Jak jsem začal obchod po telefonu část 3

Nacházíme se v části příběhu, kde jsem pod tlakem, na který nejsem zdaleka zvyklý. Zažívám zklamání, strach, stud a bojuji s neúspěchem. Ve volání se mi nedaří, domů chodím vyčerpán a nevím, zda to zvládnu. A aby toho nebylo málo, přichází čtvrteční posezení s nadřízeným ohledně mého zařazení v rámci společnosti.

Když jsme nastupovali, bylo nám řečeno, že aktuálně společnost vyžaduje nejvíce obchodníky v energetice a je pravděpodobné, že v této oblasti skončíme všichni. Ačkoliv mě energetika vůbec nezajímá, chápu, že se jedná o perspektivní obor, který může v budoucnu otevřít spoustu dveří. Počítám s tím, že v pondělí začnu s ostatními školení na energetiku a opustím validace (navolávání klientů z databází a plnění kalendáře obchodníkům).

Rozřazení

V rámci úvodních dnů na validacích se dá vypozorovat styl a přístup jednotlivých nováčků a následně odhadnout, v jakém oboru může mít daná osoba potenciálně největší úspěch. Čtvrtý den nás všechny čeká krátké sezení se supervisorem Romanem, který nám oznámí, v jakém oboru bude spočívat naše budoucnost. Společnost má ve svých oblastech energetiku, telekomunikace, finance a pojištění.

Přicházím za Romanem do konferenční místnosti a poprvé s ním mám soukromé sezení. Zeptá se mě na pár věcí a já mu stručně povídám o své motivaci a ambicích. Následně se dozvídám, že ačkoliv jsem snaživý a teorii mám zmáknutou, prakticky se mám hodně co učit a na obchod v rámci energetiky nejsem připraven. Místo toho mě dá na pojištění aut, protože mám analytickou mysl, a navíc jsem dobrý v učení, což je důležité pro zvládnutí potřebné certifikace u České národní banky.

Dech - nové poznatky o ztraceném umění

Zklamání

Roman mi oznamuje, že následující několik týdnů budu trávit tak, že většinu dne budu dělat to, co teď, tedy volat validace. Budu se zlepšovat ve svých prodejních schopnostech, komunikaci a naučím se lépe čelit strachu. V rámci dne budu dvě a půl hodiny trávit školením pro certifikaci u České národní banky. Tu potřebuji k tomu, abych se mohl stát pojišťovacím agentem. Společně se mnou půjde na pojištění ještě jeden kolega a zbytek nováčků jde na energie.

Otevřeně mu říkám i svůj pohled. Na jednu stranu jsem ze svého výkonu zklamaný, protože jsem očekával něco jiného. Na straně druhé ale zcela chápu, že nejsem připraven a potřebuji delší dobu pro adaptaci. Sice je pojištění ten poslední obor, ve kterém jsem chtěl být, ale jsem připraven čelit výzvě a nebudu tu rozhodně fňukat či odporovat. Jsem rád za příležitost k posunu a jdu do ní. Tím končí náš rozhovor, já ještě chvíli volám a odcházím domů.

Tlak

V tuto chvíli jsem opravdu zklamaný a ve stavu, kdy se mi chce brečet. Na řadu přichází vnitřní kritik a můj interní dialog má tendence vidět více mé selhání nežli úspěch. Musím se smířit s tím, že nejsem tak dobrý, jak jsem, očekával že budu. Nepůjdu od pondělí jako zbytek týmu na školení energií a brzo dělat plnohodnotný obchod, ale místo toho budu následující týdny vyset stále na validacích, které opravdu nemám rád. Představuji si, že další týdny budu trávit u sluchátka ve stresu a strachu z toho, kdo mi to na druhé straně zvedne. Na validacích často voláme lidi, kteří to neočekávají, a to mě štve nejvíc.

Tento styl přemýšlení je přesně způsob, jak se to dělat nemá. Negativní přemýšlení a očekávání toho nejhoršího není k ničemu dobré, a já musím něco změnit. Nemohu fungovat tímhle způsobem, protože jinak mě to za pár dnů sestřelí a budu nucen odejít. Musím změnit strategii a své nastavení mysli. Otevírám svůj deník a napíšu si, čeho se bojím a zároveň vše, za co jsem vděčný.

Strach
Mám strach z toho, že to nezvládnu a ten tlak na mě bude moct.
Mám strach z toho, že nebudu splácet své závazky.
Mám strach z toho, že selžu.
Mám strach z toho, že se z tlaku sesypu.
Mám strach, že si nedokážu říct o pomoc.

Vděčnost
Jsem vděčný za pozitivní osoby.
Jsem vděčný za své přátele.
Jsem vděčný za svou rodinu, hlavně za mamku.
Jsem vděčný za pohyb.
Jsem vděčný za své nadřízené.
Jsem vděčný za růst a možnosti.
Jsem vděčný za emoce a prožitky.
Jsem vděčný za přítomnost.
Jsem vděčný za radost i za smutek.
Jsem vděčný za nové zážitky a vědomosti.
Jsem vděčný za spánek.
Jsem vděčný za život.

Mnoho průzkumů dokazuje, že pravidelné projevování vděčnosti pro nás může mít velice efektivní přínos. Z toho důvodu je fajn si třeba každý večer napsat, za které tři věci jsem byl v daném dni vděčný, bez ohledu na jejich význam.

Akce

Je nutné něco změnit a udělat pozitivní akci, protože to je vždy nejlepší řešení. Nemohu se nechat sestřelit od okolních vlivů a tlaku, který na sebe vyvíjím jen já sám ve svém interním světě. Rozhodl jsem se, že udělám změnu, a v pátek ráno přicházím do práce dříve, abych si krátce promluvil s Romanem. Jdu za ním, zeptám se, zda má pár minut a vysvětlím mu své dilema.

“V první řadě děkuji za příležitost v pojištění. Auta jsou něco, v čem se rád vzdělám a naučím nové věci, a baví mě rozhodně víc než energetika. V první řadě jsem byl zklamaný, ale nyní jsem rád. Na druhé straně ale stále hodně bojuji se svým strachem, především, co se volání týče. Příliš mě neprospívají externí vlivy, protože očekávání a tlak na sebe vyvíjím já sám, poté je samotné volání, mé špatné výsledky, očekávání vás jako nadřízených a i soutěživost, která se zde buduje a veřejné srovnávání se s ostatními pomocí čárek (předaných kontaktů) na tabuli.

Rád bych zkusil okolní stres omezit, a zaměřit se pouze na svůj strach z volání. Proto mě napadlo, že se dnes nebudu účastnit čárkování, a prostě jen budu volat a soustředit se sám na sebe. Je to možné?”

Roman mi bez problémů vyhověl, a já začal volání pozitivně naladěn.

Protein Vilgain - konečně protein bez umělých sladidel

Změna

Během dne se mi dařilo víceméně stejně, ale měl jsem již lepší přístup a větší klid. To oddělení soutěživosti lehce pomohlo, ale především jsem byl hrdý na to, že jsem zkusil změnit taktiku a sám přišel s nějakou snahou o řešení. Těšil jsem se na víkend, kdy naberu nové síly a zamyslím se nad budoucí strategií. Večer přicházím domů a jsem pozitivně naladěn.

Během víkendu jsem měl dostatek času přemýšlet, a při čtení knihy Charisma Myth jsem si uvědomil něco velmi důležitého. Jde o něco, co mě vedle strachu aktuálně hodně drží zpátky, a vytváří ve mně zbytečný stres. Musím něco rapidně změnit, a už vím, o co jde. Jsem nadšený a těším se na pondělí, protože ono to půjde. Ještě pár týdnů na validacích nebude lehkých, ale snadnou práci jsem si ani nehledal.

Pokračování příště.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem se zasekl v životě Předchozích několik let probíhal můj den podle stejné šablony. Ráno vstát, cestovat do práce, kde sedím u počítače. Po práci cestovat domů, sednou si k počítači...
  • Jak zvládnout náročné období V životě zažijeme mnohá období, která budou mentálně či fyzicky náročná. Může jít nejen o nové, náročné zaměstnání, jako v mém případě. Změna prostředí, ztráta ...
  • Jak začít s osobním rozvojem Osobní rozvoj je pro mnoho lidí abstraktní spojení, které může znamenat cokoliv od ranního ustlání postele, přes pozitivní afirmace typu “jsem fantastický” až k...
  • Jak jsem byl poprvé na dentální hygieně a co jsem si z toho odnesl. Minulý týden jsem psal o tom, jak jsem byl po dvaceti letech u zubaře. Na žádost pana doktora jsem před vrtáním kazů musel projít de...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat