Kouření je jeden z těch zvyků, které nedávají smysl. Věděl jsem, že je to odporné, věděl jsem, že mě to může zabít, věděl jsem, že to stojí peníze a věděl jsem, že po tom smrdím, jak kdybych pálil použitou plenu. Proč jsem s tím vůbec začal?
Řekneme si úplně na rovinu, že kouření je svinstvo, a je to sdělení, se kterým musí souhlasit i kuřáci.
Když mi bylo tak osm let, ukradl jsem dědovi na zkoušku cigaretu a s jednou blízkou osobou, kterou zde nebudu jmenovat, jsme zhruba 50 metrů od domu schováni ve křoví zkoušeli, jaké to je, kouřit cigaretu. Vyhmátla nás tenkrát mamka, a dostali jsme za to solidní sekec. Důvod k činu byl tenkrát naprosto jasný: zvědavost.
Vliv okolí a vzdor
Může být více důvodů, proč někdo začne v mládí kouřit. Jako nejčastější dva bych viděl to, že kouří lidé z okolí, se kterými se kamarádíte a stýkáte, a automaticky je na vás vyvinut tlak – budu kouřit s nimi, nebo se budu odlišovat, ale nebudu tak cool. Druhým důvodem může být vzdor rodičům, vůči nimž chováte nějaké negativní emoce, a rozhodnete se to řešit tak, že uděláte něco, co je zakázané.
Ať už je důvod pro start jakýkoliv, problém kouření je samozřejmě nikotin, a s ním spojený návyk. V mladém věku je velice jednoduché si budovat špatné návyky, a užívat slastný násos smradlavé cigarety.
Já osobně začal kouřit zhruba na začátku střední školy, tedy kolem 15 let. Můj důvod byl vliv okolí, protože kouřili kamarádi v místě mého bydliště, ale i kamarádi ve škole. Jakožto chudý student jsem si musel vystačit s krabičkou na týden, a tento špatný zvyk bohužel nabourával většinu mého rozpočtu, i když v době mého mládí stáli Startky "jen" 35 Kč.
Běžná součást života
Kouření se pro mě stalo běžnou součástí života. Ráno, přes den, večer, v noci, o víkendech v hospodách, barech či na diskotékách. V mladším věku jsem žil v době, kdy kouření bylo cool.
Když mi bylo zhruba 22 let a jezdil jsem za přítelkyní ECčkem na Slovensko, mohlo se kouřit ve vyhrazeném vagónu – a byla to slast. Byli to doby, kdy kouřil každý druhý. Když jsem šli do hospody nebo na diskotéku, oblečení druhý den smrdělo tolik, že muselo rychle putovat do spodní části koše na prádlo.
Nikdy jsem nebyl extrémní kuřák, který by vyžahnul dvě krabičky za den. Ve svých posledních letech kouření cigaret jsem měl krabičku zhruba na dva dny a k tomu jsem spálil krabičku každý víkendový den, kdy jsem šel do hospody či na diskotéku.
Proč jsem nikdy nepřestal
Přestat s kouřením není rozhodně tak jednoduché, jako s ním začít. Za život jsem potkal mnoho lidí, které nikdy nepodlehli závislosti, ale mohli si dát příležitostně cigaretu dle libosti.
Já byl ale typický závislák. Ano, párkrát přišlo tradiční novoroční "přestanu kouřit", které vydrželo tak dva dny, než mě přešla Silvestrovská kocovina. Jednou jsem vydržel nekouřit asi dva týdny.
Ale bohužel jsem se smířil se svou identitou kuřáka. Věděl jsem, že mi to ničí zdraví, věděl jsem, že mi to vysává peníze a věděl jsem, že páchnu jako průměrná zeď nádražní budovy. Ale prostě jsem si vnuknul, že nejsem dostatečně silný na to, abych přestal. Smířil jsem se s tím, že jsem slaboch.
Moje první setkání s "elektronickou cigaretou"
Zhruba před deseti lety byli elektronické cigarety na svém startu. Tenkrát jsem měl období objednávání a zkoušení věcí z Číny, a narazil jsem na jistou elektronickou cigaretu.
Rozměrově i vzhledově vypadala jako klasická cigareta, jen lehce tlustší, a po natažení se jí rozsvítil konec, jako tomu bývá u klasické cigarety. Náplně bývali tvrdé a měnitelné, a nemám nejmenší tušení, co bylo obsahem. Chuťově to nebylo špatné, ale po pár nataženích mě silně bolelo v krku. V tu chvíli jsem si řekl, "že elektronická cigareta" opravdu nebude pro mě, i když to zařízení nemělo s moderní elektronickou cigaretou moc společného.
Moje první setkání s elektronickou cigaretou
V roce 2016 jsem narazil na reklamu na tradiční elektronickou cigaretu. Jedná se o zařízení, do kterého nalijete tekutinu, a zařízení poté žhavením změní tuto tekutinu na plyn (mlhu), který následně vdechujete.
Jelikož stála elektronická cigareta pár stovek, rozhodl jsem se jí vyzkoušet. Šlo o Joyetech eGrip VT. Objednal jsem si k tomu i náplň s příchutí koly, a vysokým obsahem nikotinu.
Při prvním otestování jsem si solidně pokašlal. Byl jsem zvyklý kouřit cigarety a tahat kouř přímo do plic, ale tato elektronická cigareta měla nízký výkon a společně s vysokým obsahem nikotinu a složení náplně bylo vhodné natáhnout mlhu nejprve do pusy, a teprve potom do plic.
Adaptace mi trvala pár dní, ale vydržel jsem – chuť oproti běžné cigaretě byla opravdu skvělá.
Neznalost a zdravotní problémy
S mou první elektronickou cigaretou někde došlo k chybě. Párkrát mi spadla na zem či stůl, někde se asi něco poškodilo a výsledek byl takový, že mi šla do pusy nejen mlha, ale zároveň mi cigarety do pusy "prskaly" částečky původní tekutiny.
Jakožto nový uživatel jsem netušil, že je to problém, ale stříkání do pusy (ano, zní to perverzně) jsem prostě akceptoval. Základní složení tekutiny pro vapování je PG - propylenglykol a VG - vegetable glycerin, přičemž jsem začínal s poměrem 70 PG a 30 VG. PG je nositel chuti, a VG tvoří větší páru. V tekutině (liquidu) je zároveň obsažena příchuť a volitelně nikotin. Jako pára, která jde do plic, mi tyto složky nějak neubližují, tedy nic nepociťuji, ale ve formě originální tekutiny a vystřikování kapének do pusy mi tekutina zdravotně uškodila, a začal jsem být v několika týdnech pravidelně nemocný – narušilo to můj imunitní systém. Problém byl ale v poškozené elektronické cigaretě.
Pokud vám stříká během vapování tekutina nebo její částečky do pusy, pak je to špatně, a ihned přestaňte s používáním. Musíte inhalovat pouze páru, nic jiného.
Upgrade na nový systém
Po pár týdnech nemocí jsem si konečně uvědomil, že to polykání tekutiny pro vapování asi není v pořádku, a objednal jsem si novou elektronickou cigaretu. Tentokrát šlo o Joyetech eGo AIO, tedy v podstatě stejné zařízení, jen ve vysokém, kulatém formátu.
Problém této elektronické cigarety byl ten, že její výška a chybějící šířka nedávala zařízení stabilitu, a velice často mi tedy na stole padala. Výsledek? Po pár týdnech padání bylo zařízení poškozeno a protékalo. Byl tedy čas opět na upgrade.
Upgrade na nový, funkční systém
V květnu roku 2017 jsem si nechal k narozeninám nadělit pořádnou elektronickou cigaretu, SMOK Alien TC 220W. Už žádné řešení, které má malý výkon. Tohle už byla krabička, do které osadíte dvě výkonné baterie, a můžete honit mraky (cloudchasing).
Začal jsem si také dělat vlastní tekutiny, abych ušetřil peníze. Můžete si kupovat buď hotové tekutiny, které se prodávají po malých lahvičkách a vyjdou na velké peníze, nebo si dělat tekutiny vlastní, a ušetříte opravdu hodně peněz.
Princip je jednoduchý: koupíte si bázi, což je vlastně základní tekutina bez příchuti. Litr se dá sehnat zhruba za 400 korun. K tomu si koupíte bázi obsahující nikotin, a tu poté přimícháte do stávající báze, abyste měli obsah nikotinu, jaký si přejete. Nebudu zde vysvětlovat čísla, protože si to můžete najít na internetu. Každopádně jsem začínal na 18mg/ml, a poslední půlrok jsem byl po čtyřech letech na 0.5mg/ml. V době psaní tohoto článku jsem druhý den již bez nikotinu. A jakmile si vytvoříte základní bázi s hustotou nikotinu dle vaší potřeby, tu potom smícháte s příchutí.
Příchutě dle libosti
Čím budete dost překvapeni, pokud přejdete z kouření na vapování, bude variabilita příchutí. Ať už jde o konečné náplně, nebo příchutě do bází, co si mícháte doma.
Můžete si říct, že chcete chuť tabáku, ale předem upozorňuji, že vapování nebude nikdy chutnat jako cigarety – což je jedině dobře, protože kouřit tabák zabalený v papíru je svinstvo. Místo toho radši zkoušejte, co vám bude chutnat, výběr je obrovský – příchutě mohou být tabákové, ovocné, sladké, nápojové, oříškové, mentolové, ... Je libo cukrovou vatu nebo citronový koláč? Není problém.
Za čtyři roky jsem vyzkoušel hodně příchutí, a spousta z nich bohužel chutná dost "chemicky". Ve finále poslední rok kouřím jedinou příchuť, a tou je Vampire Vape Heinsenberg - lehce mentolová chuť bez chemické pachuti, a za celou dobu mě neomrzela.
Kolik to stojí
Nejprve musíte zainvestovat do samostatné elektronické cigarety. Pokud přeskočíte nesmysly pro začátečníky a přejdete na něco, co budete používat delší dobu, pak musíte počítat zhruba 2000 Kč za elektronickou cigaretu, 600 Kč za 4 baterie (2 + 2 náhradní) a 500 Kč nabíječku na baterie. K tomu je třeba v případě, že chcete ušetřit a míchat si vlastní náplně, koupit bázi (cca 400 Kč za litr), nikotin (cca 150 Kč za 50ml – 20mg/ml), příchuť (cca 200-300 Kč na 150ml hotové tekutiny) a náhradní hlavy (v mém případě cca 200-300 Kč na měsíc). Náhradní hlava je kovová součást, která obsahuje vatu a cívku, a mění se dle spotřeby, v mém případě zhruba jednou za 14 dní, ale může to být i pár dní...
Po tom, co si zavedete systém, a budete kouřit báze s malým množstvím nikotinu, protože to je v porovnání k objemu asi nejdražší položka, vás kouření tímto způsobem vyjde zhruba na 600-1000 Kč měsíčně. Oproti cigaretám jde ale rozhodně o menší částky.
Jak je to se zdravím
Jak jsem již zmínil, mé narušení imunity nebylo způsobeno vapováním jako takovým, ale tím, že mi tekutina prskala do pusy.
Elektronické cigaretu s námi nejsou ještě tak dlouho, abychom znali případné negativní účinky na naše zdraví. Je možné, že budete mít alergii na nějakou složku tekutiny (např. PG - propylenglykol). A v případě, že náplň stále obsahuje nikotin, konzumace je pořád nevhodná.
Ale, mohu vám říct, jak se cítím já. Po letech kouření cigaret jsem měl problém vyjít sebemenší kopec nebo schody bez značného zadýchání. Zdravotně jsem se necítil příliš dobře.
Po přechodu na vapování se cítím, jak kdybych nikdy nekouřil. Čištění plic od cigaret pár měsíců trvalo, a pravděpodobně ještě probíhá, ale ten rozdíl je nepopsatelný. Ano, o vapingu nejsou dlouhodobé výzkumy a je možné, že za pár let začnou lidé umírat. Ale, při kouření tabáku lidí umírají teď a je to téměř jistota.
Možná jste slyšeli o tom, že v Americe umřelo díky elektronickým cigaretám několik lidí. Ty ale nepoužívali běžnou tekutinu. Měli náplň, obsahující THC (aktivní složka marihuany) z černého trhu, která používala jako komponentu nějaký olej založený na vitamínu E. Při konzumaci kouře se poté olej nanesl na plíce, a to způsobilo jejich umrtí. S běžnými náplněmi to ale nemá nic společného. Je to stejné, jako když zkonzumujete banán, nebo banán posypaný jedem. Jinak v USA jsou v některých státech díky této aféře elektronické cigarety dokonce zakázány – ale je to jen důsledek korupce a lobování tabákových firem, ne vědeckých či zdravotních poznatků.
Osobně se cítím skvěle, a ze zdravotního hlediska mnohem lépe než za dob cigaret.
Vapování je cool
Po tom, co přejdete na elektronické cigarety s velkým výkonem a převažující VG složkou (já používám 70/30 VG/PG), budete působit jako parní vlak. Nevýhoda je ta, že děti budou vaše mraky kouře milovat, a většina kouře jim i bude vonět – protože dým z elektronických cigaret nesmrdí, ale dle příchutě voní. Nevýhoda je to z toho důvodu, že ukazujete dětem, že vapování je cool – ano, vapování cool je, ale jen jako nástroj pro odnaučení kouření.
Po tom, co jsem pár týdnu bezohledně dýmyl doma i kanceláři jsem zjistil, že mlha s elektronických cigaret se usazuje především na skle a kovu, a není moc inteligentní vapovat v místnosti. Pokud to budete dělat, budete mít časem například okna či elekroniku nechutně zalepenou nánosem dýmu. Doporučuji vám tedy prostě vapovat z okna, což je ideální kompromis. Také to v místnostech, které obýváte, nebude vypadat jako v sauně. Možností řešení je čistička vzduchu, ale poraďte se s prodejci, protože mnoho běžných čističek vapování zničí.
A co IQOS a podobné hračičky?
Výrobci tabáku museli reagovat na nečekanou oblibu elektronických cigaret, díky které začali přicházet o zákazníky. Přišli tedy se svými typy "elektronických cigaret", i když je princip zcela jiný. V případě vapování vypařujete teplotou tekutinu a měníte ji v páru/mlhu, kterou vdechujete. V případě zařízení od výrobců tabáku ale vypařujete tabák. Takže místo toho, abyste spalovali tabák, jako u klasické cigarety, z něj jen vysokou teplotou vysoušíte jeho aktivní složky a ty poté potahujete. Znamená to, že ať dělají příchutě, jaké chtějí, pořád to páchne, a navíc se stále nevyhnete malému množství dehtu.
Je to pravděpodobně určitě lepší než běžné kouření, ale pokud budete měnit svůj návyk, potom doporučuji přejít na tradiční elektronické cigarety, tedy zahřívání tekutiny. Ušetříte zdraví, i peníze.
Pokud nevíte, jak začít, najděte si prodejnu s elektronickými cigaretami ve svém okolí, protože dnes je jich již spousta, a nechte si poradit.
Já osobně jsem nesmírně vděčný za existenci elektronických cigaret, protože to byl efektivní a zábavný způsob, jak mě zbavit závislosti na cigaretách. Když jednou za rok někde zkusím tradiční cigaretu, už je mi naprosto odporná - vapování je chuťově prostě mnohem lepší zážitek, a nevdechujete při něm karcinogenní kouř. Díky míchání vlastních náplní jsem časem snižoval nikotin, až jsem ho před dvěma dny vyřadil úplně – a zatím mi ani nechybí. Třeba je to jen otázka času, než vyřadím i ten psychologický návyk, a skončím i s vapováním.
Mohlo by vás zajímat
- Jak jsem se učil bruslit pomocí Youtube a šel mimo svou komfortní zónu. Nikdy jsem nebyl sportovní typ. Ve sportech jsem v mládí nevynikal, a asi proto jsem nikdy neměl tendenci jít touto cestou. Větš...
- Jak jsem si hledal práci - příprava na pohovor Po letech se vracím na pracovní trh a s tím přichází i tradiční pohovory. Jak se na takový pohovor připravit? Co se naučit, vyhledat, co si vzít na sebe? Na co ...
- Jak funguje stres a proč ho prožíváme Stres zažíváme v určité míře každý den. Ať je to při plnění úkolů, dopravní zácpě nebo když na nás začne štěkat naštvaný soused. Mnoho z nás ale může mít mylné ...
- Jak udělat autoškolu - tipy a triky Autoškola byla jedna z mých největších výzev poslední doby. Přesto se mi podařilo získat řidičský průkaz hned na první pokus a tento článek vám poskytne tipy k ...
- Jak jsem šel na procházku a ušel 20 kilometrů. Před pár týdny můj kamarád Honza, kterého jsem již na tomto blogu zmiňoval, ušel s partou lidí 35 km během jediného dne. Jelikož příliš nec...