, kterou kniha popisuje, je například počáteční čas vyučování pro mladistvé na střední škole. Děti počínaje pubertou mají totiž biologicky nastavené hodiny tak, aby chodili spát pozdě v noci a vstávali až později ráno. Nedostatek spánku zvyšuje pravděpodobnost deprese, sebevražd, závislostí a dopravních nehod. Řada středních škol přesto začíná vyučování velmi brzy, čímž jde proti jejich přirozeném rytmu.
Když se v praktickém světě začátek vyučování odsunul až na půl devátou, studentům se zvedla úspěšnost i pravděpodobnost úspěšného absolvování školy. Autor zde uvádí i skvělé přirovnání. Představme si, že se ve škole objeví virus, který se bude přenášet mezi studenty a zhorší jim výsledky. Naštvaní rodiče by požadovali karanténu do vyřešení. Velice snadno se tedy soustředíme na “co”, ale často ignorujeme “kdy”. Tak schválně, v jakou dobu začíná vyučování na středních školách mladistvým, které znáte vy?
Shrnutí
Popsané příklady jsou jen střípkem z celé mozaiky. Kniha Kdy je hodně komplexním pohledem do světa načasování, což je její silná, ale zároveň i slabá stránka. Pokud hledáte praktické tipy do života, pak je jich kniha plná a je jen na vás, co si z ní odnesete a aplikujete do života. Například já si odnesl to, že bych neměl jíst oběd u pracovního stolu, ale měl bych ideálně změnit prostředí.
Zároveň je ale slabou stránkou knihy právě její obsah, protože časem nudí. Mnoha témat se mele stále do kola, a poslouchat hodinu o tom, kdy je nejlépe začít, může být pro mnohé ubíjející. Na rychlé čtení či poslech to možná není, ale pokud chcete ucelenou a snadno popsanou sbírku výzkumů v oblasti správného načasování, pravděpodobně nenajdete lepší zdroj.
Audiokniha
Audioknihu Kdy recenzuji v rámci affiliate spolupráce s poskytovatelem českých audioknih ProgresGuru. Knihu předčítá Jiří Schwarz a z mého pohledu odvádí skvělou práci. Text je srozumitelný i při dvojnásobné rychlosti přehrávání a intonace a práce s hlasem je velice příjemná na poslech.
Hodnocení
Klady: Splňuje, co slibuje. Pokud optimalizujete svůj život a hledáte další nástroje, zde jich naleznete opravdu dost.
Zápory: Příliš technické a monotónní, časem nudí. Možná až příliš mnoho tipů a výzkumů, málo příběhů a čtenářského uvolnění.
Zábava: 4/10
Přínos pro mě: 6/10
Praktické uplatnění: 9/10
Kvalita dabingu: 9/10
Celkové hodnocení: 7/10
Mohlo by vás zajímat
- Jak jsem se školil na obchodníka Od počátku června pracuji jako obchodník po telefonu pro srovnávací portál. V minulém článku jsem hovořil o prvním dnu a tom, jakým způsobem si vytvářím kontakt...
- 10 + 1 tipů na novoroční předsevzetí Minulý týden jsem psal o tom, jak si správně nastavit novoroční předsevzetí. V tomto článku jsem vybral jedenáct různých předsevzetí, které si můžete zkusit spl...
- Jakým životním koučům se vyhnout Život je plný problémů. Šťastný život je plný problémů, které nás baví řešit. Ne vždy si ale dokážeme poradit a vyhledáme odbornou pomoc. Pokud nevím, co v živo...
- Jak jsem dělal autoškolu 1/5 - teorie Řízení motorového vozidla je snem mnoha mladých lidí. Já v mládí takový sen neměl – raději jsem volil nezodpovědnost a zábavu. Řidičský průkaz jsem se rozhodl u...
- Jak jsem se učil bruslit pomocí Youtube a šel mimo svou komfortní zónu. Nikdy jsem nebyl sportovní typ. Ve sportech jsem v mládí nevynikal, a asi proto jsem nikdy neměl tendenci jít touto cestou. Větš...