Jak jsem podlehl marketingový slibům

a hromadil doplňky stravy. Když jsem vyndal na stůl všechny krabičky plné pilulek, které jsem za poslední roky nakoupil, nestačil jsem se divit. Fotografie jsou barvité a plné krabiček slibujících zázraky – vitamíny, bylinky, probiotika, nootropika aneb vítejte v lékárně u Lukáše.

Ač jsem chtěl psát tento článek původně do sekce Selhání, během vkládání slov do dokumentu došlo, že mám k tématu co říct a měl bych přinést především můj aktuální, laický pohled. Dle zkušeností jsem totiž přesvědčen, že nákup různých vylepšováků zdraví nakonec možná není takový kauf, jak nás o tom přesvědčují reklamy.

Upozornění: Nejsem lékař ani odborník přes medicínu, následný text je pouze můj názor a obsažená doporučení bych dál sám sobě – nejedná se o odborné rady. Potenciální zdravotní problémy a nastavení jídelníčku či doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem.

doplnky stravy

Hubnutí snadno a rychle

Před pár lety jsem vážil téměř 110 kg a rozhodl jsem se situaci řešit. Obhlédl jsem tedy volně prodejné pilulky, které by mi pomohli shodit kila bez toho, abych musel měnit svůj životní styl. Uspěl jsem snadno, protože obchody slibují širokou škálu doplňků, jenž fungují bez pohybu, diety, a dokonce i během spánku. Nemusím se hýbat, můžu jíst co chci a ve spánku budu spalovat tuky – to chci!

Zázračná krabička za pár dní dorazila a já začal polykat barevné pilulky dle přiloženého návodu. Jednalo se o běžné denní pilulky, které jsem bral ráno a odpoledne. Výsledek? Během večerů se mi motala hlava a klepali ruce, protože jsem do těla dostával obří dávky kofeinu. Když jsem zkoušel jiné prášky, nemohl jsem zase spát. Problém byl ale celkový koncept.

rozhazene krabicky s doplnky stravy

Neprojdu futrama

Hubnutí není o tom, že do sebe naseru pár prášků a jinak nic nezměním, protože jaký by byl výsledek? Byl bych stále osobou s nezdravým jídelníčkem a minimem pohybu, rozdíl by byl pouze v tom, že bych měl dočasně kila dole. Tento koncept mnoho lidí nechápe, a proto u nich snahy o zhubnutí nefungují. O dietě, práškách či chirurgických zákrocích to totiž vůbec není. Základem úspěchu nejsou dočasná restriktivní opatření.

Pokud chci opravdu zhubnout a tento stav dlouhodobě udržet, potom musím zcela změnit svou identitu a s ní spojenou životosprávu a návyky. Pokud začnu jíst zdravou, pestrou stravu v přiměřených dávkách ve správný čas a k tomu budu mít dostatek pohybu, potom mi kila začnou klesat jako vedlejší efekt. Hlavní cíl nebude hubnout, hlavní cíl bude stát se osobou, která je zdravá, a díky přidružené životosprávě dojde k hubnutí automaticky. Tohle vidím jako spolehlivý způsob, jak se stát a zůstat štíhlým, a já jsem toho důkazem.

Nikdy nedělej kompromis - vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Zdravé střevo

Další oblíbenou formou cucání peněz z nebohých zákazníků jsou různé doplňky určené pro pohodové trávení a zdravé střevo. Probiotika, prebiotika, laktobacily a další výrazy slouží k tomu, abychom byli chodící mašiny na štěstí, které nešíří své plyny v uzavřených prostorech a jsou imunitní proti jakékoliv nemoci. Když jsem měl problémy se svým trávením, nákup těchto produktů slibujících zázraky byl jako dar z nebe.

Ač jsem do sebe cpal probiotika a laktobacily pod tlakem, žádný zázračný rozdíl se nedostavil. Problém byl totiž v tom, že jsem denně konzumoval nevhodné jídlo plné chemie místo toho, abych si zavedl inteligentní jídelníček. Když budu v autě jezdit na labutí chcanky, ani ta nejlepší přímes to nezachrání. Jediné, co mi dost pomohlo, bylo zvýšení příjmu vlákniny ve formě psyllia, což mi v jedné fázi i pomohlo s hubnutím. Přesto jsem nakonec problémy vyřešil tím, že jsem přešel na normální stravu a doplňky již nebyli potřeba.

zinek

Bakterie

Informace, kterou germofób nerad uslyší. V našem, i na našem těle žijí biliony bakterií, z nichž většina jsou dobré bakterie. Žijeme s nimi v symbióze – dáváme jim bezpečný prostor k žití, zatímco my díky nim můžeme stát frontu na nový iPhone. Bez nich bychom tu nebyli, protože jsou nezbytnou součástí naší biologické existence.

Cílem střeva je extrakce energie ze stravy, absorpce živin a minerálů a likvidace odpadu. Probiotika jsou živé mikroorganismy, bakterie nebo kvasinky, které nám poskytují pozitivní zdravotní benefity. Tyto mikroorganizmy nám pomáhají především v tom, že z přijaté stravy vycucnou živiny, jenž náš interní systém sám o sobě získat nedokáže.

Mikrobiom je výraz pro bakteriální populaci v našem těle a v tuto chvíli mluvíme o populaci v našem střevě – střevním mikrobiomu (mikroflóře). Ten je velice důležitý pro naše fyzické i duševní zdraví. Všechny výzkumy v této oblasti jsou relativně mladé, a věda ani zdaleka nemá plný obrázek toho, jaký význam tyto bakterie opravdu mají. Ač jsou problémy v mikroboimu spojované s chorobami, zatím se neví, zda problematický mikrobiom způsobuje nemoci nebo nemoci způsobují problémy v mikrobiomu (co bylo dřív, slepice nebo vejce?). Jedna z věcí, co víme je ta, že bakterie v našem střevě mají vliv na naše emoce a náladu, a naše střeva se tedy často označují jako malý mozek.

vitamin d3 k7

Buď šťastný

Z mnoha důvodů si chceme udržovat střevní mikrobiom v rovnováze a plný různých dobrých mikroorganizmů. Jak na to? V první řadě mít pestrý jídelníček s dostatkem vlákniny. Dále je dobré konzumovat jídla plná probiotik jako jogurt, kysané zelí či kimchi.

Tak, jako se dá mikrobiom udržovat zdravý se dá i snadno poškodit, především, pokud se budeme nadměrmě krmit stravou plnou rafinovaných karbohydrátů, kam patří bílé pečivo, těstoviny, rýže a cukr, a i některá umělá dochucovadla. Další problém je špatný spánek. Nevhodné užívání či nadužívání antibiotik vede také k likvidaci dobrých bakterií a usazení těch špatných. V neposlední řadě se jedná o nadměrný stres.

probiotika.jpg

Probiotika z lékárny

Marketing produktů pro podporu zdraví střevního mikrobiomu je opravdu pestrý, ale v realitě je vše mnohem komplexnější. Ve střevě máme tisíce různých druhů bakterií. Pokud si koupím probiotika, ty začnu papat a zvýším tím počty určitých kmenů, nemám tušení, jaký efekt to pro mé zdraví bude mít, protože záleží na mé biologii i zdravotním stavu. Představte si prales. Řeknu si: "Hele, tehle druh ptáků mi přijde prospěsný, uměle desetinásobně zvýším jeho počty". A ač to myslím dobře, nemám nejmenší tušení, jaký vliv to bude mít na celý ekosystém.

Probiotika jsou považována obecně za bezpečný doplněk stravy, ale i zde existují rizika při konzumaci, především pokud mám oslabený imunitní systém. Některé studie indikují, že určitá probiotiku mohou dokonce uškodit střevnímu mikrobiomu. Obecně platí, že pokud jsem zdravá osoba, probiotika bych denně rozhodně neměl brát. Místo prášků si dám raději lžíci kyselého zelí denně.

vitaminy

Vitamíny

Dalším příklad typicky prodávaných doplňků stravy jsou vitamíny. Mějte silné kosti, pevné svaly, zářivou pleť, zdravé oči, čich jako vlčák a penis jako oceňovaný hřebec. A když se cítíte unaveni nebo ve špatné náladě, nebojte nic, určitě se najdou vitamíny, které váš problém vyřeší. Studie ukázali, že dlouhodobé braní multivitamínů nesnižuje riziko srdečních chorob ani rakoviny. Multivitamíny také nesnižují riziko mentálního úpadku, mezi který patří například ztráta paměti nebo pomalejší přemýšlení. Jedna studie se zaměřila také na přeživší infarktu, kteří následně brali multivitamín nebo placebo. Srdeční problémy zůstali u obou skupin stejné.

Naopak, některé vitamíny pro nás mohou být škodlivé, především vitamín E a beta-karoten přijímaný v nadměrných dávkách. Výjimku tvoří kyselina listová, jenž by měla být doplňkem nejen pro těhotné ženy, ale i mladé ženy v reproduktivním věku. Obecně je doporučeno 400 mikrogramů kyseliny listové denně.

Aktuálně beru jediný doplněk stravy, a to je vitamín D3 společně s vitamínem K7. Především v zimě, kdy není dostatek slunečního svitu, je tento doplněk vhodný. Pokud ale trávíte spoustu času na sluníčku, potom vám D3 tvoří samo tělo.

Vitamín D3+K2 - podpora imunity, zdraví kostí a zubů

Nootropika a vylepšení mozku

Doplňky, na kterých jsem začal ujíždět poté, co jsem měnil svůj život a začal se vzdělávat a zkoušet nové věci. Nootropika jsou kombinací složek, které by měli blahodárně působit pro náš nervový systém, a podporovat například naši paměť, motivaci a koncentraci. V podstatě se prodávají jako zázračné vylepšení našeho mozku. Problém ale je, že ač existují studie o pozitivních účincích některých látek, nootropika necílí na konkrétní oblasti a místo toho jsou náhodnou směsí složek, které studie zmiňují.

Když si řeknu, že chci vylepšit svou fyzičku, mám několik možností – budovat si výkon, svaly, rychlost, ohebnost,… Nekoupím ale produkt, který vylepší všechno. Stejné je to i s mozkem, který má spousty kognitivních procesů, a nootropika slibují globální benefity. Je zde ale opět problém, že si zahrávám s neznámymi látkami, které působí na mozek, o kterém toho stále spoustu nevíme. Z mého hlediska jde v tuto chvíli o vyhozené peníze, je třeba dalších výzkumů. A pokud si chcete dát ginkgo před zkouškami pro lepší paměť, směle do toho. Nedoporučuji ale nootropika užívat dlouhodobě.

spanek bylinna smes

Detox, superpotraviny a bylinky

Ano ano, to magické slovíčko, které slyšíme na každém rohu. Detoxikujme si játra, ledviny, srdce a třeba i smradlavé nohy – na všechno nalezneme odpověď. Detox má v marketingu charakterizovat očistu. Mám pro vás ale překvapení – kromě mozku, jenž takovou funkci nemá, se umí tělo čistit samo. Opravdu nepotřebuji žádné doplňky, protože jsem jedna velká funkční továrna na zpracování odpadu a recyklaci. Většina produktů obsahující slovo detox jsou vyhozené peníze.

Dalším lákadlem marketérů jsou superpotraviny s exotickými názvy. Ač si to třeba neuvědomujeme, superpotraviny, tedy potraviny s větší dávkou živin nebo enzymů, než je běžné, pravidelně denně konzumujeme. Jedná se například o jablko, hrušku, oříšky, řepu, kyselé zelí, různé druhy koření atd. Je obrovská spousta parádních superpotravin, které seženeme za pár korun, a nemusím u nich testovat svou výslovnost cizích jazyků.

V poslední řadě zmíním i bylinky, které také slibují zázračné účinky. Bylinky jsou skvělým přírodním zdrojem, jenž dokáže určitě v některých ohledech pomoci, ale opět zde platí – všeho s mírou a nejlépe po konzultaci s lékařem. Nadmíra příjmu bylinek, ať už ve formě kapslí či čajů, může způsobit řadu zdravotních problémů. Jeden bylinkový čaj denně je super, ale byl bych opatrný, co se větších dávek týče.

multivitamin

Pilulkový národ

Obecně platí, že pokud vás nic netrápí, nemusíte nic brát a utrácet za to peníze. Nevěřte reklamám a marketingu, pokud jste zdravý člověk, opravdu nepotřebujete přípravky, co vám podpoří imunitu nebo vám dají superschopnosti. Samozřejmě je dobré si vylepšit imunitu například v zimě, ale existuje spousta přírodních surovin, které tyto benefity nabízejí. Když si dám ráno čaj s citronem, medem a zázvorem, mám vystaráno.

V základu platí, že většinu našich problémů způsobuje špatná životospráva nebo například stres, a pokud máme problém, měli bychom nejprve začít svého jídelníčku, závislostí a návyků. Je nutné si uvědomit, že jakékoliv doplňky stravy narušují mou chemii a jako lajk nedokážu vyhodnotit potenciální vliv (samozřejmě, často je to o tom “zkusit a vidět”). Každopádně tím, že budu řešit svůj problém pilulkou, mohu tři nové problémy vytvořit. Často může být dlouhodobé užívání doplňků příčinou problémů, které jsem s nimi chtěl řešit v první řadě. Osobně bych pilulku bych nechával vždy až jako poslední řešení (bavíme se o doplňcích stravy, ne lécích předepsaných lékařem).

strava

Závěrem

Dle mého by měl být správný postup takový, že pokud mám problém, měl bych ho konzultovat se svým lékařem. Pokud chci začít užívat nějaké doplňky stravy, potom bych se s ním měl také poradit. A pokud už se něco rozhodnu brát, měl bych sledoval účinky, dělat si zápisky a brát to pokud možno krátkodobě. Je třeba vždy řešit problém, a ne pouze zakrývat symptomy.

Spousta řešení našich problémů je dostupná naprosto zdarma, ale vyžaduje naše úsilí. Až někdo přijde s pilulkou, která bude mít stejné benefity jako je sport nebo meditace, stane se z toho člověka miliardář. Trochu pohybu každý den pro mě bude mít mnohem větší benefity než jakákoliv dostupná pilulka, a nemusím za to nic platit – jen svůj čas a energii.

V posledních letech jsem vyhodil tisíce korun honbou za zdravím a řešení svých problémů. V doplňcích stravy jsem ho ale nenašel, našel jsem ho ve změně své identity, životosprávy a návyků. Nyní ty peníze raději zainvestuji do kvalitních surovin, budu jíst ovoce a zeleninu, ořechy a ryby a budu objevovat a zkoušet nové a nové suroviny. Život je zábavnější, já jsem zdravější a uvolnil jsem si celý šuplík. A igelitku s doplňky stravy beru a vracím do lékárny, protože tento styl života už mám za sebou a vracet s k němu nebudu.

Mohlo by vás zajímat

  • Jak jsem začal obchod po telefonu část 5 Dostáváme se do druhého týdnu volání v mém novém zaměstnání. Měním nastavení mysli a snažím se přemýšlet více pozitivně. Držím si základy životosprávy a vyhýbám...
  • Jak si dělám domácí kimčchi Možná jste o kimčchi slyšeli. Toto korejské národní jídlo je směsí kvašené zeleniny a dalších ingrediencí. Jedná se o pálivý pokrm, který sice nemusí chutnat ka...
  • Jak jsem přešel na přerušovaný půst a přestal jíst snídaně. Koncem minulého roku jsem se rozhodl pro další změnu, a tou byl přechod na přerušovaný půst. Pojďme si říct, jaké má tento způsob stravo...
  • Jak jsem přestal kouřit a začal vapovat Kouření je jeden z těch zvyků, které nedávají smysl. Věděl jsem, že je to odporné, věděl jsem, že mě to může zabít, věděl jsem, že to stojí peníze a věděl jsem,...
  • Jak jsem našel motivaci pro změnu Když jsem byl zaseknutý v životě, bylo velice pohodlné následovat daný scénář. Žádný stres, žádná zodpovědnost, pohoda a klídek. Myslel jsem si, že jsem šťastný...
Slide 1
Učte se ve svém tempu a pohodlí svého domova
Image is not available

Vaření, hra na nástroje, péče o rostliny, malování, osobní rozvoj, levné cestování, umělá inteligence, výchova a mnoho dalšího.

Hledat