Jak jsem šel na první rande

Můj návrat na seznamku přinesl ovoce a v rychlém čase jsem měl domluvené první rande. Týden utekl jako voda a abych si maximalizoval šanci na úspěch v této oblasti, kde nemám žádné zkušenosti, tradičně jsem se vzdělal a šel randit s připravenou strategií. V tomto článku vám předám informace, které považuji jako zásadní.

Byla středa odpoledne a ležel jsem na lehátku klimatizované místnosti se zapíchnutou injekcí v ruce – tento den jsem totiž daroval plazmu. Zbývala zhruba hodinka do prvního setkání s Lenkou, a já byl klidný v pohodě. Po skončení výcucu mých tekutin jsem pomalu přešel na Jihlavské náměstí, kde jsme měli sraz u Mekáče. O chvíli později vidím Lenku, jak na mě s úsměvem na rtech z dálky mává.

Odběr plazmy

Být sám sebou

Základ mé strategie randění je zcela jednoduchý na realizaci: Být sám sebou. Nejen na internetu existuje obrovská spousta špatných rad, a spousta z nich je založená na tom, že se naučíte chytré či humorné věty a historky, psychologické triky a budete oslovovat jednu ženu za druhou a zkoušet to na ně. Tyhle taktiky jsou často založeny na lži, manipulaci a vytvoření falešné a zkreslené verze sebe sama.

Problém je, že se jedná o krátkodobou strategii, protože dřív nebo později vyjde na povrch vaše pravé já. Něco z toho může fungovat, pokud hledáte ženu na jednu noc, ale pokud chcete vztah, potom tímto způsobem naleznete pouze partnerku, se kterou rozhodně nebude šťastni. A pokud tímto způsobem naleznete skvělou osobu, brzo vás zase opustí, jelikož prohlédne faleš. Neupřímným chováním možná dokážete najít partnera/partnerku, ale rozhodně si ho/jí neudržíte.

Pokud se během rande přistihnu, že mám tendence se chovat odlišně od svého běžného já (tak jak se přirozeně chovám například ve společnosti přátel), pak je pravděpodobné, že osoba, se kterou zrovna jsem, není vhodnou osobou pro mě. Přitažlivost by měla fungovat, když nic nepředstíráme, v opačném případě si zaděláváme na potíže.

Tip: Pokud si najdete novou partnerku/partnera a poprvé ji seznamujete se svými přáteli, neptejte se poté přátel pouze “Co na ní říkáš?”, ale ptejte se i “Jak ti přijdu já, když jsem v její přítomnosti?”.

obraz galerie jihlava

Nevhodné místo

Plánování rande, které by měl vždy, tedy minimálně co se prvního rande týče, zajistit muž, začíná lokací a aktivitou. Smyslem prvního rande je poznání toho druhého a vytvoření nějakého základního vztahu. Především jde ale o šanci udělat si názor a zjistit, zda osoba, kterou jsem poznal, splňuje nějaké mé představy a sdílí moje hodnoty.

Nejprve uvedu několik míst, kam bych ženu na první rande nikdy nevzal:

 • Kino. Místo toho, abychom se poznávali, budeme dvě hodiny tiše sedět a koukat před sebe.
 • Můj byt/dům. Přílišné tlačení na pilu hned ze začátku. Navíc, pokud chce žena sex hned na prvním rande, obvykle se jedná o varovný signál.
 • Formální / drahá večeře. Nemá smysl utrácet hromadu peněz za někoho, koho vůbec neznám. Navíc to vytváří zbytečný tlak. Jako dodatek uvedu i to, že někteří lidé mají problém jíst před ostatními, pokud je dostatečně neznají.
 • Bar. Při nervozitě z poznávání druhé osoby můžeme být náchylnější k pití alkoholu, což může vést ke špatnému úsudku i nepříjemným situacím. Bary jsou navíc chaotické a hlasité.
 • Doprovod. Ženu bych také na prvním rande nevzal jako doprovod na nějakou událost v mém životě, ať už jde o svatbu, něčí narozeniny a tak dále. První rande má být o nás dvou, ne o dalších lidech kolem.

Kašna náměstí Jihlava

Vhodné místo

Naopak vhodná místa jsou ta, která jsou neformální, klidná a je zde prostor k nerušené konverzaci, příkladem může být kavárna. Pokud tomu počasí či okolnosti dovolí, je lepší rande kombinovat s nějakým pohybem, aby nebylo celou dobu pasivní. Vhodná je tedy například procházka parkem, nebo jen procházka městem, kdy spolu budeme společně hledět do výloh obchodů.

Poté, co jsme se s Lenkou seznámili, podala mi ruku a dala mi pusu, což je dobrá známka toho, že nemá v tomto ohledu strach či úzkosti a je přátelská. Oznámil jsem jí, že jdeme do galerie, která byla jen kousek od našeho místa setkání. Cestou tam jsme si vyměnili informace o tom, že ani jeden z nás Jihlavskou galerii nikdy nenavštívil a umění příliš nerozumíme.

galerie jihlava naivni umeni

Dobrý den

Při vstupu do galerie jsme letmo prošli přízemí a vydali se po schodech nahoru uhradit vstupné, kde nás vítala starší paní. “Jé, vy jste ale krásný pár” pronesla s úsměvem, což nás rozhodně pobavilo. Uhradil jsem vstupné, k čemuž uvedu důležitou informaci. Pokud na prvním rande žena fyzicky nevyndavá kreditku a netrvá na tom, že si uhradí svou část, potom vše platí muž! V případě dalších setkání už se můžeme bavit o sdílení výdajů, ale první rande tradičně platí muž, tečka. Pokud jste muž a nemáte moc peněz, zvolte si rande, které moc nestojí.

Doporučuji sledovat reakci ženy, když platíte, protože správná žena bude vděčná a poděkuje vám. Toto byl i příklad Lenky, a značí to vyspělost. Jsou ženy, které berou jako samozřejmost, že za ně muž vše platí a budou to očekávat i v průběhu celého vztahu – takovým ženám se vyhněte, protože nemají dostatečnou sebeúctu, základy slušnosti a nejsou psychologicky srovnané.

Po zakoupení lístků a odložení svého batohu (abych s ním v galerii něco nepoškodil) jsme se vydali do druhého patra. V galerii zrovna probíhala výstava “naivního umění”. Představte si obrazy které působí, jako kdyby je kreslila třída prvního stupně základní školy. Ač nás tento styl příliš neoslovit, alespoň nebyla nouze o zábavu a cílené narážky na umění jako takové.

Mýdla bez zbytečného chemického bordelu

Dotyky

Už v galerii jsme se snažil prohlubovat vztah lehkými dotyky. Pozor, tohle si žádá vysvětlení, protože když jsem kamarádkám řekl, že je dobré se ženy na prvním rande dotýkat, většina z nich byla v šoku. Dotykem tu nemyslím žádné agresivní ohmatávání, ale letmé dotyky ve vhodnou dobu a na vhodné místo.

Nemusí jít pouze o romantiku, s lidmi si vybudujeme lepší vztah ve chvíli, kdy se jich občas dotkneme. Jako bezpečná oblast pro dotyk je ruka, nejběžnější je asi paže. Ideální doba, kdy se dotknout druhé osoby na paži je ve chvíli, kdy zdůrazňuji pointu nějaké své historky, nebo vyjadřuji pochopení či radost z něčeho, co řekla nebo udělala ona. Ideální je dotknout se ruky ve chvíli, když mě rozesměje, čehož jsem měl s Lenkou dostatek – má opravdu skvělý smysl pro humor.

Upozornění! Je nutné sledovat řeč těla druhé osoby. Pokud se jí poprvé dotknu a v té chvíli obdržím negativní signál, tedy například ihned překříží ruce (vytvoří blok mezi námi) nebo poodstoupí (zvětší vzdálenost ode mě), je to signál, že můj dotyk nebyl vítaný. V tu chvíli je ideální komunikovat a zeptat se “Promiň, vypadá to, že můj dotyk je ti nepříjemný, jsi v pořádku? Je ti to nepříjemné?”. Některé ženy nemají rády dotyk již z principu a často to může značit trauma z minulosti.

Líbající se ryby

Proč se dotýkat

Při dotyku, stejně jako třeba při hledění do očí, si tělo vytváří sbližovací hormon známý jako oxytocin. Čím vyšší hladinu oxytocinu v těle máme, tím více jsme schopni číst neverbální komunikaci (řeč těla) druhé osoby a zároveň jsme více empatičtí. Čím více empatičtí budeme a čím lépe budeme číst emoce toho druhého, tím lépe budeme reagovat a vytvoříme si hlubší vztah.

Zároveň je doporučeno uskutečňovat nějakou formu fyzických dotyků na rande pro případ, že by rande šlo opravdu dobře. Když si s osobou sednete natolik, že cítíte, že jí chcete políbit, pak ten přechod do polibku bude podivný a příliš intenzivní v případě, že jste se jí za celý večer nedotkli. A platí to i pro obyčejnou pusu na rozloučenou. Když si ale lehkými dotyky vydláždíte cestičku, ten přechod bude mnohem hladší.

Já se Lenky na našem rande občas dotýkal na rameni, případně lehce ve spodní části zad jako ladné “popostrčení”, když jsem jí otevřel dveře a ona jimi procházela. Tuto strategii jsem jí v průběhu i přiznal a prohlásila, že ač běžně nemá dotyky od cizích lidí ráda, vůbec si nevšimla, že to dělám. To značí, že jsem používal dotyky přirozeně a ve správnou chvíli.

Socha pusa

Pokračujeme

Poté, co jsme důkladně prošli galerii a něco málo o sobě zjistili, vydali jsme se na náměstí. Při odchodu nám paní v galerii přiznala, že nás celou dobu sledovala na kamerách, což bylo sice trochu podivné, ale vzhledem k tomu, že jsme byli v galerii jediní, nemůžu se jí divit – zaháněla nudu. Po opuštění galerie jsem řekl, že si musím dát někde jídlo, abych doplnil zásoby po vycucnutí plazmy.

Lenka byla již najedená, a tak jsme prošli náměstí a vyhledávali vhodné občerstvení do ruky jen pro mě. Jelikož nejím věci jako McDonald, hledal jsem spíš něco jako kebab. Po pár minutách neúspěšného vyhlížení Lenka přišla s nápadem: “Kousek tady je skvělá kavárna, kde si můžeš dát pannini”. Vzhledem k tomu, že kavárna byla stejně můj další naplánovaný cíl, souhlasil jsem a vydali jsme se směrem k posezení a občerstvení.

presso tece

Usazení

V kavárně jsme našli poslední volný stolek venku, což perfektně ladilo s aktuálním jarním slunečným dnem. Čekal jsem, až si zvolí své místo a usadil jsem se vedle ní, abych neseděl naproti. Sednout si naproti osobě, kterou sotva znám je nejběžnější chyba, které se lidé dopouští. V jádru je logické sedět naproti, hezky na sebe uvidíme, ale…

Pokud se stane, že konverzace utichne a sedíme naproti sobě, v tu chvíli na sebe zíráme a stává se z toho nekomfortní ticho. Když ale sedíme vedle sebe, ticho není takový problém, protože jen koukáme před sebe. Navíc vidíme stejné věci, které můžeme okomentovat, a spustit tak další téma konverzace. Zároveň je osoba v dosahu i pro další nenásilné, lehké a přirozené dotyky.

V případě, že jste introvert, vždycky si při sezení s neznámými osobami zvolte sezení vedle sebe. Snižuje to intenzitu a tlak, a budeme mít menší problém se otevřít a mluvit. Ideální je například sedět vedle sebe na lavičce a být nasměrován na jezírko přede mnou.

socha 2 galerie jihlava

Aby to nevázlo

S Lenkou jsme měli v průběhu dosti přirozenou a nenucenou konverzaci, u které jsme klouzali po povrchu, ale zároveň se i nebáli jít do hloubky. Jako introvert mám problém s novými lidmi plynule komunikovat, ač na tom poslední rok aktivně pracuji. S Lenkou jsem ale nemusel nic řešit, myslím, že jsme si sedli a neměli problém mluvit upřímně a chovat se tak, jak se chováme v běžném životě.

Pokud ale nejste dobří v komunikaci a konverzaci, dám vám dva typy. Zaprvé, trénujte. Třeba s přáteli, nebo si hledejte situace, kdy si můžete s někým popovídat – čím víc to budete dělat, tím větší sebevědomí v této oblasti budete mít. Zadruhé, nekonečná konverzace se dá vytvořit tak, že budete dobře poslouchat.

socha textura

Cože to?

Řekněme, že Lenka vykládá příběh: “Strávila jsem půl roku ve Španělsku a i díky tomu miluji latinskou hudbu. Chodím u nás na zumbu, kde používáme latinskou muziku jako hudební podklad.” Pokud chcete udržovat plynulou konverzaci, potom navažte na něco, co jste právě slyšeli, např. “Půl roku, tak dlouho?”, “Kde konkrétně ve Španělku, umíš řeč?”, “Jak často chodíš na zumbu a baví tě to?”.

Když se konverzační téma blíží ke konci, hledejte ve větách zdroje, ke kterým konverzaci nasměřovat. Buďte vnímavý, zajímejte se o druhou osobu, ale zároveň občas řekněte i svůj příběh či zkušenost, pokud je to relevantní k tématu. Důležitá je rovnováha – obě osoby by měli mít prostor k tomu něco říct, ale i poslouchat. Je běžné, že jedna z osob bude víc výřečná, ale pokud jeden mluví a druhý pouze poslouchá, neznačí to nic dobrého. Protože potom je buď jedna osoba narcis, nebo je to druhé osobě absolutně u prdele.

galerie jihlava expozice

O čem to?

S Lenkou jsme se bavili o různých tématech. O kávě, řidičáku, společných známých, životním náhodám i o tom, jaké je to hledat partnera v aktuální době. Jelikož jsem přiznal, že mám blog již na začátku rande, abych tím jasně vysvětlil, proč mám potřebu si v galerii fotit a nevěnuju svou plnou pozornost jí, musel jsem přiznat i pár věcí ze života.

“Byl jsem víkendový alkoholik, gambler, kouřil jsem trávu, selhal jsem v podnikání a nasekal si dluhy”. V podstatě jsem jí dal krátkou verzi toho, co na blogu najde, pokud se rozhodne ho číst. Zároveň jsem jí ale i řekl vše, co jsem za poslední rok změnil. A díky tomu je to příběh se šťastným koncem.

obrazy naivni umeni

Tajemno

Ženy mají rády tajemno a je přitažlivé, když na sebe muž hned všechno nepráskne. Já jsem v tomhle ohledu trochu v nevýhodě právě proto, že mám blog, kde na sebe práskám věci ve velkém a často bez filtru. Proto jsem Lence řekl: “Leni, pravděpodobně o dnešku budu psát článek, a určitě ti pak pošlu odkaz.

Dám ti i odkaz na můj blog a máš možnost, jako každý jiný, si to celé přečíst. Na druhou stranu se ale prosím zamysli nad tím, jestli to chceš udělat. Pokud mě budeš chtít poznat víc, pak by bylo možná lepší, kdybys to všechno slyšela ode mě”. Jak vidíte, mluvím na rovinu a dávám své doporučení, ale jak se Lenka rozhodne je už na ní.

Proč spíme - odhalte sílu spánku a snění

Jak to celé dopadlo

Naše rande trvalo čtyři hodiny a z mého hlediska bylo skvělé. Už proto, že Lenka je super žena, má to v hlavě srovnané, je atraktivní, neuvěřitelně situačně vtipná a září z ní radost o pozitivní pohled na život. A pokud se mnou jde žena tohoto typu na rande a dokážeme prožít pohodové chvíle, plní mě to optimismem.

Ano, rád bych jí poznal dál, a vidím v ní řadu kvalit. Ale pokud z toho nic nebude, vůbec to nevadí. Oproti ženám, které jsem přitahoval minulý rok, je tohle noc a den. Strávil jsem čas se ženou, která je svým způsobem inspirativní. Poznal jsem novou, skvělou osobu, a to je výhra sama pro sebe.

socha hlava

Co dál

Lenka říkala, že aktuálně má v plánu randit s více muži, aby zjistila, jaké jsou možnosti. Je to dobrá strategie, kterou jsem jí pochválil, ale má jednu nevýhodu a té se říká paradox výběru. Podle známého experimentu je známo, že když máme příliš mnoho voleb, potom budeme nespokojeni s tím, co jsme si vybrali. Ale to už je bohužel úděl dnešní doby.

Díky seznamkám je to jak na dražbě, kde se vyhodnocuje validita partnera pouze na základě vzhledu, což je jen malinká součást potenciální kompatibility. Možností je ale spousta a vzdálená na dotyk našeho prstu. Čím víc budu randit v reálu, tím víc budu vědět co nechci, a to je dobře, ale zároveň budu zjišťovat, co vše můžu mít a bude těžké si nakonec zvolit, co je pro mě vlastně optimální – ten má to, a ten má zase tohle.

socha galerie jihlava

Volba

Kromě nebezpečí paradoxu výběru ale Lenčinu strategii považuji za skvělou, a na jejím místě bych to dělal stejně. Vzhledem ke svým kvalitám o ni bude na seznamovacím trhu velký zájem a je logické si vyzkoušet pár aut před tím, než najdu to, které mi sedne. Výběr životního partnera je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které musíme udělat – správný partner nám změní život k lepšímu, ten špatný nám ho může zničit.

Rád s Lenkou zajdu na další rande, když bude mít zájem, a mezitím budu dále zkoušet i jiné možnosti. Již za dva týdny mě čeká rande s jinou osobou, a tak se můžu těšit na další dávku zkušeností.

kava latte

Opáčko

Pojďme si na závěr shrnout má doporučení, které bych vám pro první rande dal:

 • sejděte se na vhodném místě, kde se žena bude cítit bezpečně, a zvolte pro rande vhodné, tiché prostředí (procházka, galerie, kavárna)
 • cílem prvního rande je poznání osoby, se kterou na rande jdu – je to tedy především o nás dvou, ale nemusí to být vyloženě jen pasivní sezení
 • náklady za první rande vždy hradí muž, s výjimkou toho, kdy žena fyzicky vyndává kreditku nebo peníze a stojí za tím, že si svou část uhradí – v případě dalších setkání už je dobré řešit sdílení výdajů
 • je nutné být sám sebou, pokud máte potřebu se přetvařovat nebo něco hrát, buď nejste dostatečně sebejistá osoba a doporučuji na sobě pracovat, nebo jste aktuálně s nevhodnou osobou
 • ne všechny osoby budete přitahovat, a ne všechny osoby budou přitahovat vás – taková je realita, a je nutné se s tím dopředu smířit
 • nebojte se dotyků, které jsou ale nenásilné a vždy ve správnou dobu a na vhodné místo (bezpečná je paže ruky) - sledujte řeč těla druhé osoby, pokud jí dotyky přijdou nepříjemné, rozhodně to nedělejte a ideálně si o tom zkuste upřímně popovídat
 • pokud si sedáte ke stolu, nesedejte si proti sobě, ale vedle sebe
 • pro nekonečnou konverzaci poslouchejte a hledejte nová témata (Moje kočka mi sežrala kalhotky. -> Jakou máš kočku a kolik je jí let? / Měla z toho zdravotní problém? / Ty necháváš povalovat spodní prádlo po bytě?)
 • konverzace by měla být vyrovnaná, zajímejte se, ale zároveň i sdílejte – chcete zjistit, co vám druhá osoba nabídne a přitom ukažte, co nabízíte vy
 • pokud to jde, nepráskněte na sebe úplně všechno
 • cílem prvního rande není sex, pokud ho žena chce, většinou je to varovný signál (pokud hledáte vy i ona dlouhodobý vztah)
 • pokud rande nikam nepovede, nebo bude skvělé, ale ve finále z toho nic nebude, nic si z toho nedělejte – pokud jste sebevědomá a vyrovnaná osoba, budete to zkoušet dál a vhodný protějšek najdete
 • nikdy, ale opravdu nikdy se nesnažte pronásledovat osobu, která neprojevuje zájem – mějte svou sebeúctu, buďte respektující a zároveň strategičtí, ne zoufalí

Toď pro dnešek vše, do přístě zase na přečtěnou.

Mohlo by vás zajímat

 • Jak jsem začal obchod po telefonu část 2 Nacházím se na call centru. Jsem v otevřeném prostoru s kolegy, se kterými jsem absolvoval základní školení. Před sebou mám překvapivě letitý monitor s poměrem ...
 • Jak zvládnout náročné období V životě zažijeme mnohá období, která budou mentálně či fyzicky náročná. Může jít nejen o nové, náročné zaměstnání, jako v mém případě. Změna prostředí, ztráta ...
 • Jak nás ovlivňuje naše trauma a proč je zodpovědné za naše závislosti. Nedávno jsem při svém vzdělávání narazil na podcast s doktorem Gaborem Maté, který je i autorem mnoha knih. Jeho fascin...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat